Kompresor


Recommended Posts

I klima ide preko remena, pa nije stalno upaljena.

pa da ali supercharger je upaljen skoro uvjek(kazem skoro posto neki od njih imaju kvacilo i gase se na manjim obrtajima),ali se nemogu palit ili gasit 'na dugme' ili nesto tako :pleasantry:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

hteo covek da se napravi strucnjak,pa sam sebe zakopao....

a u cemu je nepravilnost kod nazia "turbo kompresor"

jel ti znas da turbo ima kompresorski deo?

"kompresor" je nesto sto pravi pritisak,zbog cega je nepravilan izraz "turbo kompresor"?

G-Lader iliti G-punjac je u stvari kompresor,samo drugacijeg oblika u srcu,izduvni gasovi NE pokrecu nego kaish...i kratkotrajnog je veka jer ima "karike" koje kad se zamene,radi ponovo isto...

Link to post
Share on other sites

G lader iliti G punjac se pogoni remenicom sa same radilice i dok radi motor,radi i on.Koliko znam,tako je i sa kompresorom,tj. supercharger-om.A turbo je bec nesto drugo,posto se pogoni izduvnim gasovima...Inace,motore sa G punjacem ne treba terati preko 5500 rpm,jer se tada propeler u njemu vrti na 11200 rpm,sto izaziva vibracije koje se zavrsavaju "mrvljenjem" svega sto je unutar njega.Za kompresor ne znam kako je...

Poz.

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

A turbocharger (short for turbine driven supercharger) is an exhaust gas driven forced induction supercharger used in internal combustion engines. This differentiates it from a normal supercharger (or blower) which uses a prime mover to power the compression device.

Osnovna razlika izmedju ''kompresora'' i ''turbine'' je u pogonu. Turbinu pokrecu izduvni gasovi, dok kompresor pokrece remen, kais.. Inace ''turbina'' ima turbinski deo kroz koji prolaze izduvni gasovi i kompresioni kroz koji ulazi vazduh preciscen filterom i ohladjen intercoolerom. Takav se sabija, kompresuje u ovom drugom delu i ulazi u motor..

There are three main styles of supercharger for automotive use:

Centrifugal turbochargers—driven from exhaust gases.

Centrifugal superchargers—driven directly by the engine via a belt-drive.

Positive displacement pumps—such as the Roots and the Lysholm (Whipple) blowers.

''turbo''

250pxturbochrapq7.th.jpg

250pxturbocompressorsm0.th.jpg

250pxturboturbinewk3.th.jpg

primeticete sa leve strane obojeno crvenom turbinski deo i plavi sa desne, kompreesioni, hladniji..

350pxturbochargerjx8.th.jpg

primer kompresorskog mehanizma ''kompresora''

Lysholm_screw_rotors

lysholmscrewrotorswx6.th.jpg

i popularni G-lader ili-ti charger

gladereinzelteilewz9.th.jpg

gladerquerschnittun2.th.jpg

mislim da je u pitanju G40

Link to post
Share on other sites