Zute ("francuske") maglenke, AKA French Fogs


Recommended Posts

Evo, da malo i ja doprinesem ovoj zajednici... Tema koja, cini mi se, ovde nije "obradjena", a moglo bi nekome da se svidi. Ovo je copy/paste mog posta sa jednog drugog foruma...

Prvo se sa britanskog sajta Autobulbsdirect.co.uk narucilo OVO:

yellowh1hh8.jpg

Ja sam narucio samo jedan par, a cena je sa postarinom bila oko 27,50€...a Englezi k'o Englezi, smekeri kakvi jesu, poslali DVA para (na jedan par dobijes jedan par gratis) i uz to jos i "pokloncic", koji je u mom slucaju bio par W5W sijalica koje daju onu belo-ljubicastu xenon nijansu od 12000K (koje meni licno ne trebaju, ali imam ortaka koji se lozi na taj buvljak-tjuning/styling, pa se decko silno radovao...). Inace je paket stigao za oko 8 dana.

Otprilike u isto vreme sam sa americkog Lamin-X sajta narucio zuti lamin-x film, pre-cut za maglenke za e36. To me je iskostalo nekih 17,50€, stiglo je za oko 14 dana (putuje oko 7 dana, ali im , pre nego sto posalju, treba oko sedam dodatnih dana dok iseku i pripreme za slanje, jer imaju nenormalan broj narudzbina). Kada sam "nalepio" Lamin-X, to je izgledalo ovako:

laminx1rs1.jpg

laminx2ln5.jpg

"Montirano" na auto, to je izgledalo ovako (auto je ovde bio izuzetno strokav, pa se izvinjavam zbog toga...):

laminx3vk1.jpg

laminx4ku2.jpg

Beam pattern i boje koje svetla "bacaju" izgledaju kao na donjim slikama. U projektorima su mi, inace, xenoni od 4500K. Ja sam anti-talenat za pravljenje dobrih fotki, tako da nisam uspeo da napravim "realne" slike u smislu boja. Igrao sam se sa onim ISO podesavanjima i "Exposure Compensation" i nekim drugim, ali ne znam pa ne znam (od dvadesetak, kacim 2 slike koje mozda najpribliznije oslikavaju stanje)...a "digitalac" nije pravi digitalac, vec Nokia N95-8gb...da je prava stvar u pitanju, mozda bi i slike bile realnije... pa je bela ispala gotovo kao i uzivo, dok je zuta u realnosti za otprilike "dve nijanse zutija"...ali dobro, ako nekom nesto "smeta", neka mi napravi tutorijal kako se prave fotke u polumraku i bice mi zadovoljstvo da probam da napravim nove i bolje... Sliku, koja bi verovatno najvise i imala smisla - sliku ukljucenih farova i maglenki, ali direktno, a ne odsjaj na belom zidu, ni u ludilu nisam mogao da napravim, a da to iole lici na realne boje... Drugim recima, na fotki je jednostavno sve belo - i ono sto je belo i ono sto je zuto... Blah!!!

fogslows1qj6.jpg

fogslows2wz4.jpg

Eto...zadovoljio sam svoj trip da imam "French fogs"...koliko ce me to "drzati", nemam pojma...za sad mi je do 00 :e30: Dobro je sto je ceo postupak "reverzibilan", tj. mogu da vratim staro stanje u roku od nekoliko minuta. Ultimativno resenje su, svakako, xenoni od 3000K u maglenkama, ali meni je bilo smaranje da ponovo provlacim kablove, trazim mesto da se ucvrste balasti, a maglenke su dole nisko, pa je sve utoliko i nezgodnije. Ipak, da je najbolje sa HID-om od 3000K - JESTE. Ako neko jos i voli ovaj "french look", onda moze preko i zuti Lamin-X. Ako preferirate "clear look", a ipak biste voleli da vam maglenke "bacaju" zuto (po mnogim istrazivanjima zuto bolje prodire kroz maglu...neka druga kazu da je to cista iluzija i da nisu Francuzi dzaba odustali od zutog...), onda samo HID od 3000K ili ove zute sijalice koje sam ja narucio.

Link to post
Share on other sites

Da, konkretno ovi sajtovi salju u Srbiju. Lamin-X prodaje samo te "transparentne samolepljive zastitne filmove" u nekoliko boja, za sve marke/tipove automobila i sve svetlosne grupe, unapred oblikovane i isecene ("pre-cut"), ili jednostavno narucite parce odredjenih dimenzija, pa sami seckate. Autobulbsdirect ima ogroman broj najrazlicitijih sijalica za automobile...od fush sijalica, preko "markiranih" (Osram, Philips...), pa do LED sijalica na 12/24V koje zamenjuju ove standardne. Trenutno je dobra fora kod Autobulbsdirect sto imaju opciju FREE SHIPPING za CELU Evropu. Ja ipak nisam hteo da se zezam, odabrao sam opciju "signed for" za oko 7€ (u nekom slobodnijem prevodu to bi bilo "preporuceno"), jer ipak ovi na carini i u posti znaju za to, svaka posiljka ima svoj broj, evro ili dva ode i na osiguranje posiljke, tako da to prakticno nikada ne zavrsava u pogresnim rukama. Placanje ide bilo kojom VISA ili MASTER karticom, kreditnom ili debitnom.

Link to post
Share on other sites