Recommended Posts

Samo što sam napravio jedan problem evo drugog, ovaj put sa kočnicama.

U pitanju je E30 320i sa 4 diska i ABS-om (koji nije aktivan zbog prednjeg lijevog ležaja - valjda). Nedavno (cca pola godine) sam promijenio prednje diskove, prednje i zadnje disk pločice. Pošto mi je kočnica vremenom oslabila (nisam to ni skontao dok nisam provozao drugog BMW-a) promijenio sam i ulje nedavno te ozračio sistem, ali nisam mnogo pobiljšao stvar. Otišao na tehnički i kaže čiko da mi zadnji točkovi skoro nikako ne koče! Odem do majstora kaže servo.

OK, i ja sam posumnjao iz razloga što mi se dešava (nekad učestalo, a nekad prođe i mjesec dana) da mi u vožnji kad pritisnem kočnicu papučica bude tvrda kao kamen, tiho i čudno lupkanje i struganje se čuje naprijed (da li ispod haube ili u lijevom točku nisam mogao odrediti) i kad jako pritisnem papučicu samo koči prednji lijevi točak i volan jako vuče u lijevo.

Danas promijenio servo i opet ista stvar - nije do njega! Nisam mjenjao gl. kočioni cilindar niti crijeva. Kliješta odlično rade na svim točkovima ništa ne blokira pa mi jednostavno ništa ne pada na pamet kao uzrok ove bizarne pojave. Da li da mijenjam glavni kočioni cilindar i opet dam bezveze 50€ ili šta već? Pomagajte :) :)

Link to post
Share on other sites

ako ti je papučica kočnice tvrda onda ti nešto nije u redu sa vakum aparatom ili sa crijevom koje dolazi od motora do vakum aparata. tek kad rijesis problem tvrde kocnice mozes da zadis na slucaju zadnjih kocnica, a s obzirom da si rekao da si izracio sistem da klijesta normalno rade onda je glavni kocioni cilindar, ali prvo resavaj ovo sto ti je tvrda kocnica

Link to post
Share on other sites

Danas promijenio ulje u sistemu ponovo, ozracio sve tockove sa majstorom, pregledao zracno crijevo sto se kaci na vakumski uredjaj i sve je OK! Poslije svega vrlo malo poboljsanje. Kocnica i dalje poprilicno tvrda i poprilicno slabo koci (moram je nekako prejako pritisnuti da blokira tockove). Otisao na tehnicki i sve OK, kaze ciko ovaj put da odlicno koci (mada se meni bas ne cini tako) i da nije problem sto je kocnica malo tvrdja nego obicno. Mjerenja su pokazala da je prednji lijevi tocak od desnog jaci 7% i to je sasvim u redu (po tim nekakvim standardima) dok je zadnji desni jaci od lijevog za 1 %. Na mjerenju kocione sile zadnjih tockova ne mogu se zaustaviti valjci (ne prelazi neku granicu od 50% necega - ima 38 ili 48% ne sjecam se tacno), ali opet je to sasvim u redu i 100% u skladu sa tim nekakvim standardom.

Eh sad sta ti mislis prijatelju (a i ostali naravno) da li da ja mjenjam opet ovaj vakum ili servo kako hoces ili da probam zamjeniti glavni kocioni cilindar (imam ga u rezervi vec, a cuo sam da i on moze uzrokovati probleme tvrde kocnice).

;):(;) Propade mi odmor zbog kocnice... :(:(:(

Link to post
Share on other sites

Mnogo ima faktora koji mogu da uticu na to...

Otkad sam pre koji mesec zamenio prednje plocice i pozadi paknove moram malo jace da pritisnem papucicu da bih zakocio, znaci nije vise tako osetljiva kao pre... Znaci da verovatno ima uticaja i sam ferodni materijal na plocicama i paknovima, jer nema sta drugo da bude... Mozda je to i kod tebe u pitanju jer kazes da si menjao plocice

Link to post
Share on other sites

Da i ja sam zamijenio sve to, ali prije pola godine upravo zato sto mi je kocnica bila slaba, ali tada jednostavno nisam imao vremena da se dalje upustam u radove i nije se to osjetilo toliko, ali sada je vec problem. Evo primjer vozio sam 14 km nizbrdo i kad sam stao ne mogu taknuti niti jedan tocak! Svi su vreli, prednji vise naravno, a nisam user da ne kocim motorom i drzim kocnicu pritisnutu citavih 14 km! Moze biti da je do kvaliteta diskova/plocica ali nekako mi nije logicno da se to manifestuje tek nakon pola godine ;)

Link to post
Share on other sites

iz tvoje price vidim da su ti zadnje kocnice po standardima to znaci da ti je kocioni cilindar OK, a to sto ti je tvrda kocnica moze samo sada da bude do vakum aparata, nadji negdje polovni pa probaj ali da znas da je dobar, to je malo zeznut posao ali uz pravi alat nije problem, i ja sam imao problema sa tvrdom kocnicom i slabo su hvatale zadnje kocnice na mojoj kockici

Link to post
Share on other sites
iz tvoje price vidim da su ti zadnje kocnice po standardima to znaci da ti je kocioni cilindar OK, a to sto ti je tvrda kocnica moze samo sada da bude do vakum aparata, nadji negdje polovni pa probaj ali da znas da je dobar, to je malo zeznut posao ali uz pravi alat nije problem, i ja sam imao problema sa tvrdom kocnicom i slabo su hvatale zadnje kocnice na mojoj kockici

Vec sam promijenio vakumski dio i opet isto.

menjaj kocioni cilindar

Ma promijenit cu ga sigurno vise mi ovo ide na zivce, a imam jedan dobar u gepeku ;)

Link to post
Share on other sites