Recommended Posts

..... bato svaka cas'...! imas bambije od mene! ;-) sto kaze Baki-sedaj 5!!! ;-) .... taj code mi je uvek bio enigma.... 'fala! ;-)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

svaka cast,

Link to post
Share on other sites
EWS ili Electronic Watchdog System je sistem koji mijenja kombinaciju kodova na kljuc koji komunicira sa imobilajzerom.

EWS I:

EWS I je predstavljen pocetkom 1994-e kao zamjena za DAPS. EWS I je bio komplet SIR-a, DLC and S, GM, BC, TRS, DME ESS koji se pojavio nesto kasnije i DWA.

SIR ili Starter Immobilization Relay su imali E36, E31 i E34. SIR dobije signal (input) od brave paljenja, od TRS-a, od GM-a, od DME i od BC-a a utput ide direktno na alanser i ECU.

DLC - Door Lock Cylinder moze da salje visok ili nizak signal na GM - General Module i tako on zna kad su vrata zakljucana i kad su otkljucana. Kad su vrata dostruko zakljucana signal je visok.

GM - General Module sa brave dobije visok ili nizak signal a te iste signale salje na DIR.

BC - Board computer salje visok ili nizak signal na DIR. Visok signal znaci funkcija kodova je aktivna.

TRC ili Transmission Range Switch imaju automobili sa automatskim mjenjacem. TRC na DIR salje visok ili nizak signal. Visok signal salje kad rucica je na P ili N a nizak kad je na R, D, 3, 2....

ESS ili Engine Speed Signal je dodan na izlazu SIR-a. Ovaj sistem cuva alanser od vrtenja posle startovanja motora, to znaci da ovaj rilej iskljucuje alanser cim dobije signal obrtaja od 60 hz, za 4-cilindrase na 1800 rpm, za 6 i 12-cilindrase na 1200 a za 8-cilindrase na 900 rpm. Kad signal koji ide na DME je visok, DME iskljcuju alanser ili dizne.

DWA ima veze sa alarmom. Kad je alarm aktiviran relay salje visok signal i DIR ne salje struju na alanser.

Znaci, kad auto nece da vrgla/upali:

1. Kad GM dobije visok signal od brave

2. BC funkcija koda je rijesena

3. DWA dobije visok signal

4. Nizak signal sa TRS

5. ESS signal od DME prelazi 60 hz.

U ovom slucaju, paljenje i injektori su iskljuceni.

EWS II:

Pojavljuje se pocetkom 1995-e. Zbog EIC-a bilo je potrebno da EWS I ostane bolji i sigurniji. Najveca novost je bezicna komunikacija EEPROM cipa u kljuc i EWS II CM. EWS II je mogao da se startuje jedino uz pomoc kodiranog kljuca. EWS II i DME sad su sinkronizovani uz pomoc ISN - Individual Serial Number. ISN koji je sacuvan u DME mora da bude isti svaki put kad se da kontakt. EWS II je instaliran na e34, e36, e38 i e39. Glavni djelovi EWS II su: kljuc sa imobilajzerom, prsten antena oko brave, modul koji salje i modul koji dobije signale, EWS CM i DME CM.

EWS II je takodje povezan sa BC, sa TRS....

EWS III (3.2), dodano je samo komunikacija sa prekidacem na pedalu kvacila, ulaz is K Bus a sad nema vise modula koji salje i prima signale.

EWS III CM ima konektor sa 13 pinova. Umjesto TC modula sad imammo imobilizajzer kljuca i EWS III CM koji su direktno konektovani sto znaci da ima manje zica ali tu je K bus koji sluzi za slanje podataka izmedju GM-a, modula na vratima i novog EWS III CM. Sad kroz jednu jedicu zicu prolazi broj obrtaja motora, L/U, CF i RSP (Range Selector Position). Kad se stavi kljuc u bravi i kad se da kontakt, EWS III dobije struju od KL R i salje 125 khz AM signal na antenu oko brave kljuca. AM signal regulise voltazu i budi imobilajzera. Ako dolazi do neslaganja kodova, ECU iskljucuje dizne i alanser.

Uh.....o EWS 3+....3.3 sjutra...

P.S. mozda nije bas u detalje ali....moze to jos bolje...za diplomski.... :dirol:

kad je EWS uproblemu auto tj ni jedan bmw nece da vergla

a decku auto vergla sto znaci da EVS pusta informaciju na ECU

pogotovo sto je automatik jer ECU menjaca daje informaciju u kojem je polozaju salter P ili Ni to salje u EWS

auto vergla ne otvara dizne i ne baca varnicu

tako da to nema veze sa EWS-om

Link to post
Share on other sites

1. Kad GM dobije visok signal od brave

2. BC funkcija koda je rijesena

3. DWA dobije visok signal

4. Nizak signal sa TRS

5. ESS signal od DME prelazi 60 hz.

U ovom slucaju, paljenje i injektori su iskljuceni.

EWS I, to znaci da vrgla ali nema injektora ni varnice.

P.S. aj sad ti nesto o EWS III + (3.3), nesto mi nije do tipkanja...

Link to post
Share on other sites
E38 ako ga ima na sebi nosi fabricki EWS2

A sta ako ima EWS I? Mozda je proizveden od 6/94 do 5/95, i onda mora imat EWS I.

posto si tako lepo nacitan bio bih ti zahvalan da dodjes do mene u servis pa da nam to prakticno objasnis

unapred hvala

Hmmm, dosao bih ali taj posao radim ovdje po servisima BMW-a u okolini Podgorice, cak i kod nekih koji su na glasu kao ti i tvoje kolege u SRB. :dirol:

Perox, daj mi zadnjih 7 cifara broja sasija i odmah cu ti rec koji EWS imas.

Link to post
Share on other sites

Ajde malo polako, zasto uvek ovako mora da bude, objica znate i u cemu je problem...

@ BMW Bata, Nemoj da potcenjujes BMW 528iA, jer je covek skoro svima resavao probleme, ne znam sad u cemu je problem?

Perox daj sedam zadnjih cifara, koje je trazio BMW 528iA, i verovatno resen problem...

Link to post
Share on other sites

nije mi sad pri ruci saobracajna,auto sam odvezao kod ovlastenog bmw-ovog servisera i rekao je da ce napraviti ako bog da,ja sam promjenio kompjutere a niko mi nije rekao da treba prebaciti neke stvari iz starih kompjutera.meni auto izbacuje greske motor not program i getribe not program,a to mi je izbacivalo i na starim komputerima ali izbacuje na onom displeju od instrument table.hvala

Link to post
Share on other sites

Eto, pogledaj:

Taj auto treba da se odslepuje u BMW-ov servis i jedino oni mogu da programiraju ECU.

Sad njemu javlja dvije greske, jedna je da treba da se programuje motor a druga da treba da se programuje i mjenjac.

Link to post
Share on other sites

kupio sam kompjutere sa brojem koji neodgovara brojevima mojih kompjutera bezveze bacenih 100e,tako mi je rekao majstor jer nije uspio prilagoditi te nove kompjutere prema mojima jer se treba neki broj slagati,e sad fino gdje da nadjem kompjutere od mog bmwa,ali da niisu puno para:(((((((

Link to post
Share on other sites