Povecanje snage na dizel motoru?


Recommended Posts

Prvo pozdrav svoj braci po oruzju!Elem,kupio sam pre dva meseca e46 320dizel od 150ks 2003god.Utisci do sad a presao sam 5000km ,dobar auto lepo ide,potrosnja oko 7 litara bez puno gledanja itd.E,dobar drugar mi nudi da samo uz pomocu softvera moze da mi podigne snagu na 180ks i da je to provereno dobro.Mene sad interesuju vasa misljenja ,utisci ako je to vec neko uradio itd.Sta ja tu dobijam a sta gubim?Snaga ,potrosnja,dugovecnost?Moj je neki plan da vozim ovaj auto par godina.

Link to post
Share on other sites

Ja sam ECU remap-om cipovao svoj od 150 KS na nekih 184 KS i zadovoljan sam (tako je po matematickoj racunici, a znacu koliko stvarno isporucuje kad budem isao na dyno test). Pre nego sto cipujes pregledaj stanje turbine (na dijagnostiku i klasican pregled da ne "masti" negde), sasvim dovoljno ti je 30-ak konja s' obzirom da kada se cipuje na vecu snagu baca mnogo dima nazad pa ide na zivce, a i ne valja za turbinu da ga npr dignes na 200 KS, onda se brzo sjebe bez obzira na stil voznje. Obavezno proveriti stanje kvacila i plivajuceg zamajca posto ces cipovanjem dobiti nekih dodatnih 60-65 njutnmetara obrtnog momenta, tako da ako ti plivajuci nije dobar - samo ce ga brze razvaliti, a snagu ces gubiti na proklizavanju kvacila ako su lamela i korpa lose. A kada cipujes, nemoj da mislis da auto moze da "leti" i da se takvom voznjom ne haba motor, menjac, kvacilo, turbina i ostalo, vozi normalno s' tim da ce imati vise snage kad ti zatreba i veruj mi da ako ti stil voznje ostane isti, trosice ti 2-3 dl manje (negde oko 5%).

Sto se dugovecnosti tice kod takvog cipovanja (neko ga zove i EKO chip tuning), zavisi od tebe i tvoje voznje 90%, a od chip tuning-a 10% (naravno pod uslovom da su motor i njegovi agregati u idealnom stanju).

I sto se tice tuninga, obavezno ECU remap (izmena mapa na kompjuteru automobila), a onaj "power-box" prikljucak nemoj da stavljas ni da ti neko plati.

Aj pa javi utiske ako uradis.

Link to post
Share on other sites

P.S. I proveri kakav je EGR ventil i usisna, ako ima puno garezi unutra moguce je da ti se zbog povecanog pritiska koji ce biti prisutan nakon cipovanja odvali komadic garezi iz EGR-a ili usisne (ako je prljavo) pa da zavrsi tamo gde ne treba. Moj savet - idi negde da ti ociste EGR i usisnu ako je prljavo i podmladices auto u svakom slucaju....

E i onda ako to sve krenes, zavrsices kao ja vadeci klapnice iz usisne grane da se ne bi odvalile pa otisle u cilindar i pitaj Boga sta ce jos da mi padne na pamet...

Link to post
Share on other sites

Da u pravu si,svestan sam ja da povecanje snage trpe neke druge stvari tipa lamele zamajca itd.Meni ta snaga treba par puta godisnje da me iscupa iz nekih riskantnih situacija ili ako bih smanjio potrosnju jer puno vozim.E sad,dali to kako ti kazes menjanje mapa moze dase steluje konjaza?Tipa da podignem snagu na 165 do 170 ks?

Link to post
Share on other sites

Naravno da ti podize konjazu, to je primarna svrha cipovanja, obrtni momenat je sekundarna ali nije za zanemarivanje (zbog uticaja momenta sile na zamajac i ostalo). Moze slobodno da ti podize i do 180 KS, nemoj da se sekiras, samo budi pazljiv kao i do sada, posto ces imati utisak da se auto manje muci dok ubrzava i sl.

Link to post
Share on other sites

da bre , samo vi cipujte ,podizite konjazu i jurcajte -a sta mo ostali jadnici da radimo ???? , zar vas nije zao , pa nas terate da stalno menjamo sijalice na levom zmigavcu , dugim svetlima ??? ... ko bre da plati tu zaj....iju ??? :D

Link to post
Share on other sites

Tako je! Dodao bih i sto morate da arcite plocice i diskove jer kocite zbog nas,gusite se u dimu kad ste iza...Jedina je vasa sreca sto nas retko srecete po pumpama eventualno ako svratimo po kafu :pilot:

Link to post
Share on other sites

sumnjam..pa gde je tu usteda , ako se rasipa na kafi ???...aj opusti se - svi se ovde samo salimo ! :lol:

Naravno :prankster2: i od mene uvek respect za m klasu.Izadji na moj fb,Mihailo Vukosavljevic,udji u galeriju oktobarfest 2011,ima par slika za tvoju dusu :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Jednu stvar nikako ne razumem, a to je kad ljudi kupe nekog "normalnog" dizela kako bi se sa njime "ganjali" sa benzincima i dokazivali neku svoju poentu. Dizeli se kupuju kao rentabilniji na duge staze kao nov auto, zbog ekonomije, dugovečnosti, boljeg očuvanja cene automobila i sporijeg pada vrednosti na tržištu, ali i zbog činjenice da zbog obrtnog momenta mogu da vuku prikolice, kamp kućice, čamce... Znači sve je to OK i dizel se u svemu tome nameće kao logičan izbor. Ali kad neko kupi dvolitarskog dizela koji već ima turbinu varijabilne geometrije, interkuler, i iz kojeg je iscedjen svaki Nm i svaka KS do granica bezbednog rada na iole duže staze, koji je već pod strašnim opterećenjem zbog ogromnih naprezanja što najbolje ilustruje lako i brzo propadanje plivajućeg zamajca kod tih dizela, i onda takav agregat dodatno optereti i tako dodatno skrati radni vek ionako već prilično istrošenog motora i pripadajućih sklopova, samo da bi jurcao unaokolo i nekim slabašnijim benzincima dokazivao neku poentu, to nikako ne razumem.

Hoćete dizela koji će da *ebe kevu maltene svakom benzincu, ako već nećete V10 ili V8 dizele kupite brate 535d M Sport i završena priča, ima da peglate i kraj. Nije problem što sam ja iz ličnih (po meni opravdanih) razloga protivnik čipovanja, već što stvarno nema svrhe "ispravljati" ono što je šatro BMW propustio da uradi. Sve je tako kako je sa dobrim razlogom, nijedna kuća koja se bavi čipovanjem ne može biti "pametnija" od inženjera BMW-a koji su konstruisali i proizveli te motore. Sa druge strane, firme koje se bave čipovanjem i imaju ogroman marketing moraju nešto da rade, a tu su onda i "famozni" K&N filteri i "pečurke" koji svaki redom podižu snagu za 10 KS...

Izvinjavam se na off-u autoru teme, samo pratim ove teme o čipovanju i nikako da shvatim te ljude i njihovu logiku.

Link to post
Share on other sites

Jednu stvar nikako ne razumem, a to je kad ljudi kupe nekog "normalnog" dizela kako bi se sa njime "ganjali" sa benzincima i dokazivali neku svoju poentu. Dizeli se kupuju kao rentabilniji na duge staze kao nov auto, zbog ekonomije, dugovečnosti, boljeg očuvanja cene automobila i sporijeg pada vrednosti na tržištu, ali i zbog činjenice da zbog obrtnog momenta mogu da vuku prikolice, kamp kućice, čamce... Znači sve je to OK i dizel se u svemu tome nameće kao logičan izbor. Ali kad neko kupi dvolitarskog dizela koji već ima turbinu varijabilne geometrije, interkuler, i iz kojeg je iscedjen svaki Nm i svaka KS do granica bezbednog rada na iole duže staze, koji je već pod strašnim opterećenjem zbog ogromnih naprezanja što najbolje ilustruje lako i brzo propadanje plivajućeg zamajca kod tih dizela, i onda takav agregat dodatno optereti i tako dodatno skrati radni vek ionako već prilično istrošenog motora i pripadajućih sklopova, samo da bi jurcao unaokolo i nekim slabašnijim benzincima dokazivao neku poentu, to nikako ne razumem.

Hoćete dizela koji će da *ebe kevu maltene svakom benzincu, ako već nećete V10 ili V8 dizele kupite brate 535d M Sport i završena priča, ima da peglate i kraj. Nije problem što sam ja iz ličnih (po meni opravdanih) razloga protivnik čipovanja, već što stvarno nema svrhe "ispravljati" ono što je šatro BMW propustio da uradi. Sve je tako kako je sa dobrim razlogom, nijedna kuća koja se bavi čipovanjem ne može biti "pametnija" od inženjera BMW-a koji su konstruisali i proizveli te motore. Sa druge strane, firme koje se bave čipovanjem i imaju ogroman marketing moraju nešto da rade, a tu su onda i "famozni" K&N filteri i "pečurke" koji svaki redom podižu snagu za 10 KS...

Izvinjavam se na off-u autoru teme, samo pratim ove teme o čipovanju i nikako da shvatim te ljude i njihovu logiku.

Moras da razumes da smo bolesni i kada znas da moze bolje da ide, ti ga pravis da ide bolje. I ja se divim dizel motorima od 3500 ccm i 250 i vise konja, ali jbg. Valjda da e90 nije izasao sa 2.0 d varijantom i 163 i 177 konja (i ostale jace varijante), ne bi ni mi cackali ovo svoje. Uostalom, ko jos zivi vecno i vozi auto vecno. Takvi smo valjda - Balkanci :crazy:

Btw, nemoj misliti da ja ubedjujem coveka da cipuje, samo mu prenostim svoje iskustvo. Ako je odlucio, nece ga niko od nas odgovoriti, ali u tom slucaju nije lose dati savet sta sve prethodno proveriti. Ja sam na svom autu: cistio EGR i usisnu (taman promenuo grejace tom prilikom), zamajac nov, set kvacila nov, klapnice iz usisne izvadjene, kaisevi i spaneri taman usput novi (naravno ulje i svi filteri), separator uljanih cestica nov, redihtovana vakuum pumpa (posto je nesto malo tek mastila), dijagnostika radjena pre cipovanja, pregledan i prekontrolisan izduvni sistem, Bata i ja gurali nos u katalizator da nije zasicen i verovatno jos neke stvari koje sam kontrolisao i zaboravio sad da navedem i tek onda lepo cipovanje, a ne samo nasviraj pa dokle stigne.

Link to post
Share on other sites

Automobile čipuje ceo svet, ne samo Balkanci. Idi u neku ozbiljnu firmu gde će proceniti stanje tvog motora i na osnovu toga odraditi tuning kako treba. Preporučujem auto servis Kum iz Čačka (rade samo BMW).

Link to post
Share on other sites