E39 520, '99, servis oko 150k i lamela


Recommended Posts

Sada sam na oko 135k, da li postoji veliki servis koji bi trebalo da se uradi na trenutnoj kilometrazi, ako nema kada ide i sta uopste obuhvata veliki servis.

Takodje, da li postoji neki alat za merenje istrosenosti lamele ili kako mogu da ocenim da li je ista za zamenu, ono sto sam primetio je da ako krecem na nekoj jacoj uzbrdici, potrebno da dosta "vozim na lameli" pre nego sto u potpunosti otpustim kvacilo u suprotnom mogu da cujem nesto nalik stektanju ventila ili neki slican zvuk koji ne mogu drugacije da opisem a motor jedva uspeva da potera kola.

Link to post
Share on other sites

Eh, ne znam kako mozes da izmjeris lamelu bez skidanja mjenjaca koji se skup sport. Daj nekom dobrom majstoru da ga proba.

A sto se tice velikog servisa, ako oces da ti auto traje i da se vozi bez problema, uradi sledece:

1. CCV

2. Ciscenje ICV

3. Ciscenje MAF senzora

4. Zamjena O2 senzora ispred katalizatora

5. Vodena pumpa

6. Hladnjak

7. Crijeva

8. Termostat i kuciste

9. 6 litara antifriza i 6 litara dest. vode

10. Kaisevi (od klime i od alternatora)

11. Natezaci i klizaci (ne moraju ako nemaju lufta, samo da se otvore i da se stavi mast)

12. Provjera prednjeg i zadnjeg trapa

13. Rotacija i balansiranje tockova

14. Ulje (7 litara Mobil 1 0-40 ili Castrol 0-30) i filter

15. Filter goriva

16. Filter vazduha

17. Ulje u mjenjacu i diffu (u mjenjac ATF a u diff Valvoline SAE 90)

18. Ulje u servo i filter

19. Glicerin

20. Svecice

Link to post
Share on other sites
Eh, ne znam kako mozes da izmjeris lamelu bez skidanja mjenjaca koji se skup sport. Daj nekom dobrom majstoru da ga proba.

A sto se tice velikog servisa, ako oces da ti auto traje i da se vozi bez problema, uradi sledece:

1. CCV

2. Ciscenje ICV

...

Mislim da sam citao da postoji neki otvor gde se ugura servisni alat (sipka ili sta vec) koji moze da izmeri istrosenost lamele.

U bre ovo je podugacak spisak, verovatno vredi oko pola mog vozila...

Link to post
Share on other sites
Eh, ne znam kako mozes da izmjeris lamelu bez skidanja mjenjaca koji se skup sport. Daj nekom dobrom majstoru da ga proba.

A sto se tice velikog servisa, ako oces da ti auto traje i da se vozi bez problema, uradi sledece:

1. CCV

2. Ciscenje ICV

3. Ciscenje MAF senzora

4. Zamjena O2 senzora ispred katalizatora

5. Vodena pumpa

6. Hladnjak

7. Crijeva

8. Termostat i kuciste

9. 6 litara antifriza i 6 litara dest. vode

10. Kaisevi (od klime i od alternatora)

11. Natezaci i klizaci (ne moraju ako nemaju lufta, samo da se otvore i da se stavi mast)

12. Provjera prednjeg i zadnjeg trapa

13. Rotacija i balansiranje tockova

14. Ulje (7 litara Mobil 1 0-40 ili Castrol 0-30) i filter

15. Filter goriva

16. Filter vazduha

17. Ulje u mjenjacu i diffu (u mjenjac ATF a u diff Valvoline SAE 90)

18. Ulje u servo i filter

19. Glicerin

20. Svecice

Brate mili koliki spisak. I posle kazu bmw pouzdan auto. :)

Salim se malo. Svi mi ovde volimo bmw, ali ovoliko problema ne sluzi bas na cast proizvodjacu. Pogotovu ako neko prelazi veliku godisnju kilometrazu. Ako sve ovo neko zameni ima covek da postane majstor i da otvori radionicu. :)

Link to post
Share on other sites

Znas kako prodavci automobila kazu ulje se recimo menja na 15000 a za uslove voznje u srbiji na 100000.

Tako i ovo, ovakav servis se radi na 150000 a za uslove voznje u srbiji moze da ide dok ne crkne :) :)

Link to post
Share on other sites

Skoro sve sam ja uradio, sam naravno. Doduse rashladni sistem osim pumpe je bio OK. Pumpu sam stavio prije 2 nedelje, kao i kaiseve.

Ako vozis BMWa, treba i da ga odrzavas, a odrzavanje je skupo. Ali, BMW je to.

Link to post
Share on other sites