bmw e30 318i čuda rad poslije zamjene zračnog filtera i kablova od svjećica


Recommended Posts

Dragi prijatelji u najboljoj namjeri postavljam ovaj post !!!

Poslije mjesec dana mučenja napokon sam riješio problem koji je nastao poslije zamjene kablova od svjećica i zračnog filtera, simtomi su bili sledeći: pri obrtajima od 2000 pa naviše auto se gušilo, trokiralo, obrtaji bi poludjeli ( i na benzinu i na plinu-seqvent system), čule bi se manje eksplozije kod plina, vožnja uz brdo bila je prava mora, išao kod jednog majstora - ništa, kod drugog-električara izmjenjano sve u vezi sa strujom (razvodna kapa, rotor, svjećice, kablovi, pregledani svi džekovi, kopčan na dijagnostiku) sve uredno, dijagnostika bez greške, čovjek kaže drug žao mi je ušao ti GREMLIN u auto, nakon toga uz pomoć prijatelja (hvala im što me trpe) pokušao sam da dokučim šta bi mogao biti tajanstveni problem, zatim zamjenim i regulator ler gasa, očistim WD-om regulator pritiska goriva, izmjenjam sva sumnjiva crijeva malo osjetno poboljšanje u radu, ali u suštini isto trzanje naprijed-nazad, ludost obrtomjera... (Napomenuću da sam pri većoj turaži prije ovog problema imao zastoj u obrtajima 4000-4500 simptom zatrokira - pa probije)

Već očajan počeo sam da tražim novi motor za mog ljubimca, ali nije mi nešto dalo mira te rastavim obrtomjer, naoružam se štapićima za uši, WD-om, krpicom i odradim čišćenje na sledeći način:

- odvojim tijelo protokmjera od zračne kutije (4 matice-ključ 10-ka)

-otvorim poklopac-zaštita elektonike

-izduvam unutrašnji prostor

- štapić nasprejam WD-om i lagano očistim stazu (crne boje-oblik poluluka) kojom se kreće igla za očitavanje izmjenjam više štapića uz pomjeranje čitača po stazi, dok ne dođem da budu čisti- posušim sa suvim štapićem uz pomjeranje čitača

- malo nasprejam i očistim plavi ''osigurač'', štampanu ploču sa koje izlaze igle sa konektovanje džeka od struje

- sa usisne strane se nalazi senzor u obliku slova V njega nasprejam dobro WD-om i posušim štapićem (paziti da ne ostane vate)

- pošto je iza senzora i leptir do kojeg dođe WD, krpom očistim i usisno grlo i leptir

-potom opet izduvam dio sa elektronikom i poklopac dobro zatvorim (najbolje sa silikonom)

- sastavim sve

- i potjeram :e30: uz brdo on leti, a ja vrištim od sreće, nema više trokiranja, trzanja, poludjelog obrtomjera, i prijatelji nema više onog predhodnog trokiranja u visokoj turaži

(Molim moderatora da mi ne zamjeri ako sam bio opširan, ili pogriješio mjesto posta - ovo bi trebalo ići pod ISPOVJEST ali ga nisam mogao naći :) )

BMW Fun Srbija hvala Vam što postojite !!!

Link to post
Share on other sites