Recommended Posts

E ovako, procitao sam sve teme o diferencijalima i gledao podatke na netu i nista mi nije jasno. Na primer kaze net da se u e30 m3 ugradjivao diferencijal sa odnosom 39/12 odnos 3,25 isti kao i u 324td. Moj 316i ima 47/11 4,27, a 318i m40 motor koji sad imam treba da ima po fabrickim podacima 41/10 4,1. E sad mene zanima sta znace prvi dvocifreni brojevi, i sta se desava sa promenama diferencijala, sta bih dobio kad bih na moj 318i stavio dif od 3,25? Pretpostavljam da odnos ima veze sa snagom motora i tezinom vozila, jer skoro sve e30 imaju isti menjac, a difovi se razlikuju.

Eto malo sam udavio ali mislim da ce ovo mnogima koristiti.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

sto je broj manji prenosni odnos je duzi,,,,ako ti je sada 4,1 kada bi stavio 3,25 bio bi auto brzi ,na manjim obrtajima bi isao brze ali ne bi imao snage, jer je taj motor nejak....

isto ako bi stavio diff sa odnosom vecim od 4,1 auto bi bio startniji,ali bi vise isao u obrtaje i krajna brzina bi bila manja

Link to post
Share on other sites

Pa sto su ti veci brojevi diff je kraci, s'tim sto je kod E30 najkraci 4.10 koji je isao u vecini slucajeva na is-a i da kazem van seriski 4.45 na M3. Znaci kada bi stavio sada 4.10 a imao si lupam 3.91, u drugoj si pre isao max do blokade 95 a sa 4.10 (85) znaci brzine su ti krace bio bi startniji ali bi kasnije bio u velikom obrtaju na otvorenom putu i vecim brzinama. I u sustini bi ti auto bio malo brzi, e sad koliko znam postoje 'mala" 'srednja" i 'velika" kucista ... za 4-6-8cly, ali nisam siguran bolje da na to odgovori neko strucniji, jer ili je to ili su samo velika i mala (4-6cly) i (8)

wice kliknuo si pre mene :)

Link to post
Share on other sites

Po fabrickim podacima ja na 316i imam dif 47/11 4,27 koji se koristio i u 1.8 i u 2.0 a ja sam ubacio motor 1.8. A za 318i kazu da ide 4.10 koji je isao i u 18is i u 2.0. Tako da mi ova vasa prica nije bas u konotaciji sa podacima.

pozdrav

Link to post
Share on other sites

sto je veci broj, npr 4.1 auto je startniji, bolje ubrzanje ali manja maksimalna brzina, veca potrosnja a manji broj znaci vecu maksimalnu brzinu sporije ubrzanje e sad, ne mozes da stavis bilo sta na bilo sta, mozes malo da menjas ali ne drasticno jer ce ti se desiti da ce auto jedva krenuti jer nema snage...

Link to post
Share on other sites

Ukratko, razlikuju se i diferencijali i menjaci i motori..

Dizel se vrti upola manje nego benzinac, tako da mu treba diff koji ce na manjim obrtajima da razvija vecu brzinu, a motor kao motor ispurucuje daleko veci obrtni moment od benzinskog pa mu nije tesko da savlada otpor dugackog prenos...

plasticno.., uzmi bicikl sa brzinama, stavi u najvecu 18-tu recimo i daj nekom rmpaliji od 100 i kusur kila da krene i istu konfiguraciju daj nekom mrsavom detetu, morace dobro da skace po pedalama da bi krenuo upola brzo kao rmpalija! ;)

M3 nemoj da uzimas kao reper zato sto je on imao kontra menjac koji je bio uparen sa duzim prenosom u diferencijalu, sto mu dodje na isto...

Uglavnom, sve ispod 4.10 je za tvoj auto predugacko...

Link to post
Share on other sites

e da, jos i ovo, na 318, karavan i kabrio su isli i 4.27 a na obicne 4.1, 3.91 i na nekim m10 3.64

sad ce mirko da se javi sa svojim kabriom koji trosi 7 litara zahvaljujuci diffu :)

Link to post
Share on other sites

Da.., ovi momci gore su objasnili deo problema ali nisu zagrebali sustinu...

Kako raste duzina prenosa raste i maksimalna brzina ( po logici to je tacno )

Ti recimo kada bi stavio 3.27 prenos, mozda bi se desilo da ti auto na 2000 obrtaja ide 140, ali.., to ne bi valjalo nikako, zato sto taj motor na tim obrtajima isporucuje smesan broj konjskih snaga, tako da bi mozda morao da drzis pedalu gasa pritisnutu do poda da bi uopste i dosegao tu brzinu samim tim bi ti i potrosnja drasticno skocila, e zato je fabrika propisala optmalan prenos, za svaki motor menjaci i diferencijal pojedinacno...

Nadam se da ti je jasna prica....

Link to post
Share on other sites

i za dzonija, postoji malo i srednje kuciste koje je islo u e30, razlika je u duzini difa. kardan ima na sebi sraf za podesavanje i da se tako skrati/produzi po potrebi za odredjeni dif.

vazno je paziti da ne ispadne taj deo kardana koji se izvlaci i da ne ubaci drugacije jer bi onda kardan bio van balansa i stvarao vibracije.

Link to post
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima, ja sam u principu shvatio ovo sto ste pisali, ali me zbunjivalo ono sto pise u fabrickim podacima,sad sam razumeo ono za dizela i za m3. Jedino mi niko nije napisao sta znace oni dvocifreni brojevi koji odredjuju odnos prenosa. A ja u principu ne treba da menjam dif, jedino ako nadjem 4,10 mogao bih da ga zamenim sa mojim 4,27.

pozdrav

Link to post
Share on other sites

i za kraj, kalkulator koji ti moze dati pribliznu sliku sta se desava sa kojim prenosom:

http://www.unixnerd.demon.co.uk/revs.html

Mislim da mu ovde fali dugma calulate kod difa,ili moram da znam odnose u svakoj brzini.

Link to post
Share on other sites

i za dzonija, postoji malo i srednje kuciste koje je islo u e30, razlika je u duzini difa. kardan ima na sebi sraf za podesavanje i da se tako skrati/produzi po potrebi za odredjeni dif.

vazno je paziti da ne ispadne taj deo kardana koji se izvlaci i da ne ubaci drugacije jer bi onda kardan bio van balansa i stvarao vibracije.

fala :)

Link to post
Share on other sites

pitanje,koji diff ima 524td iz 91g i koji bi mogao tu da odgovara..u principu vise bi voleo brze ubrzanje nego max brzinu..menjam taj na 524td jer je prozvizdao i uzasnu buku pravi..

Link to post
Share on other sites