Recommended Posts

pa onda nije to, to, ako od m20b25 napravis da ubrzava kao w124 200d, ja sam mislo da ti to uradis, da i ubrzanje bude bolje i max. brzina, i da manje trosi, pogresno sam te razumeo jbg...

pa dobro nije sve tako crno, ide on i dalje bolje od 200d :big_boss: sto duzi prenos to manja potrosnja, start sporiji a krajnja brzina veca...

to sve vazi za sva kola, tako da moze svaki bmw da se napravi da trosi dosta manje, ali ja u ovoj temi pricam samo o 2.5 12v jer sam na njemu isprobao sve prenose pa znam kako dise, a na ostalim motorima se nisam toliko zaludjivao...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa to je druga prica. ako je tako onda 1.6 moze da trosi 4 litre benzina, mozda i manje.

pa nije bas tako jer ako auto nema snage a predugacak prenos dobijes bas kontra efekat jer mu treba previse goriva da nadoknadi izgubljeno....

Link to post
Share on other sites

bio sam sarkastican, naravno da ne moze, kao sto ne moze ni motor od 2500 kubika da trosi 8. i najmoderniji dizel te kubikaze bi se namucio da bude 8l procena potrosnja u gradskoj voznji.

Link to post
Share on other sites
bio sam sarkastican, naravno da ne moze, kao sto ne moze ni motor od 2500 kubika da trosi 8. i najmoderniji dizel te kubikaze bi se namucio da bude 8l procena potrosnja u gradskoj voznji.

ehhh... mozemo ovako do sutra, posto se ne razumes a vidim da si se naostrio...

probaj u zivotu jednom da zamenis diferencijal pa da vidis sta moze a sta ne, a ne da pricas napamet po tome sta si procitao u katalogu ili fabrickim podacima...

fabrika to napravi na nacin da se dobije najbolji odnos izmedju ubrzanja, krajnje brzine, potrosnje, uslovima puteva odredjenog trzista, itd...

a ti ako volis svoj 2.5 ix a volis da vozis brzo na pravcu, zelis da manje trosi a nije ti bitno koliko brzo ubrzava od 0 do 100 mozes da mu spustis potrosnju dosta... ako vise volis da se trkas od 0 do 100 ili po semaforima mozes da ga ubrzas za dosta ali imas onda vecu potrosnju...

pa kad budes iskusniji malo sa tim javi se opet da diskutujemo a ja idem da ucim sada teoriju posto sam se uvezbao u praxi, a ti probaj obrnuto :big_boss:

Link to post
Share on other sites

@drifter↲dobro. idemo tvojom logikom. sta bi konkretno bilo potrebno uraditi na ixu da bi se smanjika potrosnja. Znaci ne zanima me max brzina i drkanje po semaforima nego konkretno sta promeniti da trosi 8 litara+-

Link to post
Share on other sites
@drifter↲dobro. idemo tvojom logikom. sta bi konkretno bilo potrebno uraditi na ixu da bi se smanjika potrosnja. Znaci ne zanima me max brzina i drkanje po semaforima nego konkretno sta promeniti da trosi 8 litara+-

konkretno ix ne verujem da moze 8, jer je dosta tezi i ima previse gubitaka snage na kardanima.

tvoj auto ako nikad niko nije menjao zadnji dif, ima ili 3.64, 3.73 ili 3.91 prenos, visko sper. sa obzirom da je tvoj automatik mora biti 3.73. da bi ti smanjio potrosnju ja bi ti preporucio da stavis 3.25 prenos od 324td karavana, 325eta posle 86', m3 ili m3 cabrio... sta ti je lakse da nadjes svi su isti, po mogucnosti kupi odmah sper, to ti je trosak od 100 do 150e za sper ili ako ces obican sto ti ja nebi preporucio na ixu onda oko 40-60e...

Link to post
Share on other sites
ma kakav ix i te fore vadi to i samo pogon pozadi najbolje

fabricki ix kome prednji pogon ne radi moze da bude opasan u krivinama jer su mu trapovi tako napravljeni/podeseni kao da je prednja vuca i ako se takav auto vozi sa samo zadnjim pogonom moze svasta da se desi u krivini...

Link to post
Share on other sites
trenutno je 4.10 visko sper. trenutna potrosnja nije bitna.

idemo dalje, ako stavim obican, umesto visko spera, koje su posledice?

a jel to karavan mozda? ako nije otkud ti taj prenos? pa sa 4.10 verujem da ti trosi oko 14 po gradu? pa nema posledica nekih drasticnih sem sto gubis karektaristiku ixa da izlazi svuda,jer kad se zaglavis kao da ni nemas zadnji pogon...

Link to post
Share on other sites
pa nema posledica nekih drasticnih sem sto gubis karektaristiku ixa da izlazi svuda,jer kad se zaglavis kao da ni nemas zadnji pogon...

ovo se odnosi na pitanje koje nije bas jasno postavljeno, ako stavis obican dif onda je taj odgovor ako stavis sper dif onda nema greske!

Link to post
Share on other sites

nije karavan. u "uski stop" je ugradjivan 3.91 a u siroki 3.91 u manual i 4.10 u automatik. mislim da su prvi ix-ovi imali oba difa visko, pa da su posle napred stavili obican dif zbog lakseg upravljanja a nazad visko, koji je zapecacen i nema babranja.

da pojasnim pitanje, posto je nazad visko diff, sta se desava sa autom i upravljanjem kada se stavi diff sa sperom? visko radi na principu neke silikonske tecnosti koja u odredjenim uslovima simulira sper, sto znaci da je taj dif u nekom drugom trenutku otvoren. sta se desava kada na sve to nakacim mehanicki sper koji je takav pa je takav?

ps. ovo nema veze vise sa potrosnjom, nisi me ubedio i mozes me ubediti jedino u praksi, sednemu u auto i trosimo gorivo i posle idemo na klopu :angry:

Link to post
Share on other sites
nije karavan. u "uski stop" je ugradjivan 3.91 a u siroki 3.91 u manual i 4.10 u automatik. mislim da su prvi ix-ovi imali oba difa visko, pa da su posle napred stavili obican dif zbog lakseg upravljanja a nazad visko, koji je zapecacen i nema babranja.

da pojasnim pitanje, posto je nazad visko diff, sta se desava sa autom i upravljanjem kada se stavi diff sa sperom? visko radi na principu neke silikonske tecnosti koja u odredjenim uslovima simulira sper, sto znaci da je taj dif u nekom drugom trenutku otvoren. sta se desava kada na sve to nakacim mehanicki sper koji je takav pa je takav?

ps. ovo nema veze vise sa potrosnjom, nisi me ubedio i mozes me ubediti jedino u praksi, sednemu u auto i trosimo gorivo i posle idemo na klopu :angry:

auto ce ti po mokrom pri NAGLOM gasu u krivini izbijati dupe, ali sa obzirom da je 4x4 i da je 3.25 dugacak dif, mozda i nece... nista vise...

nemam ja sta tebe da ubedjujem :angry: meni je apsolutno dosta sto to ja znam, i sto ako me neko pita mogu da mu odgovorim na pravi nacin a ne kao ti i floyd da se pravim pametan da ne moze a to pri tome nisam probao da se uverim u suprotno... probaj ako hoces, ako neces nemoj...

Link to post
Share on other sites
kako da vidim koji je diff na mom e36?

imas plocicu jednu malu 1cmx5cm, koja je fiksirana za jedan od srafova na poklopcu diferencijala... uzmes zicanu cetku i ocistis dobro i tu ti pisu neke brojke, bitna ti je ona npr. 3.25, ili 3.64 itd... ako ne mozes da procitas ili nemas plocicu, digni oba tocka, obelezi na tocku jednu tacku i isto tako i na kardanu, okeni tocak za jedan pun krug a pri tom izbroj koliko krugova je okrenuo kardan i dobices takvu cifru x.xx

Link to post
Share on other sites
imas plocicu jednu malu 1cmx5cm, koja je fiksirana za jedan od srafova na poklopcu diferencijala... uzmes zicanu cetku i ocistis dobro i tu ti pisu neke brojke, bitna ti je ona npr. 3.25, ili 3.64 itd... ako ne mozes da procitas ili nemas plocicu, digni oba tocka, obelezi na tocku jednu tacku i isto tako i na kardanu, okeni tocak za jedan pun krug a pri tom izbroj koliko krugova je okrenuo kardan i dobices takvu cifru x.xx

ok thanks

jos samo reci mi koji da stavim za manju potrosnju a koji za cepanje od semafora do semafora...

Link to post
Share on other sites
ok thanks

jos samo reci mi koji da stavim za manju potrosnju a koji za cepanje od semafora do semafora...

sto ti je broj veci to je prenos kraci. sto kraci to bolje ubrzanje ali i potrosnja.

sto je broj manji to je prenos duzi. sto duzi, slabije ubrzava ali manje trosi... i krajna brzina je veca...

Link to post
Share on other sites
sto ti je broj veci to je prenos kraci. sto kraci to bolje ubrzanje ali i potrosnja.

sto je broj manji to je prenos duzi. sto duzi, slabije ubrzava ali manje trosi... i krajna brzina je veca...

ok razumeo sve ,a izvini jos nesto reci mi posto se nerazumem u sper diff, jer mogu ja da stavim sper sa znaci kracim prenosom i sta dobijam sa sperom konkretno,jel zajeban u krivinama... mogu li da ga pokidam...

Link to post
Share on other sites
fabricki ix kome prednji pogon ne radi moze da bude opasan u krivinama jer su mu trapovi tako napravljeni/podeseni kao da je prednja vuca i ako se takav auto vozi sa samo zadnjim pogonom moze svasta da se desi u krivini...

shta konkretno moze da mu se desi u krivini?

ja vec godinu i po dana vozim ix-a bez prednjeg pogona, i da kucnem u drvo, nishta mi se loshe nije desilo ni u jednoj krivini :angry:

Link to post
Share on other sites
shta konkretno moze da mu se desi u krivini?

ja vec godinu i po dana vozim ix-a bez prednjeg pogona, i da kucnem u drvo, nishta mi se loshe nije desilo ni u jednoj krivini :angry:

znam ja da ga ti vozis tako i to je za svaku pohvalu :angry:

potpuno je drugacija geometrija prednjeg trapa, zbog 4*4 i zbog toga ako jedan od tih pogona ne radi moze da se desi sve ono sto moze da se desi kad ti je premecena geometrija trapa, kao na primer da u nekoj krivini pod nekim uslovima produzis pravo...

Link to post
Share on other sites
nije karavan. u "uski stop" je ugradjivan 3.91 a u siroki 3.91 u manual i 4.10 u automatik. mislim da su prvi ix-ovi imali oba difa visko, pa da su posle napred stavili obican dif zbog lakseg upravljanja a nazad visko, koji je zapecacen i nema babranja.

da pojasnim pitanje, posto je nazad visko diff, sta se desava sa autom i upravljanjem kada se stavi diff sa sperom? visko radi na principu neke silikonske tecnosti koja u odredjenim uslovima simulira sper, sto znaci da je taj dif u nekom drugom trenutku otvoren. sta se desava kada na sve to nakacim mehanicki sper koji je takav pa je takav?

ps. ovo nema veze vise sa potrosnjom, nisi me ubedio i mozes me ubediti jedino u praksi, sednemu u auto i trosimo gorivo i posle idemo na klopu :angry:

na ix-a su ishli 3.64, 3.73, 3.91, 4.10 prenosi, od toga je 4.10 ishao valjda samo na karavana.

zadnji i srednji diff su visko, prednji je slobodan. srednji prebacuje 27% snage napred, i 63% nazad, a zadnji je shperovan od 10-100%.

dakle, i viskozni i lamelni diff-ovi su shperovani, samo je ovaj na ix-u shperovan 10-100%, a lamelni su obichno dosta manje, npr 20-25%.

ako sam negde pogreshio, jbg :angry:

Link to post
Share on other sites
znam ja da ga ti vozis tako i to je za svaku pohvalu :angry:

potpuno je drugacija geometrija prednjeg trapa, zbog 4*4 i zbog toga ako jedan od tih pogona ne radi moze da se desi sve ono sto moze da se desi kad ti je premecena geometrija trapa, kao na primer da u nekoj krivini pod nekim uslovima produzis pravo...

pu pu, daleko bilo :angry:

Link to post
Share on other sites
skupi ekipu, ti i floyd i 325ix i onaj 528 i mog drugara "cabria" i otidjite kod vladice i dobro ga isprebijajte zato sto se ne slaze sa vama... alo bre nemate pojma a pravite se pametni, pa sad kad ste jos kolko tolko shvatili da postoji mogucnost stelovanja potrosnje sad vise ne znas sta i kako nego da prebijes vladu...

idi bavi se necim pametnijem...

nije decko u tome problem, salim se ja valdom, ali mi ti tvrdis da 325i trosi 8.lit ali je problem u tome sto kad ti stavis drugi diff to onda vise nije 325i jer nema niti isto ubrzanje, niti istu max brzinu, znaci auto ce ici ko baba da bi postigao to sto ti kazes, da bi smanjio potrosnju za 5-6 litara, on ce do 100 ubrzavati od 15 - 20 sec

a da bi dosao do 200 trebace mu vecnost...

Link to post
Share on other sites