Strane registarske tablice


Recommended Posts

Zanima me dal je moguce da se doveze auto vece kubikaze iz inistranstva na stranim tablicama koji bi se koristio za vozikanje po srbiji,da se izbegne placanje visoke registracije i da li to ovdasnja policija moze uopste da proveri i kazni,nemam nameru nista konkretno da uradim povodom toga cisto informativno pitam posto sa prijateljima vec neko vreme polemisemo dal je moguce ili nije,naravno podrazumeva se da osoba koja upravlja vozilom ima vozacku dozvolu vizu ili drzavljanstvo iz zemlje na cijim je tablicama automobil?

Link to post
Share on other sites

moze da bude gradjanin srbije i da upravlja autom sa stranim tablicama ali da ima radne papire,vizu ili drzavljanstvo te zemlje.provereno.

uostalom avo pa studiraj!

Član 273.

Vozilom registrovanim u inostranstvu na putevima u Republici Srbiji, ne mogu

upravljati lica koja imaju stalno prebivalište u Republici Srbiji.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ovim vozilima mogu upravljati lica koja imaju

stalno prebivalište u Republici Srbiji, ukoliko imaju odobreno privremeno boravište u

inostranstvu do šest meseci kao i njihovi članovi uže porodice ili lica koja upravljaju

„rent -a- car“ vozilima.

На који начин је регулисано управљање возилом регистрованим у иностранству од стране наших држављана на путевима у Републици Србији?

Одредбом члана 273. Закона о безбедности саобраћаја на путевима (Службени гласник РС 41/09, 53/10, 101/11) прописано је да возилом регистрованим у иностранству на путевима у Републици Србији, не могу управљати лица која имају стално пребивалиште у Републици Србији, осим изузетно уколико имају одобрено привремено боравиште у иностранству до шест месеци, као и њихови чланови уже породице.

Закон о пребивалишту и боравишту грађана (Службени гласник РС 87/11) дефинише да је пребивалиште место у коме се грађанин настанио са намером да у њему стално живи, односно место у коме се налази центар његових животних активности, професионалних, економских, социјалних и других веза које доказују његову трајну повезаност с местом у коме се настанио, док боравиште представља место у коме грађанин привремено борави ван места свог пребивалишта дуже од 90 дана.

Поменутим Законом прописана је обавеза пријаве и одјаве пребивалишта и боравишта, као и пријава привременог боравка у иностранству и повратка из иностранства која се подноси надлежном органу, о чему надлежни орган лицу издаје одговарајућу потврду.

Држављанин Републике Србије дужан је да одјави пребивалиште уколико се исељава из Републике Србије у иностранство. Такође грађани који одлазе у иностранство с намером да непрекидно бораве у иностранству дуже од 90 дана дужни су пре одласка да пријаве надлежном органу привремени боравак у иностранству. Евиденција привременог боравка у иностранству је саставни део евиденције пребивалишта.

Дакле, независно од тога да ли је лице држављанин Републике Србије, уколико има пријављено пребивалиште у Републици Србији, а нема потврду издату од надлежног органа да привремено борави у иностранству до шест месеци, у смислу Закона о пребивалишту и боравишту грађана, не може учествовати у саобраћају на путевима у Републици Србији возилом регистрованим у иностранству, као ни чланови његове уже породице, у смислу става 2. члана 273. Закона о безбедности саобраћаја на путевима.

Уколико лице нема пребивалиште у Републици Србији, тада може учествовати у саобраћају на путевима у Републици Србији возилом регистрованим у иностранству, али испуњавајући услове прописане одредбама члана 272. Закона о безбедности саобраћаја на путевима.

Одредбом члана 272. овог Закона прописано је да возила странаца којима је издато одобрење за привремени боравак дужи од шест месеци или за стално настањење, као и возила држављана Републике Србије који се врате из иностранства у циљу сталног настањења, могу са изузетком да учествују у саобраћају иако су регистрована у иностранству, али најдуже три месеца од дана уласка возила у Републику Србију, односно од дана добијања поменутог статуса за власника возила, уколико је власник странац.

Наведеним одредбама онемогућено је управљање возилом регистрованим у иностранству на територији Републике Србије у дужем временском периоду од стране лица које има или планира да има пребивалиште на територији Републике Србије, уколико не поседује потврду издату од стране надлежног органа, о постојању привремених околности, прописаних Законом, на основу којих изузетно може управљати таквим возилом на територији Републике Србије.



http://www.mup.gov.rs/cms_cir/sadrzaj.nsf/vozilo-registrovano-u-inostranstvu.h

Link to post
Share on other sites

drzavljanstvo nista ne znaci, bitno je prebivaliste. Ne mozes da imas prebivaliste u srbiji i vozis strane table.

Da to znam,al u principu ako imas vizu i drzavljanstvo moras imati prebivaliste jer ne bi dobio ni jedno ni drugo da nisi prijavljen tamo da zivis,poenta je ako se dotera registrovan auto i istekne mu registracija tamo, da li policija ovde moze da te kazni i proveri to,dal to njih uopste interesuje?

Link to post
Share on other sites

da skratimo ... MOZE !!!

pitanje je , sta sa osiguranjem ??? ... mrak ili dan odluci sam !

po pitanju isteka tehnickog i ostalog ... nasi se razumeju u strane tablice i papire isto koliko i tudji u nase ...

Link to post
Share on other sites

moze da bude gradjanin srbije i da upravlja autom sa stranim tablicama ali da ima radne papire,vizu ili drzavljanstvo te zemlje.provereno.

uostalom avo pa studiraj!

Ja imam konkretno imam vizu austrisku,njihovu dozvolu vozacku,srpski pasos i licnu kartu,vozim auto na njihove tablice i u srbiji vozim i jedne i druge do duse nikad me nije zaustavila policija od kad sam menjao dozvolu,to je jasno samo je pitanje placanja osiguranja ili ti registracije,dal srpska policija se bakce sa time jesam li ja tamo platio osiguranje ili uradio pikel ili ti tehnicki itd...

Link to post
Share on other sites

da skratimo ... MOZE !!!

pitanje je , sta sa osiguranjem ??? ... mrak ili dan odluci sam !

po pitanju isteka tehnickog i ostalog ... nasi se razumeju u strane tablice i papire isto koliko i tudji u nase ...

Hvala na odgovoru to me je zanimalo koliko se nasi razumeju u papire...jer mnogi moji prijatelji koji su preko lakse im je da dolaze avionom a da ih ceka ovde drugi auto koji ce koristiti po srbiji dok su tu.

Link to post
Share on other sites

pa ako ti ovde istekne registracija neces imati ovde problema nego tamo kad se vrati auto.

ja vozio auto na ruskim tablicama ovde u srbiji jer imam njihove radne papire i vizu na godinu dana.prvo proverio pa vozio.

To je i poenta da taj auto sluzi samo za po srbiji i da ne mrda,jer je lakse doci avionom pogotovo sto su sad avio karte dosta pristupacne,al sta onda ovde bez prevoza se ne moze.Ja nemam tu ideju al vec neko vreme kao sto sam vec rekao raspravljam sa prijateljima moze li ti ili ne.

Link to post
Share on other sites

izgleda da ja nisam shvatio prvobitno pitanje. Nas covek koji zivi i radi preko hoce da vozi svoj auto po srbiji?

Ja na primer provedem 3-4 meseca u srbiji ostalo sam preko,tamo imam auto koji redovno registrujem placam osiguranje itd,ima ljudi koji dolaze svaki mesec na 5 dana u srbiji,lakse im je da dodju avionom al onda nemas prevoz,ovako lepo mozes da dovezes auto ne bitne kubikaze na strane table i da izbegnes placanje registracije koje su previsoke pogotovo za tako malo koristenja,moje pitanje je bilo najvise usmereno koliko i da li uopste policija u srbiji vrsi provere dal je tammo istekla registracija,osiguranje itd.Izvinjavam se ako nisam bio jasan.

Link to post
Share on other sites

Ne verujem da ima nacina za proveru. A sta ako se desi nesto a vozilo nije registrovano?

Registrovano u principu jeste jer se ne registruje svake godine kao kod nas i to nije skupo,problem je skupo osiguranje koje u slucaju nezgode nema.

Link to post
Share on other sites

hehehehe,odrilike tako mu dodje koliko sam ja saznao do sad,sto se mene tice ova opcija mi nije potrebna,al ajd da se resi polemika koja se danima vodi u mom okruzenju,moze ne moze.Sto se mene tice ja se ne bi time bakcao.

Link to post
Share on other sites