e36 320i Coupe '94


Recommended Posts

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

svaka chast drugar, jedva cekam da vidim kako ide i koliko kosta turbo varijanta! inace auto je mnogo lep (bez onih "pozarevac" ili ti gastarbajter stopaljki a i oni farovi mi se mnogo svidjaju) sve u svemu lep primerak 5+

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Hajde da malo osvezimo temu.

Auto je josh uvek u garazi i ne izgleda bolje, sta reci josh je vishe ocerupan. U medjuvremenu su izservisirani neki sklopovi kao sto su servo letva volana, alternator, alnaser i ostali neki delovi do kojih je inace tesko doci kada je motor skroz napakovan. Takodje vesanje i ogibljenje je skroz obnovljeno pocevsi od novih amortizera sa oprugama, nove spone, kugle, izvodi letve upravljaca, silen blokovi od M-a...Malo sam se pozabavio zastitom patosa i tako nekih nedostataka koje sam primetio. Sve u svemu radjeno po malo i punjena prasica kasica za delove koji se moraju kupiti. Nakon dosta promena u finalnoj odluci mislim da sam konacno osmislio citav koncept motora i izgled auta. Odlucio sam kada vec ulazem nepovratno novac to jest samo radi nekog svog zadovoljstva, ulozim josh malo vishe nego sto sam to u startu planirao i idem na extreme tuning. Tako da ce motor biti 2.8 turbo sa minimum 1.5 bara nadpritiska. Blok se bushi na malo preko 84mm i ubacuju se Wiseco kovani klipovi izbalansirani po tezini sa upustenim jacim celom za smanjenje komp. odnosa i boljih karakteristika sagorevanja smese goriva, kovane klipnjace posto svakako treba da stavim krace jer ide radilica sa duzim hodom, sve u svemu na neki nacin se radi kompletan generalni remont motora sa delovima koji su predvidjeni da trpe vece opterecenje. Tako da ce dihtung glave biti viseslojni metalni od firme Cometic, Arp srafovi glave, lezajevi od M-a. To sto ste videli da prodajem neke delove u oglasu nije znacilo da odustajem od turba nego samo nisu bili dovoljni za ono sto pravim. Jer sam vec uzeo drugu turbinu, drugi WG,BOV,dizne Siemens Deka 780ccm, dosta veliki hladnjak ulja, dodatni SPAL ventilator za bolje hladjenje itd.

Motor ce se sklopiti prvobitno kao atmo varijanta dok se se ne uradi dobro podesavanje VEMS-a a zatim se dodaje turbina pa ponovo tuning. Josh da dodam da cu ovih dana verovatno uzeti i menjac od M-a sa kardanom i sperovanim diffom.

Toliko od mene za sada.

Link to post
Share on other sites

Hvala, nadam se da cu napraviti jednog dostojnog konkurenta sve vecem broju opakih Japanaca i drugih jer BMW je za mene Nr.1! :D

Link to post
Share on other sites
Uh ubio se za bušenje na 2,8 pa da bude azdaja :pilot:

Uh bre KLINIK bi samo nesto da busi.... :D

goxxy koliko je para ulozeno do sada u auto koji je uzgred fantastican i koliko je u planu jos da se ubaci love u njega, ako nije tajna?

Link to post
Share on other sites

Ulozeno je dosta i bice josh.

Ono sto sam obecao to cu i da ispunim a to je da cu na kraju dati kompletnu specifikaciju ugradjenih delova, opis kako je sta uradjeno ispraceno slikama i koji su rezultati. Mozda ce se josh neko sa ovog foruma odluciti da radi nesto isto ili slicno pa na osnovu mojih iskustava i bolje.

Evidenciju svakako vodim i bash i nevolim da je gledam. :D

Link to post
Share on other sites

Svaka cast, extra auto, e sad mi reci jednu stvar, kolko su izdrzljivi ti kovani klipovi( koliko mogu da predju?), i kolko snage izvlacis?

Link to post
Share on other sites

Pa mnogo su izdrzljiviji od obicnih tj. OEM klipova, druga stvar karike su drugacije, trece drugaciji im je oblik cela tako da do detonacija moze teze da dodje u odnosu na obicne klipove, cetvrto odradjeni su sa odgovarajucim kompresionim odnosom tako da se jednostavnije smanjuje kompresioni odnos za motore predvidjene da rade u turbo rezimu bez stavljanja dodatnih ili debljih dihtunga glave pa problemi sa spanerima itd., peto trajace sve u zavisnosti kako se ophodis prema motoru kao i obicni mozda i duze.

Racunam oko 500ks jer je moguce a ako se dobro ECU istunira i vishe.

Link to post
Share on other sites

Pa lepo, svi kao svaka ti cast, a niko da pita kolko je snage covek izvukao... 500 konja, e sad stvarno svaka cast!!!!

E a kako mislis kao obicni pa i duze? Kao obicni kad se vozi normalno, a da se ovi forsiraju pa da bude isto toliko? ili kako?

Link to post
Share on other sites

Kako vozis motor sa obicnim klipovima tako i ovaj, prvenstveno sam mislio na odrzavanje.

Ono sto je problem kod turbo motora i "neprijatelj" klipova je temperatura koja se dosta povecava u odnosu na atmo verziju zbog povecanog pritiska u kompresionoj komori, ali zato tu postoje razni nacini da se to regulishe, da motor radi normalno i klipovi ne gore.

Link to post
Share on other sites

Hmmmm.Zanimljiv projekat!

Moraću da postavim nekoliko pitanja :pleasantry: .

Koji tip turbine se planira?{garet...}? I na koliki pritisak se ide?

Dali u kompletu klipova i klipnjači idu i ležajevi radilice,karike i ....itd?

Link to post
Share on other sites

Turbina je HOLSET HX40 u planu je bio Garrett GT3571 ali iz prostog razloga a to je cena, Holset je pobedio inace visoko kvalitetna turbina i bliza je GT40 ali nije ball bearing. Full boost bi trebalo da vidim na oko 3800rpm i bice 22psi.

WISECO Klipovi su kompletni,H-Beam Eagle klipnjace bez lezajeva ali sa ARP srafovima.

Link to post
Share on other sites

Tih 22psi je negde oko 1.5bar-a

To bi trebalo da donese {po mojoj gruboj proceni!!} negde oko 400hp+ :pleasantry: .

Inače kao stojiš sa ostalim komponentima: wastegate kontrola,dizne većeg protoka,intercooler,izduvnom granom,bregastim osovinama...i itd.

P.S ovaj autić ima identičnu turbinu.

Srećno sa radovima :) .

Link to post
Share on other sites
Pa lepo, svi kao svaka ti cast, a niko da pita kolko je snage covek izvukao... 500 konja, e sad stvarno svaka cast!!!!

E a kako mislis kao obicni pa i duze? Kao obicni kad se vozi normalno, a da se ovi forsiraju pa da bude isto toliko? ili kako?

niko nije pitao koliko snage je izvukao, iz prostog razloga shto auto nije gotov, u sluchaju da nisi primetio taj detalj :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Rekao sam da je 22psi minimum koji hocu da dostignem + osnova u atmo varijanti nece biti 192ks kao sto je stock prvo sto nije 2.5 drugo koristim vecu usisnu granu sa vecim leptirom i nije stock ECU. Za dizne sam napisao 780ccm na 3bar low imp. bregaste su za sada stock, grana je tu, WG tial 44, BOV tial 50, intercooler XXL 3".

Link to post
Share on other sites