Ljubimcem na odmor


Recommended Posts

Možda nije loša stvar podeliti iskustva sa letovanja/odmora ako ste išli autom.

Kada pišem iskustva mislim na sve - odredište, stanje puta (ruta, put, putanjam, asfalt...), granica i prelazi, gorivo (cene, pumpe i njihove lokacije), kako se vaš ljubimac ponašao, kolika je potrošnja, kako se ponašao sa dobrim gorivima ili lošim...

Takodje, mislim da bi bilo jako dobro ako je neko (ne daj, Bože, nikome!) imao neke probleme sa autom na putu (iskustva sa majstorima po ''tudjini'') to podeli sa nama...

U suštini, tema se odnosi na sve što je u vezi sa putovanjem na odmor vašim ljubimcem (bmw-om naravno!) a smatrate da bi bilo korisno da to i drugi saznaju.

Hvala!

Link to post
Share on other sites

Jeste da sam pokrenuo temu, ali ne nalazim dovoljno vremena da napišem ono što sam hteo jer se mora nadoknaditi odmor...

Dakle(m),

Tasos, preko Sv. Prohora i Skoplja, 13 dana (druga polovina jula), potpuno u sopstvenoj režiji, bez agencija, bez onlajn bukiranja, čekiranja i tome slično...

Detaljan opis ove rute imate na

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/716998/SAT.html

S obzirom da je po putu do Vranja bila velika gužva, odlučio sam da u BJR Makedoniju udjem preko Sv. Prohora. Ujedno i obilazak manastira, kao osveženje u hotelu koji se nalazi u delu manastirskog konaka (ne primaju kartice!). Na našoj i makedonskoj čekao onoliko koliko je bilo potrebno da pozovem carinike... Do Sv. Prohora je asfalt ok, ali je put planinski, sa serpentinama. Put od mak. granice do autoputa je uglavnom jako loš, na momente katastrofalan. Autoput kroz BJR Makedoniju ne bih komentarisao. Mislim da većina zna. Isto je i sa putem od grčke granice ka Solunu.

Naravno, plin nije problem natočiti po BJR Makedoniji, ali u Grčkoj jeste, naročito u severnoj Grčkoj. Natankao se na DJevdjeliji do čepa (kapacitet 42 l).

NA grčkoj granici imali sreće pa čekali za ulazak 1,5 sat, ali to je zato što sam se zeznuo i upao u kolunu Makedonaca, a njih Grci vole da zajebavaju...

Od Soluna na istok je odličan auto-put i to je prošlo zaista ekstra. SAmo pičiš. Zamerke su nepostojanje pumpi pored puta i samo dva stajališta...

Keramoti. Trajekt. 20 evra kocka, 3 evra po glavi. 45 minuta plovidbe i - Limenas!

Po ostrvu je asfalt odličan. Grci voze kao ludaci. Pumpi ima.

Pre Makrijamosa sa desne strane nalazi se Šelova pumpa i mislim da je to jedina njihova na ostrvu. Ali ja sam imao benzina još iz Srbadije pa nisam hteo da mešam ovu našu čorbu sa šelovim v-power 100 oktana. Rekoh sebi kada istrošim ovo naše s.... Ali, avaj, počele su zezancije sa štrajkovima i posle nije bilo goriva na Šelovoj pumpi!

Cene variraju od pumpe od pumpe i to značajno. 95 oktana je od 1,45 e do 1,77 e; 98 oktana nisam video, a 100 oktana je od 1,62 e do 1,85 e. Mislim da se isplati šunjati malo i uštedeti (ako sipaš preko 10 l)

Nestanak, odnosno netočenje goriva u Grčkoj, dočekao sam na Tasosu bez plina i sa nekih 25 - 30 l naše čorbe.

Inače, do najlepših plaža na Tasosu morate voziti van asfalta. Ne mislim tu na glavne komercijalne plaže, već na one na kojima se možete potpuno osamiti, eventualno deliti plažu sa još jednim parom. Tamo gde sam ja vozio van asfalta, put je gori nego kada se vozite recimo nekim najgorim sokakom u nekom prosečnom srpskom selu. Prva pa lagano i tako čak i po nekoliko km. Ali, vredi!

Povratak je bio trajektom iz Prinosa do Kavale. Želeo sam da probam i ovaj put i da vidim da li se zaista toliko isplati ići na trajekt u Keramoti. Od Kavale do Keramotija ima oko 60 km, a od Limenasa do Prinosa 15 km. Razlika je što iz Keramotija trajekt ide na oko pola čuke dok iz Prinosa ide na 2 sata, a plovidba traje 45 minuta u prvoj varijanti, dok je u drugoj oko 70 minuta.

Cena za trajekt iz Prinosa za Kavalu iznosi 25 evra za auto i 4,9 evra po glavi. Ali, uštedeo sam oko 80 - 90 km, što je u tom trenutku bilo skroz ok.

Pre puta pronašao sam na netu gasnu stanicu jednu od dve u odnosno Severnoj Grčkoj van Soluna koja toči TNG. Nalazi se u Drami, 30-ak km severno od Kavale.

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&amp...52d6c1eb4752d20

Tu sam se natankao plina i dopunio se u BJR Makedoniji.

Između Drame i Kavale ima zaista puno pumpi, ali sam tek na 7 ili 8 našao benzin. Tu sam skapirao da ga pumpe inače imaju, ali ga ne toče! Jedva našao pumpu koja je točila, sipao 100 oktana, ali ne Šelovog, nažalost.

Naravno, svratio u Filipi, antički grad koji se nalazi pored samog puta Drama - Kavala. Takodje, preporučujem obilazak Kavale.

Povratak bez većih problema i apsolutno bez čekanja na granicama. Najviše sam čekao na naplatnim rampama kroz Makedoniju i to maks 5 min.

Ukupno predjeno 1600 km, potrošeno 113 l plina i 40 l benzina (25 l 95oktana i 15l 100oktana). Ova kilometraža uključuje i vožnju po ostrvu, po asfaltu i van njega, ukupno oko 300 km. Prosečna potrošnja oko 9,5 l.

Sa autom ni u jednom trenutku nisam imao apsolutno nikakvih problema. :)

Eto, recimo, ukratko :lol: moje neke pričice. Fotke ću ubaciti naknadno jer nemam više snage za piskaranje... :)

Link to post
Share on other sites
Inače, do najlepših plaža na Tasosu morate voziti van asfalta. Ne mislim tu na glavne komercijalne plaže, već na one na kojima se možete potpuno osamiti, eventualno deliti plažu sa još jednim parom. Tamo gde sam ja vozio van asfalta, put je gori nego kada se vozite recimo nekim najgorim sokakom u nekom prosečnom srpskom selu. Prva pa lagano i tako čak i po nekoliko km. Ali, vredi!

;)

Lep je Tasos..samo malo dosadan....ono, lepo je more i hrana....

ajd ubaci slike ;)

Link to post
Share on other sites

pogledbalkon.th.jpg

Pogled sa balkona vile

more1.th.jpg

...

picotakis.th.jpg

Playa za osamljivanje u Limenariji

psiliamosdobraaaa.th.jpg

Psiliamos...

img5725u.th.jpg

Notos...

img5813.th.jpg

Velika playa za osamljivanje

img5821t.th.jpg

klasičan put do playa za osamljivanje

img5918r.th.jpg

Aliki, antički kamenolom

uzivancijaaliki.th.jpg

Aliki ...

img5790c.th.jpg

Lignjica

img5693.th.jpg

U Teologosu...

img6004y.th.jpg

Ajaks - Paok

img6047.th.jpg

Prinos

img6060.th.jpg

Prinos - trajekt

img6123h.th.jpg

...

Link to post
Share on other sites
Lep je Tasos..samo malo dosadan....ono, lepo je more i hrana....

Tasos je odmor za oči, dušu i telo. Nije za izlaske i ostalo, što je meni prijalo samo tako. Odmor!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Do sada sam 2 puta isao na odmor.

Prvi put relacija Sarajevo - Neum. Put je dobar, ne nesto specijalno ali da se fino voziti. Tezi dio puta je Svitava, uspon, uska cesta, nepregledno. Bas naporan dio puta.

Druga voznja je bila Sarajevo - Orebić. Peljesac je prelijep za voznju. Suma, drvece, hlad - ravnica. :rolleyes:

Inace, od kako sam polozio, svugdje s autom :)

Link to post
Share on other sites
Do sada sam 2 puta isao na odmor.

Prvi put relacija Sarajevo - Neum. Put je dobar, ne nesto specijalno ali da se fino voziti. Tezi dio puta je Svitava, uspon, uska cesta, nepregledno. Bas naporan dio puta.

Druga voznja je bila Sarajevo - Orebić. Peljesac je prelijep za voznju. Suma, drvece, hlad - ravnica. :)

Inace, od kako sam polozio, svugdje s autom :D

moj covek,jedva cekam i ja da polozim jos malo :)

ooooo pa vozi se X5 :rolleyes:

Link to post
Share on other sites