Kupovina e39


Recommended Posts

Pozdrav svima, imam u planu kupovinu pomenutnog modela. E sad me zanima kako se pokazo model 528i 98godiste. Trebalo bi sledece nedelje da idem da ga gledam pa da se pripremim palo. Sta su mu mane. Takodje imam u planu odma da mu radim mali ako je potrebno i veliki servis pa me zanima koliko se krecu cijene toga jer ne bi da me ovamo majstori deru a vole to da rade. Hvala puno unaprijed. :D :D

Link to post
Share on other sites

528i je odlican motor, nisam nigde procitao da su se ljudi zalili na njega, kao benzinac je zahvalan za odrzavanje. Obrati paznju, tj vozi ga u neki servis, nemoj da kupujes na slepo, to je auto koji ima 15ak godina.

p.s- mogao bi bar ime da upises umesto tacke.

Link to post
Share on other sites

Ajd procitaj malo po forumu, pisano je mnogo o tome, ima mnogo tema o servisu za M52, M52tu i M54 na forumu.

Redovan servis ti podrazumeva 6l ulja, dva filtera klime, filter vazduha, ulja i goriva, a ako ima i plin, idu jos i dva filtera (tecne i gasovite faze).

Veliki servis u sustini nema, jer ima lanac, ali ako hoces da te ne boli glava i nisi siguran u auto, treba ga dovesti u savrseno stanje, nulti servis (vodena pumpa, senzori, expanziona posuda, pranje dizni, svecice, ulje menjaca i diffa, plocice diskovi, svasta jos nesto...)

Nemoj da si lenj, stvarno je puno pisano o tome.

2.5 i 2.8 motori generalno prava mera za petardu ako registracija nije problem (sto u Srbiji jeste), a motori m52tu i m54 ako imaju dovoljno ulja i vode neunistivi od 1998 pa na dalje. Mehanika, silen blokovi, maf i ostali senzori skupi ko djavo, metlice brsaca(55 eur ?!)ali sve to moze i jeftino ako se snadjes, generalno jako zahvalan auto, retko se kvari. Manuelni menjaci se skoro nikada ne kvare, ali zamajci znaju da otkazu.

U najkracim crtama.

Link to post
Share on other sites

Pa dobro mene zanima samo cijena servisa to nisam naso nidje na forumu. A ostalo sve znam i mene zanima samo 528I. A kod nas reg za taj motor je oko 550e sto nije ni puno a ni malo. ali najvaznije je da on ide a svaki merak se placa. :D :D

Link to post
Share on other sites

Koliko znam m52 ima aluminijumske blokove pa zato mislim da je alusil, kako god nisam 100% siguran kako se to zove.

Svi benzinci u e39 su imali aluminijumske blokove.

Nikasil je sloj(premaz "coating") u unutrasnjosti cilindara slicno niklovanju (Nickel silicon carbide composites), i bio je podlozan habanju usled povisenih koncentracija sumpora u gorivu.Nije ga koristio samo BMW vec vecina proizvodjaca motora.

Postao je proslost 1998 godine kod BMWa, kada ga je zamneio Alusil(alusil je legura aluminijuma).

Posle 1998 su se ugradjivali m52tu i m54, koji su vizuelno identicni i jasno se razlikuju od m52 vizuelno, a nemaju taj nikasil problem.

Sem tog problema, m52tu i m54 su dobili i poboljsanja performansi.

Potrosnja ulja je vezana za te motore do 1998.

Nikasil i alusil

Link to post
Share on other sites

Svi benzinci u e39 su imali aluminijumske blokove.

Nikasil je sloj(premaz "coating") u unutrasnjosti cilindara slicno niklovanju (Nickel silicon carbide composites), i bio je podlozan habanju usled povisenih koncentracija sumpora u gorivu.Nije ga koristio samo BMW vec vecina proizvodjaca motora.

Postao je proslost 1998 godine kod BMWa, kada ga je zamneio Alusil(alusil je legura aluminijuma).

Posle 1998 su se ugradjivali m52tu i m54, koji su vizuelno identicni i jasno se razlikuju od m52 vizuelno, a nemaju taj nikasil problem.

Sem tog problema, m52tu i m54 su dobili i poboljsanja performansi.

Potrosnja ulja je vezana za te motore do 1998.

Nikasil i alusil

Druze skoro sve si lepo rekao, ali si se ipak ogresio o naseg ljubimca :) Svima treba biti jasno da nije problem u nikasilu vec u LOSEM GORIVU. Niko ne moze reci da je taj motor los, vec da je po njega lose nekvalitetno gorivo. BMW-ovi inzenjeri su ovaj motor testirali sa kvalitetnim gorivom. Mozda malo filozofiram ali ipak ne bih da krivimo fabriku da je izbacila los model kada je za to neko drugi kriv.

Link to post
Share on other sites

inzenjer treba da predvidi, simulira, sta vec, rad necega u realnim uslovima a ne u idealnim laboratorijskim uslovima. I nije lose gorivo u smislu kvaliteta vec kolicina sumpora u gorivu. Nema sta mi da krivimo ili pravdamo fabriku, sami su uvideli gresku i ispravili je.

Link to post
Share on other sites

Cinjenica je da nigde nisu toliko pocrkavali ti motori kao kod nas, tesko da su inzenjeri mogli da predvide kakvi ce prevaranti upravljati srpskom naftnom industrijom.Oni u laboratorijama sigurno nisu koristili kerozin, vec domaci prethodno iskontrolisani svapski benzin... Evo moj motor od nikasila, na satu pise 230 000 u sta ja sumnjam, verujem da je km dupla. I dalje sljaka najnormalnije,nikad piput motor. Ali je pre mene vozen u Austriji, kada ja dosao kod mene, odma sam ugradio plin i to je to.

Link to post
Share on other sites

lose su ti cinjenice kojima baratas. Najvise ih je pocrkalo u americi. Previse dajes znacaja nasem trzistu, koje je realno, zanemarivo, statisticka greska.

na kraju krajeva, veruj u sta hoces.

Link to post
Share on other sites
In short, high sulphur fuel. Contrary to popular belief, the “Nikasil issue” does not only affect the USA. It is potentially in existence in all countries, but is a particular problem in the UK and the US. It would appear that Nikasil-lined blocks were not tested with fuels that had a high sulphur content, which was unfortunate because the chemical reaction between the sulphur in the fuel and the nickel lining in the block which damaged the hard nickel lining. Once the lining is damaged, excessive bore wear of the soft underlying alloy occurs very quickly. Some Nikasil engines have failed in as little as 30,000 miles.

Fuel high in sulphur was imported into the UK and (apparently in very small amounts only) into continental Europe. The problems occurred first with cheap (supermarket) fuel in the north west of the UK, although in time the whole of the UK was affected - and it was no longer just supermarket petrol that was causing problems. Having said which a vehicle run only on good quality fuel which was low in sulphur would not have problems, but there was no way the consumer could know which fuel to buy. There do appear to be quite a few Nikasil-engined vehicles which, either through luck in the fuel used or some other mysterious reason, appear to be absolutely fine even after very large mileages.

Continental Europe (through essentially not getting high sulphur fuel) appears to be largely unaffected by the Nikasil problem: it would appear that they did not suffer from imports of high sulphur fuel. I have not heard of any problems with Nikasil cars on the Continent, nor have I found any reference to any difficulties.

ako treba, prevescu ti a i nacrtati. "drugar"

a i tehnologija sa nikasilom nije koriscena samo u m52 vec i u m60.

Link to post
Share on other sites

k'o sto rekoh, veruj u sta hoces. Srbi su sjebali bmw i nikasil motore, hell yea!

nego, da se vratimo na temu, licno mislim da je mala verovatnoca da je jos uvek neki preziveo sa nikasil blokom. Pod pretpostavkom da jeste, trosio bi ulja kao benzina, imao bi neravnomeran rad na leru, jedva pali kad je hladan i slicno, sto je dovoljno i nekome ko se ne razume u bemveove motore i tehnologiju da zaobidje konkretan primerak.

Link to post
Share on other sites

k'o sto rekoh, veruj u sta hoces. Srbi su sjebali bmw i nikasil motore, hell yea!

nego, da se vratimo na temu, licno mislim da je mala verovatnoca da je jos uvek neki preziveo sa nikasil blokom. Pod pretpostavkom da jeste, trosio bi ulja kao benzina, imao bi neravnomeran rad na leru, jedva pali kad je hladan i slicno, sto je dovoljno i nekome ko se ne razume u bemveove motore i tehnologiju da zaobidje konkretan primerak.

Pod preziveo mislis na nikasil sloj, ili ceo motor?

Posto na nasim sajtovima za prodaju polovnjaka ~70% su primerci sa Nikasil blokom, a tu pored petica ima i trojki kao i nekolicina 728i, svi sa M52.

A i cena im se razlikuje prilicno. Automobil sa m52 do 1998, je do 2000e jeftiniji od onih sto su 1999 i 2000.

Naravno pricam o klasi do 2000cc. Da li je to do nikasila ili sta vec...ali takva je situacija.

Inace, za njih se kaze da je plafon 500,000 km na losem gorivu, sto je opet samo po sebi podvig, primera radi kod mene je Passat sa 300,000 vec poceo da se kvari na sve strane, opel nam je u porodici izdrzao 400,000, dok je nas stari e34 520i imao na satu 750,000km kada je prodat, vozili su ga svi zivi po firmi, familija, komsije...i jos se vozi i dan danas :)

Ali opet ne savetujem coveku da uzima takav(nikasil) jer se ne zna koliko je presao.

Daleko da pljujem BMW ;)

Link to post
Share on other sites

kad se potrosi sloj, motor gubi kompresiju i to je to. Da li to moze da se resi kasnije hilznama, zaista ne znam. Mislim da je 500 hiljada prevelika cifra jer onda bmw ne bi ni priznao problem niti bi ga resavao. Dosta ih je crkavalo sa 30, 40, 50 hiljada i otud cela drama. S obzirom na to da vec dosta dugo ne mogu da se uvezu stariji od 2001 a do nedavno smo tocili sumpor, zato mislim da ih nema.

nema pljuvanja, tako je kako je i tamo rade samo ljudi, sa svim svojim vrlinama i manama. Bmw nikada nije objavio cifre na koliko je vozila zamenjen blok i koliko ih je sve to kostalo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...