Isparivac i njegova uloga


Recommended Posts

lpg1.jpgw555.png

U upotrebi su 3 vrste isparivaca,a to su:

1) vakumski

2) elektronac

3) sequent

Vakumski i elektronac po principu rada su identicni a razlika je u sistemu pustanja plina u sam isparivac!Vakumski uredjaji se koriste kod motora sa karburatorom a elektronci kod motora sa ubrizgavanjem (a mogu i na karburatoski).

Funkcija isparivaca je da plin koji je inace na visokom pritisku, svede na nizi, radni pritisak (do 1.5bar), zagreje sam gas (uz pomoc tople vode), i da na osnovu protoka vazduha u karburatoru ili ispred leptira usisne grane, pusta manju ili vecu kolicinu plina.

Vakumski isp. na telu ima "cevcicu" koja se spaja sa usisnom granom i na taj nacin stvara potreban vakum za otvaranje ventila za pustanje plina u isparivac.

Elektronac isp. na telu umesto cevcice ima elektroventil za istu funkciju.

U samom isparivacu se nalazi set membrana i gumica koje imaju ulogu regulacije radnog pritiska i regulaciju kolicine izlaznog plina.

Na telu isp. postoje plasticni ili metalni regulatori protoka plina u rezimu rada motora na leru.

Ono sto je vazno za pravilan rad isparivaca je da voda koja prolazi kroz njega ima toliku temperaturu da moze zagrejati telo isparivaca a samim tim i gas unutar njega!Usled male temp. vode dolazi do zaledjivanja svih membrana i onemogucavanja pravilnog rada isparivaca.

Isparivac sequent sistema se razlikuje od klasicnih samo po jednoj stavci.Ovaj model isp. nema mogucnost regulisanja protoka plina ni na leru ni u zavisnosti od protoka vazduha kroz usisnu granu.

parowniklovatoopis1966.jpgw547.png

lovatomebrane.jpgw400.png

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Koje gumice i membrane se mijenjaju pri servisu isparivaca ? Sve se mijenja ili samo neke od ovih gore navedenih!?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Ja ne verujem da je ova tema ovoliko stara a da niko nije primetio greske:

-Kao prvo ispravic radi upravo to sto mu ime kaze pomaze da TNG (TECNI naftni gas) predje iz TECNOG u GASOVITO stanje. Smanjivanjem pritiska TNG prelazi u gasovito stanje. Pritisak DO isparivaca mora da postoji jer da ne postoji gas ne bi bio TECAN jer na sobnoj/normalnoj temperaturi TNG kljuca/isparava. Regulacijom pritiska menjate agregatno stanje TNG-a.

-Gas se NE ZAGREVA, kao sto je objasnjeno. Kao sto sam napisao, prevodi se iz tecnog u gasovito stanje i u tom prelasku oduzima toplotu iz okoline i kako ispravic ne bi smrzao greje se vodom iz rashlagnog sistema vozila.

Mislim je ovo vazno napisati jer kako je ovde objasnjeno ispada da gas u tecnom stanju ulazi u cilindar motora (malo "zagrejan" i pod "manjim pritiskom") a to nije tacno, ili se podrazumeva da je TNG u gasovitom stanju od boce do isparivaca sto opet nije tacno.

Evo prvi link na netu bezveze sam nasao: http://www.amkmagnet.rs/autogas_oprema.php pogledajte pod stavkom isparivac.

Link to post
Share on other sites

Ja ne verujem da je ova tema ovoliko stara a da niko nije primetio greske:

-Kao prvo ispravic radi upravo to sto mu ime kaze pomaze da TNG (TECNI naftni gas) predje iz TECNOG u GASOVITO stanje. Smanjivanjem pritiska TNG prelazi u gasovito stanje. Pritisak DO isparivaca mora da postoji jer da ne postoji gas ne bi bio TECAN jer na sobnoj/normalnoj temperaturi TNG kljuca/isparava. Regulacijom pritiska menjate agregatno stanje TNG-a.

-Gas se NE ZAGREVA, kao sto je objasnjeno. Kao sto sam napisao, prevodi se iz tecnog u gasovito stanje i u tom prelasku oduzima toplotu iz okoline i kako ispravic ne bi smrzao greje se vodom iz rashlagnog sistema vozila.

Mislim je ovo vazno napisati jer kako je ovde objasnjeno ispada da gas u tecnom stanju ulazi u cilindar motora (malo "zagrejan" i pod "manjim pritiskom") a to nije tacno, ili se podrazumeva da je TNG u gasovitom stanju od boce do isparivaca sto opet nije tacno.

Evo prvi link na netu bezveze sam nasao: http://www.amkmagnet.rs/autogas_oprema.php pogledajte pod stavkom isparivac.

Ma, valjda je to svima jasno da je tako, u svakom slucaju dobro sto si napisao jer ja nisam ni obracao paznju na greske nego na slike :) Hajde sad jedno bzvz pitanje, sta mislis da l je teze nastelovati ovaj ili obican 'vakumski' sistem ako je na karburatoru sve kao novo?;) Po meni, teze je ovaj zbog pomocnog regulatora koji niko ne zna koliko treba da se odvrne/zavrne, nego pogadjas, tj. pravis balans sa onim glavnim. Nisam jos cuo da je kod nekog skroz odvrnut ili zavrnut do kraja pa da je stelovao samo na onom glavnom..Zato me bunilo u pocetku kada sam namestao smesu, da l do kraja ili neku zlatnu sredinu (metalni sraf).

Link to post
Share on other sites