Recommended Posts

Koliko je meni poznato, zamajac sa 525tds je laksi od zamajca 524td, mada mozda i gresim.

M51 imaju i 525td i 525tds, pitanje je imaju li i isti zamajac, ima li razlike u tezini, obzirom da postoji razlika u ks?

Zna li neko?

Link to post
Share on other sites

Nije valjda da niko ne zna?

Danas sam nasao neke podatke za zamajce, e sada da li je to to?

Ovako pise za modele u kg.

e34 520i 10,540kg i 8,500kg zavisi od motora

e34 525i 11,134kg

e34 524td 11,900kg takodje i 525td, 525tds

e30 325i 8,400kg

m5 3,6 5,740kg

Konkretno me zanima, koliko bih smeo da olaksam zamajac. Recimo ako bih isao sa dosadasnjih 11,900kg na 10,540 verujem da i nije neka razlika, ali ako bih isao u varijantu od 8,400kg sa kockice, pretpostavljam da bi to bilo puno. Zna li neko koliko se max moze ici sa olaksavanjem u kg. da bih nasao neki kompromis.

Naravno sa olaksavanjem zamajca bih ujedno zamenio i kvacilo (lamela, korpa, druk lezaj), mislim na jacu varijantu, mozda kvacilo od m.

Poznato mi je da bi se to osetilo na uzbrdicama, ali me zanima koliko bi to bas bilo izrazeno, uzimajuci u obzir nov set kvacila?

Link to post
Share on other sites

Nasao neke podatke da je max 2kg olaksavanje, mada je i to mnogo, a kao najbolji odnos bi bio oko 0.5-0.6kg. Takodje se spominje i olaksavanje radilice, e sad ajd. Upetljao sam se ni ja ne znam gde.

Zna li bre neko nesto da kaze o olaksavanju zamajca, dobre, lose strane, na sta obratiti paznju itd.

Ne mogu da verujem da niko nije imao iskustva sa tim, ili bar cuo o tome.

Link to post
Share on other sites
...tuning dizela ?!

Zasto da ne, cemu to pitanje. Mozda ne postoji.

Recimo da je mali tuning, mada ga ja ne bih tako nazvao. Stavljanje duzeg difa, olaksan zamajac. Cilj, isto ubrzanje kao i pre, mozda 10km/h gore, ali nebitno.

Ljudi bre aman. Kazem jedno odmah mi uskace neko i cudi se. Koji vam je jbt, sam ja mator pa ne kapiram il sam otisao u aut.

Menjam kvacilo, menjam set kvacila, menjam korpu, lamelu i druk lezaj, jel kapira sad neko.

Kad god nesto radim, uvek odradim jos nesto, jer kad pucam kintu, nek ide onda.

Stavio sam dugacak sper, izgubio malo na startnosti, dobio na max speed. Olaksavanjem zamajca mu vracam startnost kao sto je bila pre.

Eto to je cela prica, ah da, da me ne pitate zasto sportsko kvacilo, zato jer je jace od obicnog, izdrzljivije.

Sad molim odgovore, ako iko zna nesto.

Link to post
Share on other sites
a sto ne ubacis jaci motor ? ...manje ce trositi a bolje ici, kad vec hoces da sredjujes kocku dizela !

E ovakvu konverzaciju volim.

Naravno, poneki put se i sporeckamo svi mi, ali na kraju uvek sve dodje na svoje jer znamo da smo svi ovde iz jednog razloga. Svi zelimo i hocemo da pomognemo jedni drugima.

Vidi Misko M, nije kockica nego e34 i slazem se sa tobom da je bolje ubaciti drugi motor medjutim.

Vozim dizel 524td i ma koliko to cudno zvucalo, volim dizel motore. Ako bih ubacivao drugi motor to bi bio sa 525tds, dok u slucaju benzinca to bi bio 525 samo M50 od 192ks. Jos pre, dugo sam trazio motor od 525tds, medjutim nisam mogao da nadjem neki u dobrom stanju. Potom sam potrazio od 525i, i ista prica. Poceo sam da odustajem od toga, vise ne trazim, ali naravno ako naletim na neki dobar, zasto da ne, kupicu. Naravno dok se to ne desi, sredjujem moj sadasnji motor, koji je sada u odlicnom stanju, tako da ako budem dosao u posed nekog drugog motora, ubacicu ga a ovaj cu prodati bez razmisljanja da me neko ko ga kupi pozove i kaze presao sam ga ili sta ti ja znam. Ja sam malo starija generacija, i cuvam svoj obraz iako je to u danasnje vreme glupo. Mozda sam prost, ali sta cu, jednostavno sam takav covek i to ne mogu promeniti.

Link to post
Share on other sites

Citam ovo i ne mogu a da ne prokomentarisem,pa ti dobro razmisli o predstojecem textu......Da bi nesto radio u šta nisi upucen moras se najpre dobro raspitati o tome/što i radiš/ konkretno---nasao si podatke o tezini zamajaca,,,ali ne i ono što je najbitnije,,,,,,,,paše li svaki zamajac na svaki motor???????Zamajci koji su se ugradjivali na m21 motore su svi bili plivajuci -tj-dvodelni zamajci sa oprugama u sebi kao ublazivacima trzaja a lamele su bile krute i bez opruga,m51 je nosio jako slican zamajac sa nesto jacom korpom ,dok od 94-95-korpa i lamela ostaju iste a umesto opruga u zamajac su postavljeni gumeni ublazivaci.Cene zamajaca/polovnih ISPRAVNIH/su oko 200-250e/ja dajem ceo set za te pare/Posto bi vecina koji voze upravo te dizele/cast izuzetcima/ da se j....be a da im ne udje pribegavaju ugradnji seta kvacila od benzinaca/OVO CITAJ/koji je mnogo laksi ,i koji je fiksan a lamela ima opruge.Te opruge nisu dovoljne da ublaze trzaje radilice na leru/kao i olaksan zamajac/pa sve trzaje direktno trpi spojnicka osovina/obrtno radijalna sila neravnomerno rasporedjena po kosuljici lezaja a u zavisnosti od takta motora/koja se razjebe u rekordnom vremenu4-5oookm.Posledica-najpre rezak zvuk koji dolazi sa pustanjem kvacila kada motor radi u leru/a nestaje kad se stisne kvacilo/da bi posle bio sve jace i jace izrazen i u voznji,do nesnosne buke.NARAVUCENIJE na tom motoru koji ti vozis,a koji je ionako opterecen/ipak se pravio pre20 god/ne mozes uraditi nista a da mu drasticno ne smanjis vek zivota stoga vozi ga takvog kakav jeste i što je najbitnije odrzavaj ga u ispravnom stanju,a što se tuninga dizela ticeto moze ali ne na m21 jer nije predvidjen za to,,,,to se radi na motorima novije generacije pocev od m51 ,a najbolji motori za to su 2,0d ili najcenjeniji bmw dizel3,0 kojeg smatram za cara dizel motora,,,,,toliko od mene a ti razmisli sta dalje......

Link to post
Share on other sites

OK, primio k znanju. Ovakav odgovor mi je i bio potreban. To je to, sedi i vozi i ne razmisljaj o zamajcu, kada imas diff i sve resis vrlo prosto.

Klinik, zahvaljujem na ovako iscrpnom odgovoru.

Link to post
Share on other sites