Recommended Posts

Jedino ako si na zimovanju možeš da ispustiš gume ispod normale ako ne prelaziš veća rastojanja, čisto da bi se bolje ponašao po snegu. Inače, koliko ja znam, zimske gume se pumpaju isto kao i letnje, a piše na stubu, što reče Transporter. Ja pumpam na srednju vrednost od prikazanih za tu dimenziju.

Link to post
Share on other sites

Jedino ako si na zimovanju možeš da ispustiš gume ispod normale ako ne prelaziš veća rastojanja, čisto da bi se bolje ponašao po snegu. Inače, koliko ja znam, zimske gume se pumpaju isto kao i letnje, a piše na stubu, što reče Transporter. Ja pumpam na srednju vrednost od prikazanih za tu dimenziju.

Ma nema potrebe ispustati ih sve dok ne dodjes do situacije da si se zaglavio u "zivom snegu".. Zimske gume su napravljene da budu najefikasnije na propisanom pritisku, tako da izduvavanjem samo smanjujes performanse gume. Zimske gume se najcesce pumpaju na malo manji pritisak nego letnje i obicno na sajtu proizvodjaca sve lepo pise.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

danas sam pricao sa jednim poznanikom i kaze da mu je vulkanizer rekao da letnje gume dimenzije 255/35/19 trebaju biti naduvane do 3.0

ja imam 255/40/18 i meni su na 2.4

pitanje,na koliko duvati i jedne i druge?

hvala unapred...

Link to post
Share on other sites

Pritisak u gumama treba da bude u zavisnosti koliko su opterećene, posebno prednja, a posebno zadnja osovina.

(naročito kod većih opterećenja)

Kako su već naveli, imaš tabelu sa potrebnim pritiskom kada voziš uobičajno,

a imaš iskazan potreban pritisak za četiri osobe i prtljag, ili pet osoba.

U tom slučaju ideš na maximalan pritisak (po tabeli).

Ako imaš maximalan pritisak u gumama a malo opterećenje, takođe nije dobro. Prvo biće ti pretvrdo u vozilu, udaraće na svakoj neravnini a gume će ti se nepravilno potrošiti.

Ako imaš nedovoljan pritisak u gumama, preko neravnina nemaš problema, ali dolazi takođe do neravnomerne potrošnje guma, prebrze potrošnje guma, plus i povećano zagrevanje, a može doći i do oštećenja gume u slučaju sasvim nedovoljnog pritiska.

Link to post
Share on other sites