Kako prepakovati sper


Recommended Posts

Evo jedno uradi sam uputstvo, ima ovoga po stranim forumima ali nema veze neka se nadje i ovde ;)

Znaci, ako hocete da prepakujete sper u drugi dif,

ako vam je dif prozvizdao a odgovara vam prenos pa da prepakujete zupcanike u drugi i slicno :)

Bacite dif ciji vam prenos odgovara na sto, i prvo odvijete i skinete zadnje deklo

dsc00078au.jpg

Nakon toga odvijete i skinete bocne strane, ali pre toga npr. pajserom odvojite ove dve prirubnice,

jaci mogu i rukom :prankster2:

dsc00068z.jpg

dsc00077lq.jpg

Bitno je da pazite da ne izmesate ova dva bocna dekla jer su ispod njih podloske kojima je podesen zazor u lezajevima i zupcanicima

Onda slobodno izvucete srce iz diferencijala

dsc00076j.jpg

Na prethodnoj slici su skinuti lezajevi i deo koji je u sklopu meraca brzine

dsc00071hc.jpg

dsc00070ql.jpg

Takodje je odvojen i tanjirasti zupcanik koji je pricvrscen sa 8 srafova,

dsc00074ua.jpg

dsc00072p.jpg

Ako prepakujete sper isto tako rasturite dif sa sperom, odvojite srce koje je malo drugacije,

na njemu postoji i ovaj deo sa slike, koji je navucen na srce diferencijala

http://bmwfans.info/parts/catalog/E30/4-doors/Europe/318i-M10/LHD/M/1986/december/browse/rear_axle/differential_limited_slip_diff_unit/

Svoj tanjirasti zupcanik stavite na to srce sa sperom, vratite onu zvezdu za merenje brzine, lezajeve i spakujete nazad u kuciste

Sto se tice skidanja zvezde, lezajeva i tanjirastog zupcanika to odvajate polako sa svih strana nekim ostrim sekacem,

najbolje bi bilo radapcigerima ako imate one koje odgovaraju..

Mada ih nije problem odvojiti jer nije veliki preklop,

a i celik od koga je sve izradjeno je jako velik tvrdoce tako da necete nista ostetiti,

ali pazite da vas ako otpadne parcence sekaca ne pogodi u lice ;)

Bitna stvar je da pokusate da po poprecnoj osi uparite tanjirasti zupcanik, lezajeve, njihove kosuljice koje su u telu diferencijala, bocna dekla sa podloskama, zbog odgovarajucih zazora u lezajevima, ne bi trebalo da ih mesate sa onim od drugog dferencijala

Takodje, laicki receno, valjcici u lezaju i kosuljice lezaja treba da izgledaju kao da su ispolirani, ne smeju imati po sebi ostecenja, bolje nesto i raspariti i staviti bolji lezaj nego da ostavite ostecen

Posto sam spomenuo i dif koji je prozvizdao najcesce se zujanje cuje jer propadnu dva lezaja koja se nalaze na ulaznom vratilu diferencijala, pa shodno tome kombinujte sta vam odgovara

I takodje operite delove npr. naftom pre rasklapanja i sklapanja :)

Neka se oni koji se razumeju u masinstvo ne sablazne nad ovim, visok je kvalitet izrade delova, mere su 99 posto iste i nepromenjene,

moze da ide ovde i prica o posebnoj farbi koja se nanosi na zupcanike pa se tako proverava njihov zahvat nakon kombinovanja delova i sklapanja, ali to je vec ozbiljnija prica i za ovo u nekoj meri nepotrebna.. ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Shvatam da treba diff spool da ima sper, ali procenat lock-a, koliko sam upucen se povecava u odnosu na sper kvacilo. tj koliko hvata kvacilo (debljina). Ako nemoze vise kvacila da se upakuje onda zar nemoze od porsea 80ih god. korisitili su ZF diff, a imaju 40% lock. Mada neznam ako je ista velicina.

Cujem da za diferencijale koji imaju 188mm zubcanik (ring gear) postoji sansa da se ubaci 3 kvacilo. Ali neznam koliko prostora ima, pa zato pitam.

Mozda nisam najbolje shvatio kako radi cluch diff...

Pozdrav

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Jel sper moze da se prebaci samo ako je prenos isti ili moze da se prebaci i kad su sperovani i ne speovani diff razlicitih prenosa.

Konkretno sper iz 2.64 u otvoreni 3.46?

Konusni zupcanik na duzem difu je veci sto znaci da tanjirasti zupcanik mora biti blize bocnoj stranici nego na kracem, sto znaci da dimenzije ``srca`` nisu iste.

Ja sam pokusao al mi se nesto cini da ne moze...

Jel ima neko da zna a da hoce da odrovori :) ?

Link to post
Share on other sites