Recommended Posts

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo preporucenih Castrol ulja po modelima za BMW automobile

Bravo Teso...bar da se vidi koja je gradacija odgovarajuca..

Inace, Castrol "sam sebe" na svom sajtu preporucuje za BMW motore. Takodje, na ino forumima se preporucuje Castrol. Nigde jos nisam videla u zvanicnim podacima BMW'a da se preporucuje Castrol. Glupo bi bilo da se proizvodjac automobila vezuje za odredjenu marku ulja. Zadnja informacija od Delte je da oni imaju preporuku od BMW'a da sipaju Shell i BMW ulje gradacije 0-30 (doduse za novije motore).

Link to post
Share on other sites

Osnovni problem Castrol ulja su prevare. Na ruskim forumima kazu da je sansa da tamo kupis orginalno 50%, a opet tamo tvrde da u Metrou (njihovom) prodaju orginale

Link to post
Share on other sites
Interesuje me da li neko od vas moze da napravi uporedjenje cena Castrola kod nas i u zemljama Zapadne Evrope?

Kod nas cena Castrola varira od 950-1250din/lit...toliko za pocetak :drinks: a cena kod nas ni za ovo a ni za druge stvari nije odraz kvaliteta...skart je...kako god da okrenes :D

Link to post
Share on other sites

Ovo je verovatno vec bilo na slican nacin, ali ponavljanje je majka znanja

ZADATAK SISTEMA ZA PODMAZIVANJE

Delovi klipni motori izlozeni su velikim opterecenjima, visokim temperaturama i krecu se velikim brzinama. Delovi se uglavnom izradjuju od metala, a pokretni delovi klizaju jedan preko drugog pri cemu postoji otpor tom kretanju. Sila otpora tom kretanju se naziva sila trenja, a nastaje usled trenja izmedju delova koji se krecu.

Trenje raste ako se opterecenje, temperatura i brzina povecavaju, a na delovima koji su u kontaktu dolazi do habanja. Habanje izaziva promenu dimenzija delova jer dolazi do odvajanja materijala sa kontaktnih povrsina. Obe pojave, trenje i habanje mogu se znatno smanjiti ako se kontaktne (dodirne) povrsine delova koji se krecu odvoje pomocu odgovarajuce materije odnosno supstance koja se naziva "mazivo".

Mazivo moze biti u razlicitim oblicima, odnosno agregatnim stanjima: tecnom, nekim oblicima cvrstog, u vidu praska i dr. Tecna maziva nazivaju se "ulja" i ona se uglavnom primenjuju kod svih tipova motora. Ulje se mora utisnuti izme|u povrsina koje se dodiruju zbob cega se ono mora dovesti pod pritiskom, pa se takvo podmazivanje naziva "podmazivanje pod pritiskom"

Primarni zadatak sistema za podmazivanje u klipnim motorima je "smanjivanje trenja" i "habanje" delova. Ovaj sistem ima i niz sekundarnih zadataka od kojih je najvazniji "hladjenje", odnosno redukcija toplote pojedinih delova motora . Strujanje ulja kroz motor pomaze da se od delova preuzme toplota i odvede van njega.

Kako ulje struji kroz motor ono odnosi sa sobom i produkte sagorevanja koji se nalaze na delovima koji se podmazuju, zbog cega ulje ima i funciju "ciscenja" motora. Pored toga tanki sloj ulja koji se lepi na delovima motora stiti ih od korozije. Sloj ulja izmedju delova smanjuje dinamicke udare (narocito izmedju kolenastog vratila i lezista) i vibracije.

Sistem za podmazivanje moze se koristiti i za dobijanje podataka o stanju motora u toku eksploatacije. On se koristi kao "indikatorsko sredstvo" i od velike je vaznosti jer pomocu njega moze da se na vreme uoci nepravilnosti u radu motora i spreci njegova havarija.

Treba napomenuti da povecanje trenja povecava gubitke u snazi u motoru i da smanjuje korisnu snagu koja se dobija na vratilu motora.

Smanjivanje "trenja i habanja" je najvazniji zadatak podmazivanja, zatim "hladjenje", a onda "ciscenje" , "zastita" i "indicija".

ZNACI ULJE MORA DA SE TROSI I MORA DA SE MENJA

VISKOZNOST

Promenjiva snaga, opterecenja i spoljasnja temperatura vazduha zahtevaju da ulja imaju promenjive osobine. Takve zahteve je tesko ostvariti. Debljina sloja (filma) ulja koji se stvara izmedju tarucih delova je veoma vazna karakteristika, poznata pod imenom "Viskoznost". Viskoznost se definise kao mera unutrasnjeg trenja fluida ili otpornost ka tecenju. Tecnosti koje lako teku imaju malu viskoznost ("tanka ulja"), dok tecnosti koje su guste i slabo se razlivaju odnosno teku imaju visoku viskoznost ("debelo ulje"). Viskoznost ulja se menja sa promenom temperature. Povecanjem temperature smanjuje se viskoznost.

Radne temperature motora variraju od niskih-pri startovanju motora i visokih-pri dugotrajnom radu pri vecim snagama. Viskoznost ulja mora ostati u predvidjenim granicama za normalnu promenu temperatura; od startovanja motora do dugotrajnih rezima sa velikim snagama.

Postoje razliciti standardi za merenje viskoznog broja ulja i drugih tecnosti koje se zasnivaju na razlicitim kriterijumima odnosno metodama merenja. Najcesca metoda koja se koristi bazira se na merenju vremena koje je potrebno da odredjena kolicina istekne kroz tacno kalibrisan otvor pri odredjenoj temperaturi.

Najcescee se koriste dva standarda za merenje viskoznosti ulja i drugih tecnosti i to:

1. S.A.E. (Society of Automotive Engineers)

2. Saybolt Universal

Oba sistema daju brojcane vrednosti viskoznosti ulja. Manji viskozni broj oznacava i redje (tanje) ulje.

Komercijalni S.A.E.broj Saybolt Universal

30 60

40 80

50 100

60 120

Manje optereceni motori koriste ulja manje viskoznosti, dok optereceniji motori koriste ulja vece viskoznosti. Medjutim na izbor viskoznosti ulja uticu i vremenski uslovi. Za isti motor ce se u zimskim uslovima koristiti ulja S.A.E. 40, dok ce se u letnjim uslovima koristiti S.A.E. 50.U drugim klimatskim uslovima izbor viskoznog broja ulja koje ce se koristiti zavisi od prosecnih temeratura u tom klimatskom podrucju.

Ako se koriste ulja velike viskoznosti pri vrlo niskim temperaturama u toku startovanja motora moze doci do problema. Zbog toga se primenjuju multigradna ulja koja imaju dve vrednosti viskoznosti pri niskim i visokim temperaturama, kao na primer S.A.E. 15W/50.

Link to post
Share on other sites
Jel moze neko da prevede podatke iz ovih tabela...prvo je motorno ulje, drugo je pretpostavljam ulje za menjac (manuelni, automatski), ostalo ne znam sta je...

Da tako je.Peta je ulje u diferencijalu,sesta je kociono ulje,osma je rashladna tecnost......A ti 528ia podaci su iz originalne nemacke knjige za e30 316,316i,318i,320i,325i,325ix,324d,324td.

Link to post
Share on other sites

meni je curkalo ulje na crevu od meraca za ulje do deklija na motoru,krajnjeg poklopca!!!pa sam promeni oba creva i dusu mu vadio i ulje vec duze vreme na maximumu,tj. nije trosio!!!mada i u brosuri pise da je normalno da potrosi i 1l na 1000km!!!zavisi od uslova i nacina voznje!!!ali ipak pogledfajte ovo mesto!!!ni majstori nisu tu gledali pa ja slucajno nasao jer su moja kola u pitanju!!!!

Link to post
Share on other sites

pa nije bas ok da potrosi 1l na 1000km , da je bar na 3000 pa i ok ....

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Motor M50B20 '90 godiste fabricka tolerancija potrosnje ulja za ovaj motor je 1l na predjenih 1000 km u pitanju je naravno mineralno ulje koje inace i ide u ovaj motor. (Reci servicera iz BMW Curcic)

Link to post
Share on other sites

Promenio ulje. Sipano Motul 15-50

Na 2000km mi fali pa za jedno 200gr, sto bi trebalo da bude manje od litre od zamene do zamene. Pritom dizel motor koji trosi ulje vise od benzinca.

Znaci trosi sto je i normalno, ali veoma bitna stvar je koje i cije ulje ste sipali.

Link to post
Share on other sites
Motor M50B20 '90 godiste fabricka tolerancija potrosnje ulja za ovaj motor je 1l na predjenih 1000 km u pitanju je naravno mineralno ulje koje inace i ide u ovaj motor. (Reci servicera iz BMW Curcic)

...budalastina !!!!

Link to post
Share on other sites
Motor M50B20 '90 godiste fabricka tolerancija potrosnje ulja za ovaj motor je 1l na predjenih 1000 km u pitanju je naravno mineralno ulje koje inace i ide u ovaj motor. (Reci servicera iz BMW Curcic)

Ovo su i meni pricali u jednom servisu gde su mi sipali neki skart Kastrol......za kaznu su mi vratili pare!!!

Link to post
Share on other sites