Recommended Posts

E39 je '99, presao oko 130k, vozen uglavnom penzionerski.

Pre izvesnog vremena sam primetio da se cuju ventili, takodje da prilicno dimi (beo dim, vise kao vodena para, kondenz), nedostajalo je malo rashladne tecnosti, mislim da sam dodao mozda 1dl destilovane pre 2-3 nedelje, inace pre toga nisam dosipao, videcu kakav je nivo za par dana.

Ulje ne trosi, u poslednje vreme mi se povecala potrosnja, mada u poslednje vreme cesto prelazim vrlo kratke destinacije od po 1 -1.5km nekoliko puta dnevno.

Hvala

Link to post
Share on other sites

BMW ne voli takvu voznju, pogotovo kratke relacije.Odvrni poklopac gde sipas ulje pa ukoliko primetis belu penu ili kapi vode odma kod makstora.

Link to post
Share on other sites

Sta kazes,ventili mu se cuju.Da i nemoj kratko da ga vozis,nego kad zavrsis tu obavezu od 1.5km onda ga digni na klocne i nek vrti lagano,pa tako nek obrne 200km dnevno

Link to post
Share on other sites
BMW ne voli takvu voznju, pogotovo kratke relacije.Odvrni poklopac gde sipas ulje pa ukoliko primetis belu penu ili kapi vode odma kod makstora.

Hvala na odgovoru.

Link to post
Share on other sites

Ne znam cemu zakljucak da je otisao dihtung glave,normalno je da se sada vidi beli dim tj isparenja,jutra su hladnija,ako ne gubi vodu,ne mesa vodu sa uljem,i ne stvara veliki pritisak u vodi,onda ne treba da brines

Link to post
Share on other sites
Ne znam cemu zakljucak da je otisao dihtung glave,normalno je da se sada vidi beli dim tj isparenja,jutra su hladnija,ako ne gubi vodu,ne mesa vodu sa uljem,i ne stvara veliki pritisak u vodi,onda ne treba da brines

Laik sam u ovoj oblasti, verovatno je sledeci zakljucak pogresan...

Prvo mi je bilo cudno sto (po mraku se najbolje vidi, cak i kada nije hladnije) da preterano mnogo dimi, narociti kada uporedim sa drugim kolima (npr. na semaforu), dodatno sto je podstaklo moju sumnju je zveckanje ventila, sto bi znacilo da gorivo, i onako lose, dodatno gubi na oktanskoj vrednosti mesanjem sa vodom ?

Elem, provericu nivo tecnosti ovih dana, pa ako se drzi onda ne gubi vodu.

Pitanje, da li je rashladni sistem u kolima zatvoren sistem, tj. da li je pri normalnom radu motora podlozan gubitku rashladne tecnosti ?

Link to post
Share on other sites
gumice ventila mogu biti...

cesto slucaj na tom motoru...

Da li postoji nacin da budem siguran, ne bih voleo da otvoram motor a da je pogresan uzrok.

Napominjem da auto ne trosi ulje, menja se na svakih 10k km.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Ne znam cemu zakljucak da je otisao dihtung glave,normalno je da se sada vidi beli dim tj isparenja,jutra su hladnija,ako ne gubi vodu,ne mesa vodu sa uljem,i ne stvara veliki pritisak u vodi,onda ne treba da brines

Proverio sam vodu ponovo, za par nedelja je izgubio oko 0.5 - 1 dcl

Da li ovo znaci da je dihtung glave otisao i da treba da ga zamenim ? Ako da, da li moze neki savet koji dihtung da uzmem, tj. gde i orjentaciono cena zahvata.

Ako trosi vodu kakve posledice to moze imati po motor ?

Hvala.

Link to post
Share on other sites

Dihtung glave ti nije otisao, trese li motor na ler? Ne, onda sa njim je sve OK. Cuju li se detonacije? Gumice ventila nisu mana ovog motora, jos nisam cuo da je neko imao problema sa gumicama ventila.

Jedan clan ovog foruma je imao isti problem, uz moju recept sve je sredio za malo para. Ja znam gdje lezi problem, imas previse vode a premalo antifriza u sistem, i siguran sam da sistem nije odzracen. Da li su ti crijeva tvrda?

Cim je 1999, rekao bih da je TU motor, sa duplim vanosom, mozda je vrijeme da mijenjas gumice u vanos, CCV je sigurno slab, ICV zaprljan....

130 000 km i pun problema, rekao sam ja da BMW je problem na 4 tocka.

Link to post
Share on other sites
Proverio sam vodu ponovo, za par nedelja je izgubio oko 0.5 - 1 dcl

Da li ovo znaci da je dihtung glave otisao i da treba da ga zamenim ? Ako da, da li moze neki savet koji dihtung da uzmem, tj. gde i orjentaciono cena zahvata.

Ako trosi vodu kakve posledice to moze imati po motor ?

Hvala.

imao je moj ortak taj problem, svaka 4 dana morao da sipa tecnost u hladnjak. a taj beli dim ti je jer curi ta voda u motor. pomirisi osetices da se oseti tacno na taj antifriz.

dihtung glave je bio u pitanju i njemu je neki majstor to za 3.000 din uradio (nesto je zablindirao valjda) i sad mu vec mesec dana ni kap nije izgubio.

Kod BMW-a naravno se mora ceo novi deo kupiti, sto kosta 35.000din + ruke

Link to post
Share on other sites
Dihtung glave ti nije otisao, trese li motor na ler? Ne, onda sa njim je sve OK. Cuju li se detonacije? Gumice ventila nisu mana ovog motora, jos nisam cuo da je neko imao problema sa gumicama ventila.

Jedan clan ovog foruma je imao isti problem, uz moju recept sve je sredio za malo para. Ja znam gdje lezi problem, imas previse vode a premalo antifriza u sistem, i siguran sam da sistem nije odzracen. Da li su ti crijeva tvrda?

Cim je 1999, rekao bih da je TU motor, sa duplim vanosom, mozda je vrijeme da mijenjas gumice u vanos, CCV je sigurno slab, ICV zaprljan....

130 000 km i pun problema, rekao sam ja da BMW je problem na 4 tocka.

Nisam primetio da trese u leru a ne znam kako da prepoznam da li se cuju detonacije.

Da li su creva tvrda, ne znam ni to, ne znam ni na koja creva mislis, ja otvaram haubu uglavnom da dolijem tecnost za brisace :vampire:

Za 5-6 godina koliko ga imam nisam imao nikakvih problema sem zamene jednog abs senzora.

Oteracu ga kod majstora, Katalinic, tamo servisiram, rade dobar posao, da zamene tecnost i pregledaju motor.

Sto se ostalog tice, ne znam ni sta je vanos, CCV ni ICV :vampire:

U svakom slucaju puno hvala na odgovoru.

Link to post
Share on other sites
imao je moj ortak taj problem, svaka 4 dana morao da sipa tecnost u hladnjak. a taj beli dim ti je jer curi ta voda u motor. pomirisi osetices da se oseti tacno na taj antifriz.

dihtung glave je bio u pitanju i njemu je neki majstor to za 3.000 din uradio (nesto je zablindirao valjda) i sad mu vec mesec dana ni kap nije izgubio.

Kod BMW-a naravno se mora ceo novi deo kupiti, sto kosta 35.000din + ruke

Da li mozes da se raspitas za kontakt majstora.

Da li je moguce da je cena samog dihtunga 35k din. ?

Link to post
Share on other sites
Ma nije ti dihtung, nego fino oteraj ga kod majstora i sipaj mu 6 litara antifriza bez fosfata i 6 litara dest. vode.

Onda slijedi jedno dobro odzracivanje i to je to.

Hvala, uradicu tako.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Evo ovako,

pre mesec dana zamenio antifriz, zamenio i svecice.

Cini mi se da nista tecnosti nije potrosio (drzi se na max nivou), ali i dalje izbacuje beli dim u nenormalnim kolicinama. Nivo ulja bez promene.

Ono sto sam primetio je, mislim da to nisam vidjao ranije, bela skrama na meracu nivoa ulja, takodje kao da je na jednom delu meraca ulja oksidirao (zardjao), takodje belu skramu sam primetio na poklopcu ulja.

Link to post
Share on other sites

Slicna situacija kod mene. Takodje beli dim i skrama.

Dihtung glave mi je otisao.

Sistem kljuc u ruke dihtung i jes neke stvari oko hladjenja, sve skupa 400e.

Medjutim nisam otisao na vreme, pa mi pukla i glava. Dao jos 300e za dobru glavu, mada ima i za 150e ali nije resenja uzeti bilo kakvu glavu. Nova je preko 1000e.

Ako sumnjas da je dihtung, resavaj odmah, ne cekaj kao ja, pa da ode i glava.

Srecno.

Link to post
Share on other sites