Recommended Posts

Kako ce se uklopiti zimske gume 205/50 R17 na felne sa oznakom 8Jx17H2 na kojima trenutno imam gume 225/45 R17, ali mi se bar na oko cini da su trenutne gume uze od felni pa se plašim da ne bacim pare bez veze. Na nekom sajtu sam našao da gume 205/50 mogu da idu na felne do 7J da ne bi došlo do deformacije gume, a opet na sajtu proizvodjaca felni (Dotz) stoji da moze i ta velicina guma, pa sam malo u nedoumici.

Molim vas pomagajte.

Link to post
Share on other sites

Pogledaj ovde

http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

Kad uneses tvoje podatke za gume videces da pise da 205 ide do 7.5J

Medjutim, druga stvar je tu u pitanju ;)

Moze ona i na 8J, guma ce biti malo razvucena ali nije to problem

nego sto ce ti felne biti izbacene vise od guma, tako da ce vise biti izlozene raznoraznim ostecenjima

A i bez toga, ne vidis bas da li se ispod snega krije ivicnjak :D

Uzmi neke druge felne, spakuj lepo te zimske gume na njih i uzivaj :prankster2:

Montaza i demontaza ti je oko 2000 dindzi, isto na prolece, pa gledaj ;)

Link to post
Share on other sites

verovatno si u pravu za još jedan par felni, ali finansijski je to trenutno ne izvodljivo i u tom slučaju bih uzeo R16 komplet, a ovo mi je bila neka zlatna varijanta bez mnogo para. daj molim te ponovi onaj link odozgo posto ne radi.

Link to post
Share on other sites

Ja imam E46, 17 ice letnje a 15 zimske 195 i prezadovoljan sam. Kao prvo dosta bolje gaze uze gume a i jevtinije brate. Za stotinak evra moze se naci celicne felne sa solidnim zimskim gumama. :)

Link to post
Share on other sites

iggy01 ako nisi vec kupio gume, nemoj ni uzimati, ako si pazario, trazi nove felne (naravno ako se uspes uklopiti sa kesom).

E sad, ako stavis pomenutu gumu na felnu od 8j dobices nesto poput ovog na slici:

http://img545.imageshack.us/img545/3154/imagesca4bpj2a.jpg

Medjutim, nije tu samo estetika na udaru, izgubljene su i performanse gume, smanjena udobnost, nepravilno se guma trosi i ne moze preci kilometrazu koju bi presla na optimalnoj sirini felne. To je zato sto guma treba da ima idealnu povrsinu naleganja na asfalt, ako je stavis na jako siroku felnu, onda se rubovi gume pojacano trose a sredina traga gume se izdize i ne prianja dovoljno, samim tim guma ima slabije performanse. Za gumu sirine 205 najbolja jotaza je 7 (moze manje-6,5, moze i vise-7,5 ali je 7 bas, bas)

Ja cu staviti 205 na 7,5j (jbg, nisam mogao naci uzu felnu)

Link to post
Share on other sites

Ja sam takve 205-tice vozio i na 9J, bitno je da je profil kroz 50, da je 40 ili 45 to bi se vec razvuklo, ovako ce biti taman!! ;)

Link to post
Share on other sites

Zoki, kako ti se ponaša auto sa R15, posto uopste nisu predvidjene za taj auto?

ako mislis na e46, gde to pise da r15 nije predvidjena za taj model???

ja na mom e46 320ci imam slicnu kombinaciju:

letnje aluminijumske felne i gume 225/45/17

zimske celicne i gume 205/60/15

odlicno se ponasa auto na zimske r15, nije kao na r17 ali sasvim zadovoljavajuce.

sve je to po propisu, pise na plocici na stubu, imas isto na realoem i bmwfans te informacije .

Link to post
Share on other sites

zvonkog

tvoj 320ci nije karavan i verovatno moze, a za karavane najmanje sto ide je 205/55 R16, bar tako pise u njegovoj originlnoj knjizici i na stubu na vratima. Cak ni u mishelinovom katalogu za gume ne idu R15 za taj model, sto me nije ni malo obradovalo jer kostaju sa felnama manje nego R17 samo guma i to bi mi bila zlatna varijanta i dugotrajno resenje sa jos jednim kompletom.

Link to post
Share on other sites

Zoki, kako ti se ponaša auto sa R15, posto uopste nisu predvidjene za taj auto?

ticovman, bas sam se toga i plasio, da ne ispadne kao na slici!

CasperBg82, proradilo, hvala.

195/65.91T su oznake na mojim gumama i stoje savrseno. Zimus sam bio na Zlatiboru i Tari i Prezadovoljan sam. Gde sam zamislio tu sam izasao. Na mojoj slici su te gume pa pogledaj.

Link to post
Share on other sites

Ja sam takve 205-tice vozio i na 9J, bitno je da je profil kroz 50, da je 40 ili 45 to bi se vec razvuklo, ovako ce biti taman!! ;)

Ovo sam i ja zaboravio da spomenem (ala kenjam, ne bih se setio da TOKYO nije napisao), dosta je bitan i profil gume, sto je manje, to ce se guma vise razvuci i biti tvrdja. Medjutim, ipak ostaje ono da je povrsina naleganja gume na asfalt manja i da se guma puno trosi po rubovima, da su performanse gume slabije i smanjena udobnost.

P.S. Ako imas Dunlop ili neku runflat gumu bilo kog proizvodjaca, bice poprilicno neudoban, zato sto je Dunlop tvrd sam po sebi, a runflat je tvrd od svakog proizvodjaca

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ja mislim da moze, stavljaju 18 i 19, tako da sigurno moze i malo deblja 17!

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

195/65.91T su oznake na mojim gumama i stoje savrseno. Zimus sam bio na Zlatiboru i Tari i Prezadovoljan sam. Gde sam zamislio tu sam izasao. Na mojoj slici su te gume pa pogledaj.

Bas me je ovo pitanje interesovalo. Kako bi se ponasala guma 195-65-15 na 320d i vidim da su misljenja podeljena. Kada se na http://www.crotuners.com/idg/idg.html stavi ta guma i uporedi sa 225-45-17 stoji idealno.

Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu - pitanje da li može na E46 320D da stanu gume

225/50/17 a da ne kace i slicno, sad su na autu 225/45/17 ?

215/50/17 moze sigurno ja ih imam ali zavisi i od ETa felni

Link to post
Share on other sites

225 / 50 ti je "predebela guma" za E46, dakle ima dosta veci zid od 225 / 45... Stavljaju ljudi i 18 i 19 ali se zadrzavaju u okviru propisanog precnika tocka stavljanjem gume odgovarajuceg profila...

Ova guma moze da ti prouzrokuje kacenje, a opet i ne mora... Isto tako moze da pobrljavi kontrola proklizavanja jer je narusen fabricki parametar...

Link to post
Share on other sites