Recommended Posts

Pozdrav svima.

Ja imam problem sa mojom e46icom, naime motor je odjednom poceo da lupa i odslepan je kod majstora. Nakon provere jedino sto je preostalo je otvaranje motora i dijagnoza koju sam dobio je da se otkinulo parce lopatice turbine i zabolo na treci klip i takodje napravilo ris na cilindru koi bi trebao da se hilznuje...

E sad, moje pitanje je: da li je to moguce??? Generalno imam poverenjau majstora, ali meni to kao laiku zvuci malo cudno, pa bi mi znacilo objasnjenje nekog strucnijeg od mene. Jel stvarno moze da prodje parce turbine kroz interkuler i pored ventila i da dodje do motora i ako moze da li je realno da osteti celicni cilindar iako je ako se nevaram lopatica turbine aluminijumska? Hvala

Link to post
Share on other sites

Sa turbom je sve moguce... meni je klip stigao radilicu zbog turba i odvalio parce bloka kad je turbina "popila" malo ulja! Tad shvatih da je atmosferac majka! :)

Kao sto rekoh, imam poverenja u coveka i mislim da je dobar majstor, al' aj da ostavim pohvale i preporuke za drugu temu... Nego su mi neki drugi mehanicari (koji nisu specijalisti za BMW) rekli da sam budala sto verujem sve i da je to fizicki nemoguce. Pa zato trazim jos neko strucno misljenje da razresim dilemu.

Link to post
Share on other sites

moguce je da je otkino leptiric u usisnoj grani, koji ie tanak limen pa deluje kao parce turbine

trazi mu da ti pokaze koje peraje fali na turbini pa ces videti dal je moguce

Link to post
Share on other sites

moguce je da je otkino leptiric u usisnoj grani, koji ie tanak limen pa deluje kao parce turbine

trazi mu da ti pokaze koje peraje fali na turbini pa ces videti dal je moguce

I ja mislim da je pre leptir usisne grane, a ne krilce turbine. Ovo za turbinu prvi put cujem, a za leptir sa usisne, na zalost nekoliko sto znam su se "opekli" na iste.

Link to post
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima, cuo sam i ja da je realniji problem sa leptirom na usisu, ali ono sto me je zapravo interesovalo da li deo turbine moze da dodje do motora, tj. da prodje kroz interkuler i pored ventila. Malo mi je cudno i to sto BMW nije napravio nikakvu zastitu od ove vrste havarije... Pre nego sto sam kupio auto cuo sam mnogo lepih stvari o ovom m57 trolitarskom zvrku. Cak od bmw fanova da je najbolji motor koji su napravili... A ja sam do sada imao dosta problema sa kolima prvo sa radilicom, a sada ovo... Jesam li ja bas maler ili ipak taj motor nije kakvim se predstavlja?

Link to post
Share on other sites

Ako si ti 17-ti vlasnik i ako je auto presao 146 somica po satu ili stvarnih 500, onda je moguce da imas problema... ;)

Link to post
Share on other sites

Krilce turbine nemoze da prodje kroz intercooler tako da je leptiric sa usisa najverovatnije, skini usisnu granu pa vidi...

Cekaj bre, taman me ubedise Markisa i Nino da moze da se desi i ti sad kazes ne moze? Jel moze malo detaljnije objasnjenje, zasto ne moze? Previse sitni otvori intetkulera, ili sta vec?

Link to post
Share on other sites

Ja te nisam ubedio da je parče turbine već ti kažem da ne bude ni po majstorovom niti po tim majstorima što ti kažu drugo,ti traži turbinu na uvid pa se sam uveri i naravno da je 99% problem da ti je motor usisao klapnu sa usisne grane inače čest problem kod euro 3 motora M47N,M57N.

Link to post
Share on other sites

Nismo se razumeli... Jasno je meni da niko ne moze da mi kaze da je jedno ili drugo, ili nesto trece na osnovu price... Ono sto mene interesuje jeste da li je moguce da je komadic turbine dosao do motora? Jasno mi je da je cesce i verovatnije da je leptir na usisu, ali da li je i ovo teorecki moguce da prodje kroz interkuler? Inace ja sam ostavio auto i otisao na odmor isti dan kad se pokvario, tako da ce mene docekati sredjen auto. Iskreno ne mislim da bi me covek tako slagao, veca je sansa da je i on pogresio sa prvom dijagnozom, da je mislio da je turbina, pa ce mi reci da je leptir kada dodjem. Ili mozda nije pogresio, sto nas vraca na pitanje, da li je moguce? :) Inace motor je M57, a ne M57N...

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Možda je nešto iz motora završilo u turbini:

"Ingested metal piece fallen off the butterfly flap will be slammed by the moving internal components. Most often one or more piston ends up being severely damaged along with several valves, an injector and the cylinder head, with possible collateral damage spreading to the turbo as well"

Link to post
Share on other sites

Ja sam pre neki dan dogovorio zamenu gomica na usisnoj grani (masti mi motor), pa mi je preporucio da kad skidamo usisnu granu, preventivno poskidamo leptire, da ne bi neki uleteo u cilindar i napravio havariju. To je jedina stvar koja moze napraviti ozbiljnu havariju na 3.0d motoru.

Tako da za par dana, cao leptirovi.

Link to post
Share on other sites