Recommended Posts

Mozda tema nije interesantna za one koje koriste jeftinije gume manjih dimenzija ali za mene i verujem znacajan broj njih sigurno da jeste.

Dakle, nije nista novo da su u gume u Sloveniji znacajno jeftinije nego kod nas. S obzirom da su mi zimske 17-ce pri izdisaju, jos ovu sezonu ce se provuci mozda, planiram da u toku zime se provozam do Slovenije, u koju relativno cesto idem i tamo ostavim ovaj set guma, kupim i namontiram nove, uz povracaj njihovog PDV-a, i sa novim gumama se vratim ovde.

Da li neko ima iskustva, ili je probao, zna konkretnu proceduru, ima preporuku za neku vulkanizersku radnju tamo, koliko se naplacuje montaza po gumi ili kako vec, i sve ostalo sto bi trebalo da bude od znacaja za mene i one koji imaju slicnu nameru kao ja.

Hvala unapred. :preved:

Link to post
Share on other sites

Pravio sam matematiku i neke matematike i nema. Jedino ako neko ide u SLO nekim poslom pa da usput pazari gume. Cena je za

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=81178358.144.17876&typ=D-112556&ranzahl=4&Breite=225&Quer=45&Felge=17&Speed=W&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=144&sowigan=So

i

http://www.internet-prodaja-guma.com/auto-gume/dunlop-225-45-r17-fastresponse-91w-mfs/524313/

Kod slovenaca sa povrato PDV-a, niza za 30€ po gumi, sto je oko 120€ ukupno. Gorivo i putarina izadje taman oko 120€ :( .

Mozda treba otici do Madjarske, Bugarske ili Rumunije. Blize je i manji su troskovi.

Link to post
Share on other sites

Ja sam u bugarskoj video neke barum gume 16 205-55 kostaju oko 65e a pdv se vraca ako imas racun veci od 300e i to nekih 14 posto ti vrate prilikom sledeceg ulazka u zemlju ... stim sto kod nas neces platiti ni carinu ni porez ako ih stavis na auto

Link to post
Share on other sites

Pravio sam matematiku i neke matematike i nema. Jedino ako neko ide u SLO nekim poslom pa da usput pazari gume.... Gorivo i putarina izadje taman oko 120€ :(

do ljubljane ima 540km. znaci idi mi dodji mi 1100km. meni za tu kilometrazu treba 50e za gorivo i putarina je 15e to je 80e. drugo, zasto bi uzimao turing gumu kad za iste pare ima performace. ova guma npr. kod nas nema da se kupi a u toj dimenziji toyo ispod 16000 nema

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=81178358.144.17876&typ=R-119076&ranzahl=4&Breite=225&Quer=45&Felge=17&Speed=H&weiter=0&kategorie=2&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=144&sowigan=So

povrh svega, ova dimenzija je svakidanja i nosi je veliki broj vozila u fabrickoj izvedbi. sta ako ocu nesto st nije standardno, tipa 215/40 i tome slicno... isplati se svakako a verujem da na licu mesta moze da se dobije jos bolja cena. ovo je prodaja preko interneta i u cemu je uracunat prevoz do porucioca.

Link to post
Share on other sites

Rekoh na pocetku da ne treba uzimati za poredjenje gume u manjim i srednjim dimenzijama jer racunica nije uvek isplativa.

Evo poredjenja za recimo letnje pneumatike koji meni trebaju u fabrickoj dimenziji, kod nas i u Sloveniji:

http://www.internet-prodaja-guma.com/4x4-off-road-gume/toyo-285-45-r19-proxes-s-t-107v/99g647/

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=81178358.144.17876&typ=R-119140&ranzahl=4&Breite=285&Quer=45&Felge=19&weiter=0&Ang_pro_Seite=10&Transport=P&dsco=144&sowigan=So

Meni je usteda na 4 gume samo na osnovu razlike u ceni 160 eura, a na to jos nisam dodao ni povracaj PDV-a u Sloveniji.

Plus, u ovoj dimenziji nikad necu gumu naci u Srbiji za 150 eura na akciji, sto se cesto desi u Sloveniji.

Za Sloveniju idem relativno cesto, i to mogu da uradim uz put. Nije meni dilema gde cu da uzmem gume, (uzecu ih sigurno tamo), samo me zanima je li neko to probao pa da opise proceduru.

Jedna gospodja/gospodjica je negde opisivala to na nekom domacem forumu o automobilima, pa me zanima je li neko od ljudi sa foruma isto to probao pa da se javi. I ako se javi, da to bude od pomoci meni i drugima koji ovo citaju a traze povoljniji nacin da nabave gume. Kolege Hrvati inace ovo redovno rade, posebno oni iz okoline Zagreba, jer im je granica blizu.

A sama dilema sto se kupovine guma koje meni trebaju, gde ih kupiti, kod mene ne postoji.

Link to post
Share on other sites

do ljubljane ima 540km. znaci idi mi dodji mi 1100km. meni za tu kilometrazu treba 50e za gorivo i putarina je 15e to je 80e....

Gorivo - eurodizel. Za 1100 km treba oko 80 litara x 160 din = 12800din ili 110€.

Putarina kroz Hrvatsku je 250 kuna (35€) u dva pravca, plus slovenacka 7-dnevna vinjeta 15€ plus nasa putarina 6€ u dva pravca (BG-Sid). Sve to izadje oko 165€. E sad!

Na sta ti vodis kad ti je gorivo za 1100km samo 50€?

I jos nesto.

Kad kod nas kupis gume, obicno je montaza gratis. Krpio sam svojevremeno gumu u Sloveniji (ima tome 3-4 godine) i to zadovoljstvo me je kostalo 20€ sa balansiranjem, sto je za SLO, sasvim uobicajena cena.

Ako u SLO ne nadjete montazu gratis, onda treba uracunati bar 10-15€ za montazu i balansiranje.

Pranje auta u Slo kosta od 7 do 15€ a ne kao kod nas 300 din.

Link to post
Share on other sites

vozim brate na gas. sad kada sam isao za GR presao sam 1900km sa 100e bez da sam cinculirao. kako god, isplati se ako ni zbog cega drugo a onda sto gore imas izbor. Kod nas recimo nema lowbudget gume a gore za 50e biras dimenziju.

@mikele: nisam siguran da su gume tax free ali mogu da se raspitam pa cu napisati.

Link to post
Share on other sites

Gorivo - eurodizel. Za 1100 km treba oko 80 litara x 160 din = 12800din ili 110€.

Putarina kroz Hrvatsku je 250 kuna (35€) u dva pravca, plus slovenacka 7-dnevna vinjeta 15€ plus nasa putarina 6€ u dva pravca (BG-Sid). Sve to izadje oko 165€. E sad!

Na sta ti vodis kad ti je gorivo za 1100km samo 50€?

I jos nesto.

Kad kod nas kupis gume, obicno je montaza gratis. Krpio sam svojevremeno gumu u Sloveniji (ima tome 3-4 godine) i to zadovoljstvo me je kostalo 20€ sa balansiranjem, sto je za SLO, sasvim uobicajena cena.

Ako u SLO ne nadjete montazu gratis, onda treba uracunati bar 10-15€ za montazu i balansiranje.

Pranje auta u Slo kosta od 7 do 15€ a ne kao kod nas 300 din.

Ja zaista ne razumem cemu tako kategoricno nametanje svog stava i diskriminisanje tudjeg. Covek je lepo objasnio zasto mu se isplati. Ja sam takodje objasnio zasto se meni isplati. Takodje, uopste ne smatram za nerealan scenario da vozac auta kakav je BMW jednom u 3 ili 4 godine, kada menja pneumatike, poklopi tu potrebu sa prilikom da ode sa porodicom ili prijateljima u Italiju, Bec, Nemacku, napravi izlet, poseti nekog, podeli sa putnicima troskove puta, nebitno, i da tom prilikom uz put pazari gume.

I kakve veze ima uopste cena pranja automobila u Sloveniji sa ovom temom?

A jos jedan, meni bitan momenat zbog cega vecinu stvari nabavljam u inostranstvu: ne dam ovoj nasoj lopovskoj drzavi ni evro centa, kad god imam priliku.

Uz put, iste ove gume u Nemackoj i Austriji su jos jeftinije, pa ako je neko tu u prolazu, neka o tome razmisli.

Link to post
Share on other sites

Ja zaista ne razumem cemu tako kategoricno nametanje svog stava i diskriminisanje tudjeg...

:blink: Kakva izjava braaate!

Razgovor, brate, druzenje, zezanje, razmena misljenja, demokratija. Alo bre jesi li ti cuo za te stvari ili ti je taj tvoj X5 toliko izolovan da ne cujes ni saputnika pa si zaboravio da komuniciras?

Sto se ti srdis veseli decace?

Nauci da neko ima drugacije misljenje i postuj to. X5 ti ne daje pravo da budes drcan ovde na forumu!

Ja imam svoj stav, ti imas tvoj. U sustini su nam misljenja slicna, samo iz nekog razloga trazis povod za raspravu. Ukratko, ako neko ide u tom pravcu, onda se itekako isplati zameniti gume.

A ici samo zbog guma, e to se finansijski ne isplati.

Niko nije rekao da nabavka guma ne moze biti dobar izgovor za obilazak tog dela Evrope.

vozim brate na gas. sad kada sam isao za GR presao sam 1900km sa 100e bez da sam cinculirao.

Mi dizelasi propadosmo nacisto :(

Link to post
Share on other sites

Jaooooo! Stvarno mi licis na nalickanog japija koji prodaje pamet. Covece opusti se. Zezanje, sala, opustencija! Koji ti je? :huh:

Ako nisi za zezanje, onda nisi ni za DRUZENJE na forumu.

Ja sam samo objasnio zasto se meni NE ISPLATI pazariti gume u SLO, a ti napao ko smrt na babu.

Link to post
Share on other sites

vi dizelasi cete tek da propadnete kad vam dodje vreme za servis :D

sto se guma tice, tacno je da se ne isplati ta guma koju si naveo ali generalno se i te kako isplati. ja preko ne kupujem ono sto ima ovde nego ono sto nema :)

mikele jeu pravu, moze tu da se spoji lepo i korisno. recimo, platis jedan vikend neke terme i time zamazes zeni oci datine kenja sto ces usput da kupis obucu za auto. ja bogme planiram da tamo kupim i felne.

Link to post
Share on other sites

Propadosmo zajedno. Dizu akcize i za gas i za dizel. Po 5 dinara, plus 2% vise zbog pdv-a :swoon:

Sto se tice guma, pogledao sam nekoliko SLO sajtova i nigde ne vidih ugradnju gratis. Znaci na svaku gumu dodati bar 10-15€.

Kako su ovi Slovenci zaostali. Jesu li culi oni za marketing?

Srpski recept:

Napises na radnju "Akcija! Za svaku kupljenu gumu kod nas, montaza gratis"

I da vidis posla :) A pre toga dignes cenu guma taman za iznos montaze :treaten:

Link to post
Share on other sites

Ako se narucuje preko ovog sajta u drugom postu.....To jest http://www.gume-direkt.si/ o povracaju poreza mozes samo da sanjas je prva stvar.Druga stvar sto ovaj sajt inace zastupljen u celoj evropskoj uniji ima daleko najbolje cene za gume u odnosu na maloprodaje u celoj evropskoj uniji...Tako da ako se uzima ovaj sajt kao orjentir za cene nije bas dobro jel su gume u maloprodaji 10-15% skuplje.

Link to post
Share on other sites

...ako bi bio ljubazan da ostavis registracionu oznaku , pa ces osim sto je ova drzava za tebe lopovska ... shvatiti i da je veoma bezobrazna !!! (rece neko ko u lopovskoj drzavi putuje po inostranstvu u bmw-u X5??? )

Link to post
Share on other sites

Vulkanizerska radnja Furlan , odmah na ulasku u Sloveniju iz Hrvatske , dosta su povoljnije gume nego kod nas .

A moze i cenkanje , malo ali slatko .

Upravo tako! Ja cu zimski set 205/55 R16 da kupim ovde jer nije velika razlika, ali letnje 17-ke ce sigurno da padnu sa jednog od ova dva linka. ;)

Vulkanizerstvo Furlan

Vulkanizerstvo Lasic

Oba vulkanizera su nedaleko od CRO_SLO granice. Na sajtu imaju 3 cene. Onu najmanju placamo mi, nerezidenti EU. Procedura je ta da odes tamo, kupis gume, platis u kesu i dobijes odmah popust od 20% na osnovu toga. Onda sednes u auto ili motor i odes do granice sa racunom koji si dobio, overis ga tamo. Cim udjes u Hrvatsku napravis polukrug i nazad kod vulkanizera da ti da kes od poreza. Ako ti je mrsko da se vracas tih par desetina kilometara, onda taj racun posaljes po drugaru koji ide kod njih u narednih 6 meseci. Imam drugare koji su kupovali gume kod njih, sto za kola, sto za motor, i svi su vise neko zadovoljni!

EDIT

Dok sam ja kucao i zverao okolo, Dejan je napisao isto sto i ja. :)

Link to post
Share on other sites