Da li je pametna kupovina :)


Recommended Posts

Pozdrav ljudi :)

Doslo vreme da se menja auto, pa me zanima par stvari.

Do sada sam vozio neke japance, a imao sam i jednog BMW-a 320i (kockcica), pa stoga nemam bas mnogo iskustva.

Nego, da ja predjem na stvar. :)

Sad' sam bacio oko na ovako nesto:

BMW 316i se

Pa me zanima sledece:

1. Mislim da motori imaju lanac, ali cisto da budem siguran?

2. Koliko je zahtevno i skupo odrzavanje?

3. Koliko trosi?

4. Da li moze vizuelno, bez odlaska u servis, da se proveri da li auto ima ABS, ESP i ASR, i kako?

5. Da li treba na nesto specijalno da se obrati paznja prilikom gledanja auta ... msm, ima li nekih slabih tacaka?

6. Posto ima zadnju vucu, koliko je komplikovano voziti zimi?

Hvala :)

Link to post
Share on other sites

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=19796&st=0&p=182966entry182966

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=18644&st=0&p=172865&fromsearch=1entry172865

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=18197&st=0&p=169018&fromsearch=1entry169018

posebnu paznju obrati na postove clana M54 u ovim temama koje sam ti kopirao. da ne kopiram ja ovde njegove postove, glupo je

a da, posto ima zadnju vucu, naravno da je komplikovano voziti zimi - po snegu - ali samo dok ne naucis i ne zavolis, onda ces da se radujes zimskim vragolijama. a posto kazes da si imao mkockicu, valjda si je vozio zimi?

Link to post
Share on other sites

Dobar model,mislim da ima lanac,tako da je odrzavanje jeftinije,ulje i filteri nisu preskupi,slicno kao i za druge automobile,potrosnja od 7-11 otprilike,mozes da proveris bez odlaska u servis da li ima ABS,a ima svaki od njih,,e sad da li radi ABS proveri ovako,das kontakt,upali se lampica ABS i ako se ugasi posle par sekundi ABS radi,sad je i zima tako da mozes lako da ga isprobas i u praksi,ESP imas dugme ili nema,ASR isto ima dugme za gasnje i paljenje,ASR imaju vecinom svi,zadnja vuca nije toliki problem,naviknuces se,posebno novi modeli,a i raspored tezine na novijim BMW je rasporedjen dosta dobro...

Link to post
Share on other sites

iz mog iskustva,vozio sam pre kockice samo auta sa prednjom vucom :pleasantry: od kako vozim kockicu,na suvom je majka,brz,startan itd.na snegu kad naucis lakse ga je i lepse voziti nego auto sa prednjom vucom,a ako znas da ga kontrolises i manje klizi,ali su mokra podloga,blato i led jako za...bani za voznju :e30:

Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovorima :)

Vidim da su moguci problemi sa podizacima prozora i prednjim trapom.

Vozio sam kockicu zimi, ali njen zadnji deo je bio lagan, pa sam se malo mucio. :)

E sad' samo da procackam malo koliko je BMW na meti lopova. Osudjen sam na parking ispred zgrade, pa

ne moram bas jednog jutra da zateknem prazno mesto. ;)

Link to post
Share on other sites

E da, jos jedno pitanjce samo.

Sa kockicom sam imao problem kad' padne kisa, kao da se pokvase kablovi, pa auto nije hteo da upali.

A i kad' upali, onda kao da radi na 5 ili 4 cilindra i trosi k'o nenormalan.

Desava li se to i sa E46 modelima? ;)

Link to post
Share on other sites

Eh, kako bre na kockici da se pokvase kablovi? :) Ne bi trebalo, jer su kablovi i kapa skroz unutra, ne znam....Mislim da ne bi trebalo da razmisljas o tome kada je e46 u pitanju ;)

Vidim u ovom oglasu da je prodaja hitna zbog odlaska u inostranstvo - to mi nikad nije bilo jasno, ko to hitno ide u inostranstvo? Samo onaj koji bezi od nekog ili ima problema sa zakonom :P ...a ako planiras da se selis tamo, to se planira i traje i ne moze biti hitno. Zato ipak izvrsi detaljne provere ovog auta. Inace, auto je stvarno lep! :)

Link to post
Share on other sites

E sad' samo da procackam malo koliko je BMW na meti lopova. Osudjen sam na parking ispred zgrade, pa ne moram bas jednog jutra da zateknem prazno mesto. ;)

Ako si već osuđen na parking ispred zgrade, ukoliko recimo staviš alarm, iskodiraš OBD konektor i koristiš lavlju kandžu (sve ukupno manje od 150e) možeš prilično mirno da spavaš - E46 ovako zaštićeš nijedan lopov krasti neće - a profi koji bi možda to i mogao, E46 ne interesuje. A i da ga interesuje, naći će neki drugi, slabije zaštićen.

Takođe moj savet - ako već juriš E46 restyling, vidi da nađeš neki 318i 143ks, snage nikad dosta (320i restyling je već šestak od 2171ccm pa se zbog registracije ne isplati).

Link to post
Share on other sites

@Zakson

Pa ne znam, mozda nije do kablova, ali cim napolju pada kisa, ubije 1 ili 2 cilindra. A isto tako je umeo kada ga ogreje sunce da se iz cista mira gasi. :)

Mozda je i do racunara bilo, ko ce ga znati ... sve u svemu, to je sada iza mene. :)

A sto se oglasa tice, auto je lep, nisam jos zvao, cekam da sneg stane, vreme mi bas ne ide na ruku sada.

@Sigtran

Ja sam razmisljao o zeder-u, ali ok je i ovo. Sta vise, manje kosta. ;)

Videcu jos koji model tacno cu da nadjem, za sada razgledam samo, sneg me ometa da i licno pogledam neki auto. Nego, naisao sam na neki u oglasima gde kaze da je zamenjen kais, ne pise tacno koji, pa sad' nisam siguran ima li taj motor lanac ili zupcasti?

Link to post
Share on other sites

Većina BMW motora ima lanac (sem nekih starijih), ali takođe postoji i kaiš(evi) za alternator, klimu, hlađenje motora i servo - ne za svaki zasebno, obično 1 ili 2 sveukupno... I ti su opasni ako puknu. Treba ih pregledati i ako su ikrzani, ispucani i sl, odmah ih treba zameniti.

Link to post
Share on other sites

Evo mene opet ... malo sam u nedoumici ... izvukao sam 3 primerka iz oglasa pa ne znam sad' sta da radim.

Neki su lepi spolja, a neki iznutra, pa me zanima vase misljenje.

Koji je od ova 3 modela best buy:

Ovaj ima i letnje i zimske gume, kozna sedista sa grejacima, enterijer ne treba ni da pipnem, navodno pravu kilometrazu (123.000 km), jedino sto ima samo prednje podizace stakala.

Link

Ovaj je lep spolja, ali je enterijer suvise svetao za moj ukus ... ne znam koliko je cimanje da se ubaci tamniji. Mora ceo donji deo table da se menja,

pa sedista ... cini mi se kao mnogo posla i ne tako jeftina investicija.

Link

Ovaj je pun neke opreme, a i enterijer mi se svidja, jedino sto je spolja malo siv i mnogo klasican.

Link

Sad' sam ukapirao da sam mnogo izbirljiv. :D

Link to post
Share on other sites

Teško reći, treba ih sve videti i probati... Ovako na neviđeno, ovaj poslednji bi bio moj prvi izbor, što zbog veće snage, što zbog onoga što prodavac tvrdi da je servisirano, što zbog izgleda i opreme. Ali MORA se videti izbliza i naravno i probati. I cena je malo jača - verujem da bi se za 6500e u kešu mogao dobiti, i to ako je baš sve kao što prodavac kaže.

Link to post
Share on other sites

@djole318

Heh, tako znaci ... ne znam da li to moze da vuce neke posledice, ali licno ja se ne bih igrao sa prepravljanim automobilima. :)

Hvala na informaciji.

@Sigtran

Meni je favorit bio onaj crveni, cak sam razmisljao i da progutam tu svetlu unutrasnjost, ali otpada posto je bio desnjak.

Da, taj poslednji je takodje dobar, samo mi se ne svidjaju zuti migavci, ali to se lako da zameniti belim. ;)

Inace, stvarno deluje korektno. :)

Jeste ga zacenio bas ... e sad', 6500 ... to mu dodje obaranje cene za 600e ... pa dobro, probam pa cu da vidim. :D

A koliko trosi taj po gradu?

Meni bi odgovaralo 10, 11 litara. :D

Link to post
Share on other sites

Super, to mi i odgovara ... ne volim da vozim na plin, a ovde cena benzina samo skace, pa moram malo da povedem racuna i o tome. ;)

Znam da su kockice od 2000 kubika bili sestaci ... da li je i sa E64 isti slucaj ??? :)

Link to post
Share on other sites

ovaj zadnji ti nece spustiti na 6500 ne nadaj se dzaba, auto je jednom recju perfektan, gledao ga je moj drugar kada je cena bila 7500 ali tada nije hteo da spusti ni evro...

Link to post
Share on other sites

Ni ne nadam se da ce spustiti na 6500, samo mi je bitno da je vlasnik, vidim da auto ima BG table, lik zivi u Kragujevcu, a servisirao ga je u Cacku.

Da ne bude da moram posle da jurim pravog vlasnika koji zivi u Malim Gospodjincima (gde god da je to), i trazi dodatnu kintu za potpis kupoprodajnog ugovora.

Imao sam takvo iskustvo i ne zelim vise da mi se ponovi. :)

Naravno, nista necu znati dok ne nazovem ... tako da cu poziv obaviti danas i znacu sta je u pitanju. :)

Link to post
Share on other sites

auto se vodi na njegovog kuma koji ima auto plac i radi sa automobilima, preko njega je uvezao auto, i pristaje na proveru auta u cacku u tom servisu gde ga on servisira jer kako on kaze u te majstore ima najvise poverenja, i naravno pre isplate novca je zahtevao da se ode do bg-a o njegovom trosku i da se napravi ugovor sa njegovim kumom na koga se vodi auto... tako je bilo kada je drugar gledao pre skoro 4 meseca . . .

Link to post
Share on other sites