Recommended Posts

Imam banalan problem koji me nervira. Motor M30 na 730i. Kada se pali hladan ili odmah posle gasenja nema nikakvih problema, ali kada je polutopao iliti mlak, tek posle drugog verglanja.

Pokusavao sa pola gasa, to uspeva tek iz svakog desetog puta. (Inace pokretanje sa do pola pritisnutom papucicom gasa ima smisla sa vrucim motorom).

Zamenio temperaturni senzor - sad imam i rezervni (znaci nije ni to).

Zamenio dizne (nisu bile adekvatne vec zelene za motor 2500 ccm 24v), auto sa adekvatnim ide mnogo bolje-naravno, ali problem ostao.

Bio na dijagnostici - dala gresku kis.senzora (lambda sonde). Sonda zamenjena - dijagnostika opet - ne daje nista, sve je OK, problem ostao.

Ako je do gorivne pumpe - sto se to ne desava kad je motor hladan-tad pali iz prve.

Indikativno je da kad se drugi put vergla pali na pola kljuca. Znaci li to da mu je smesa u tim uslovima poluzagrejanosti suvise siromasna, pa tek na drugo verglanje dobije onoliko koliko mu treba-verovatno lupam?

Najbolji odgovor na sve ovo bi verovatno bio - vozi i ne filozofiraj-, ali ne mogu kad sam pediculus pubis ili naski receno picajzla.

Auto nema plin

Link to post
Share on other sites

Koliko se ja razumem (a razumem se malo, pri tome opet mnogo vise teoretski nego prakticno), regulator pritiska ima dve funkcije:

1. Da propusta gorivo pod stalanim pritisakom od oko3+/- 0,06 bara od pumpe, zbog toga sto pritisak goriva koji stvara pumpa moze biti i veci (na taj nacin sto je odregulisan na navedeni pritisak, a eventualni visak se rasterecuje povratnim vodom -verovatno u rezervoar)

2. Da odrzi pritisak u sistemu kad motor ne radi. Time sto ima nepovratni(e) ventil(e) koji ne dozvoljavaju povracaj goriva nazad ka pumpi koja sad ne radi . Taj pritisak sigurno pada ali ne ispod odredjene tolerancije, odnosno ne manje od 0,5 bara, znaci treba da bude 2,5 bara kad motor ne radi.

Da ne ispadnem nezahvalan na Babicevoj pretpostavci, ali ne vidim vezu zagrejanosti motora i regulatora pritiska. Naravno to sto je ja ne vidim ne znaci i da je nema.

Link to post
Share on other sites

Meni se desavalo na e21 323i (sistem l-jetronic) da prvi put tesko pali..Lek je bio davanje gasa pri verglanju....Menjao sam regulator pritiska,siber ventil,cistio dizne ukljucujuci startnu diznu,Problemi su ostali sve dok nisam promenio protokomer (klaona u njemu je bila pokrivljena)

Link to post
Share on other sites

@titanica73'

Moj protokomer nikad nije otvaran i kao sto napisah po dijagnostici je OK. Ma u principu sve je OK i verovatno je neki krajnje prozaican razlog, ali kad si nekoliko stotina kilometara od kuce i ne zavrti iz prve malo je neugodno.

PS

Mala dopuna> na leru po pokretanju (kazem pokretanju jer bolje je od paljenja, pali se vatra) hladnog motora, obrtaji malo variraju, ali ovo verovatno ima veze sa zaprljanoscu ler lauf ventila. To resavam pumpanjem kocione papucice

Link to post
Share on other sites
@titanica73'

Moj protokomer nikad nije otvaran i kao sto napisah po dijagnostici je OK. Ma u principu sve je OK i verovatno je neki krajnje prozaican razlog, ali kad si nekoliko stotina kilometara od kuce i ne zavrti iz prve malo je neugodno.

Nemoj slucajno da ti majstori otvaraju protokomer,vecina njih ga upropasti..Indikator da je otvaran je silikon na poklopcu koji ne sme da se otvara.Verujem da je nesto benigno ali nervira.Moja je teorija da nema stvari koju Srbin ne moze da upropasti!Verovatno nisi prvi vlasnik pa ne znas sta mu je radio onaj predhodnik.....

Link to post
Share on other sites

Drugi sam vlasnik, a majstor koji ga odrzava, kada sam mu ga doslepao, prvo sto je rekao bilo je dobro je nisu dirali protokomer.

Link to post
Share on other sites

Problem se moze resiti pranjem dizni. Prljave su, ne zatvara neka do kraja i nalije ti benzin u usis. To je moja teorija i iskustvo sa takvim problemom.

Link to post
Share on other sites

Slican problem ,samo sto kod mene kontra-ladan nece a vruc ko puska. Odem u servis,ocistim dizne i ler gas ventil,stavim i kao malo bolje al nije to to, izmerim pritisak pumpe za benz,a on ispod dva bara a treba za moj M50 da bude 2.9-3.2bar. Sledi remont pumpe ili druga pa ce da vidimo!

Link to post
Share on other sites

Kako se meri pritisak pumpe, kod mene isto nije hteo da pali kada je hladan ali od kako sam poceo da ga vozim na plin i trenutno sam resio problem tako sto sam ga izduvao na benzinu i sada pali normalno.

Link to post
Share on other sites
Kako se meri pritisak pumpe, kod mene isto nije hteo da pali kada je hladan ali od kako sam poceo da ga vozim na plin i trenutno sam resio problem tako sto sam ga izduvao na benzinu i sada pali normalno.

Pritisak se meri manometrom koji se postavlja na odredjeno mesto,objasnjeno je u servisnim uputstvima za svaki model,.

Inace izgleda da su svi moji problemi poticali od neadekvatnih dizni, odnosno dobijao sam manje goriva sa zelenim. U zadnje vreme sa adekvatnim diznama izgleda da sve funkcionise, s tim sto sa zagrejanim motorom pokretanje mora sa malo gasa jer je smesa bez poluotvorenog leptira prebogata.

Hvala svima na savetima

Link to post
Share on other sites