Recommended Posts

Za razliku od jednog prethodnog topika, gde je slucaj bio da hladno duva u smeru ventilacije ka telu, oznaceni plavom bojom i gde je vasa konstatacija bila ispravna da je to jednostavno tako, ulazak svezeg vazduha direktno... Pricam o E-36ici...

Medjutim meni se desava sledece, auto ima klimu i nema plavi pojas kruga za smer vazduha, jer koliko sam ja sretao to je slucaj ventilacije bez klime, u svim polozajima i podesavanjima mi duva vruce izuzev u smeru ka telu kad klima radi i neposredno posto je ugasim. E sad po meni, moguca su dva problema... Elektro ventil ispod haube kod osiguraca, pominjan u prethodnom topiku ili nesto u konzoli kokpita sto pomera neku mogucu klapnu za toplo hladno, sto sam nacuo i nisam bas siguran za to...

Da li neko zna nesto vise o tome...

Link to post
Share on other sites

A kako tebi idu one klapne za usmeravanje vazduha? Preko sajlica ili ima motorcice...mislim da su sajlice kolko sam upoznat.

Imas unutra jedan deo koji kontrolise one el. ventile pod haubom kod osiguraca. Taj deo ima jedan bimetal u sebi koji zna da zeza. Ali ne mora ni to biti. Ima li on trenuke kada bije hladno? Moraces krenuti redom od panela pa prema tim ventilima.

Link to post
Share on other sites

Dobro sto si mi rekao za taj bimetal... Ne znam tacno, ali mislim da je preko sajlica... Bije hladno kada je u polozaju za telo, pod klimom a i bez klime, al mi se bez klime desava da kad stanem, parkiram na izvesno vreme, kao da mu onaj vreo vazduh procuri pa dok se izluftira, ne pitaj, narocito po vrucini, dok kad upalim klimu veoma brzo krene haldno. U svim ostalim slucajevima, soferka, noge, non-stop vrucina...

Link to post
Share on other sites

Joj vidi, ja sam muku imao na E34 meni je bio vrelo svuda isto ima klimu s'tim sto meni ne ide preko sajlica nego sve preko potenciometara. Rece mi drug sto ima E36 da je slicna taj ECU od klime. Mozda budu ti el. ventili. Ja sam skidao pre par godina i lako se skidaju i rasturaju. Unitra obicni el. magneti koji zapeknu malo od kamenca ili kojekavih prljavstina. Ima i taj ECU, ja sam meni oba promenio na E34 taj jedan je imao 4 velika prikljucka sa po mnostvo onih pinova, on od prilike kontrolise usmeravanje vazduha i mislim da ti to nema. Jedna muka manje. A drugi taj koji ima bimetal koliko sam ja uspeo da provalim on salje tim el. ventilima signal na koje crevo ce sta da puste. Sigurno ce neko sa E36 strucnije i jasnije da ti pomogne, ali ja da pokusam bar malo da predstavim. Vidi kreni od tih el. ventila to mozes sam cas da pregledas. Brzo se skida i nije nista komplikovano.

Link to post
Share on other sites

Krenucu prvo od tih elektro ventila ispod haube, jer to sto kazes i nije komplikovano, a ovome u kokpitu bas i nisam nesto vican, ali probacu nesto. Mada, na centralnom izlazu vazduha, iznad komandi klime, cd plejera postoji potenciometar za toplo hladno, ali mi on funkcionise samo za polozaj kada duvanje okrenem ka telu a za druge pozicije bez obzira sto je u poziciji za hladno, do kraja okrenut ka plavom, duva vrelo...

Link to post
Share on other sites

Delimicno sam resio problem, sve je u ona dva elektro ventila ispod haube.... Jedan je za smer vazduha ka telu a drugi, soferka i noge. U zavisnosti koji ne zatvara, u tom smeru duva uvek toplo...

Link to post
Share on other sites

Unutra postoje dve gumice-dihtunga koji su skoro u fazi raspada, mada mi njihova uloga bas i nije najjasnija... Kad sam montirao juce pustim klimu i sve ok, danas opet zeza...Verovatno cu morati da potrazim polovni taj deo, nov je cuo sam oko 100 eura...

Link to post
Share on other sites

Ma ne.... nego ne zele o tome da diskutuju. Skoro smo kod druga na E34 to cistili i razradjivali, a ja sam pre 2 godine menjao na mom autu, tada sam izbacio iste te el. ventile sa nekom el.pumpom za vodu na njima, i stavio bez te pumpe. Javlja se mnogima ne brini samo o tome mudro cute!

Link to post
Share on other sites

Ja mislim da su odmah do kutije osiguraca i na E36, mozda imaju zastitni poklopac preko. Ne mozes da ih ne uocis creva za vodu ulaze u njih, kao metalne caure su. Creva su sa donje strane.

Link to post
Share on other sites

Da i kod e-36 su sa desne strane, dole levo od kutije za osigurace, doduse malo su nepristupacniji od e-34, mada to zavisi i od velicine motora, mislim da ces ti lakse od mene doci do njega. Tri creva ti idu u taj elektro ventil, izvadi dzek, popusti selne na crevima i to je to. Gledaj da ti auto bude hladan ili da popusti pritisak sistema da ti voda ne bi siknula... Ako se ne budes snasao, okacicu ti slike...

Link to post
Share on other sites

Našao sam ventil...I došao do vrlo neprijatnog iznenađenja....Naime ventil radi super ali na ta dva priključka nisu nakačena creva?!?!?!?!Nema ih...Jednostavno stoji prazan bosch-ov ventil koji super radi kad okrećem krug za toplo hladno ali nije povezan...Poludeo sam...Šta sad da radim???

Link to post
Share on other sites

Na kraju ipak ništa...Treba neko crevo u obliku slova S sa kolenom na jednoj strani...To crevo on nema,a ni otpad na kojem uzimam...Stvar je zeznuo plindžija...Ipak ide taj sa dva džeka(ulaz-izlaz samo).Sad jurim to crevo...Novo kod nas nema...

Link to post
Share on other sites