Recommended Posts

Komsija se ponovio pre mesec dana...U pitanju jeBMW 330dA E46 204ks.Za vikend smo se spustili do Venecije da malo proteramo garez iz Auspuha:) Vozeci iza njega primetio sam da na naglo dodavanje gasa(potapanje do kraja)prilikom preticanja njegov auto znacajno dimi....U Povratku je on vozio iza mene kaze da moj nikad nedimi......ni pri normalnom gasu ni pri naglom ubrzanju....Pa se on odma uspanicio da je u pitanju turbina ili cak motor.To meni uopste nepije vodu Auto je 2004 sa 71.000 km redovno odrzavan samo ne u bmw servisu.U njega je samo fabrika sipala Castrol posle garanicje je uvek sipan Elf barem po servisnoj knjizici.....Jel moguce da toliko dimi samo zbog ulja ili je ipak neki kvar na vidiku?

Link to post
Share on other sites

Mnogo znaci kvalitet ulja, to elf ulje ni malo ne uliva poverenja. Ja bi ti preporucio castrol ili motul, to su proverena ulja i za sad se ne muckaju tj ne falsiraju. Auto kao sto je BMW trazi kvalitetno odrzavanje i samim tim uzvraca kvalitet. Konsultuj neke malo iskusnije majstore oko toga pogotovu kada je u pitanju BMW. Uostalom svaki dizel mora da dimi jedino kad ima fap filter onda ni malo ne dimi, ali to je slucaj kod francuza.

Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da dimi crnim dimom, sto po mom nekom iskustvu nema veze sa uljem. Mozda nafta, dizne, pumpa, turbina... mislim da predjena kilometraza nije realan pokazatelj da li je motor dobar ili los, puno jos faktora utice. Javice se ja mislim neko iskusniji ovde ali.... Jel dim crn?

Link to post
Share on other sites
Da upravo se o tome radi....Crni dim kao kad gori guma.....i to samo pri opterecenju.....Danas smo ga malo turirali na prazno dima nema.......

znaci da nesto oko nafte nije dobro(ili vise trosi naftu nego sto mu treba,ili dizne,bosh pumpa i sl....)kada je lose ulje ili ako trosi ulje(sto je nemoguce za relativno nov auto) onda izbacuje plav dim....

Link to post
Share on other sites
Turbina traje da se ukljuci, znaci nafta ide a turbina jos nije dobila obrtaje, tj. prebogata smjesa.

Pogledao bih crijeva od turbine do usisne grane i I75 sensor.

E 528 hvala na tipu....Danas izmenjena creva od turba do usisne grane,i75 senzor kao i neka metalna budza koja stoji iza hladnjaka.....kako da to pravilno prevedem...nesto sto greje Egr ventil...Auto za sada ide dosta bolje.....dimi ali mnogooooooo manje skoro pa neprimetno!

U razgovoru sa majstorom predlozena izmena filtera i kompletnog ulja u A menjacu...Majstor kaze prvo ispiranje sa jeftinim uljem 2 puta pa onda neki Castrol....

Da budem iskren meni je malo sumnjivo to ulje jel kosta samo 25 eura 5 litara.....Proizvodjac je High Performer ili kako vec.Covek nam pokazao Kanticu na njoj postoji oznaka Dextron III....Kaze glupo je bacati pare na skupo ulje koje ce za 250 km napolje..i tako 2x.Na kraju posle ispiranja predlaze Castrol TQ Dextron 3 koji vec ima ozbiljniju cenu od 19 evrova po litru....Na moju primedbu da GM menjaci sa oznakama A5S 360/390R trose iskljucivo Texaco Dexron Mercon III 7045E ulje on covek sleze ramenima i kaze ovako....Vi to nabavite ja cu da sipam.Ja evo celo vec obijam po internetu ali ovakvo ulje ne nalazim ali nigde....Jel stvarno toliko tesko naci to ulje a ne uci u Bmw Diler ili ja ne znam da trazim????

I sta mislite o ovoj varjanti ispiranje sa nekim univerzalnim uljem a onda ovaj Castrol na kraju......

Link to post
Share on other sites

Cuj, malo da dimi malo ali vidis da je sad OK.

Zasto da radis ispiranje? Cemu to? To je glupo, i ne smijes to radit.

U taj mjenjac ide ISKLJUCIVO 7045E i treba da se mijenja 2 puta.

Skines karter, i filter, stavis drugi, stavis novi dihtung, vratis karter, sipas novo ulje do cepa, upalis ga i saltas P -----> 1 i 1------>P nekoliko puta, ugasis motor, sipas jos malo ulja, onda kad ulje dobije odgovarajucu temperaturu (30-50 C) upalis motor, saltas u N i dodas jos malo ulja dok ne pocne da curi van. Vozis tako oko 1000 km, onda opet radis istu stvar samo sto ovog puta ne moras da mijenjas filter i dihtung.

Ako ti interesuje, imam cijeli DIY bas za taj A5S 360R.

Link to post
Share on other sites
Cuj, malo da dimi malo ali vidis da je sad OK.

Zasto da radis ispiranje? Cemu to? To je glupo, i ne smijes to radit.

U taj mjenjac ide ISKLJUCIVO 7045E i treba da se mijenja 2 puta.

Skines karter, i filter, stavis drugi, stavis novi dihtung, vratis karter, sipas novo ulje do cepa, upalis ga i saltas P -----> 1 i 1------>P nekoliko puta, ugasis motor, sipas jos malo ulja, onda kad ulje dobije odgovarajucu temperaturu (30-50 C) upalis motor, saltas u N i dodas jos malo ulja dok ne pocne da curi van. Vozis tako oko 1000 km, onda opet radis istu stvar samo sto ovog puta ne moras da mijenjas filter i dihtung.

Ako ti interesuje, imam cijeli DIY bas za taj A5S 360R.

Ok znaci ispiranje ne treba nego jednostavna promena 2 puta odmah i nakon 1000km....To smo uklavirili e sada prelomna stvar je gde naci to ulje 7045E.....Prelistao sam kompletan ebay,amazon,gomilu nekih online rasdnji.....Nigde nema taj naziv i ta oznaka....Znaci svi su nesto u fazonu bitno je da bude dextron III a sad od koje firme je manje vazno!!!

Jel imas ti tu ideju gde se to moze kupiti na 20 litara ili 10 ili cak pakovanje po litar a da nebude bure od 200 ili 300 litara?

Link to post
Share on other sites
Ok znaci ispiranje ne treba nego jednostavna promena 2 puta odmah i nakon 1000km....To smo uklavirili e sada prelomna stvar je gde naci to ulje 7045E.....Prelistao sam kompletan ebay,amazon,gomilu nekih online rasdnji.....Nigde nema taj naziv i ta oznaka....Znaci svi su nesto u fazonu bitno je da bude dextron III a sad od koje firme je manje vazno!!!

Jel imas ti tu ideju gde se to moze kupiti na 20 litara ili 10 ili cak pakovanje po litar a da nebude bure od 200 ili 300 litara?

Ok naleto sam na nesto na austriskom bmw klubu...Texamatic 7045E

Link to post
Share on other sites
Jedan clan foruma je uspio da nadje to u Beograd.

E34_GM20Tranny20Oil20Chart.jpg

Pa verujem ja da po Beogradu ima stosta da se nadje.......Ali bgd i ova austriska sela ne mogu da se porede ni po cemu sem mozda po cistoci vazduha....Ali to je neka druga tema.

Nerece jel pase ovaj Texamatik 7045 sa prethodnog linka.....Da narucimo odma ako pase?

Link to post
Share on other sites

Ovdje nema BMW-a tako da...:

Opel DEXRON III-G

Ford Mercon

Nissan ECVT

Allison C3/C4

Catarpillar TO-2

ZF TE-ML 09A/B

MAN 339F

VOITH 556.335

...a nema ni GM-a, mada to ulje ne valja za Nissanov CVT.

Link to post
Share on other sites
Ovdje nema BMW-a tako da...:

Opel DEXRON III-G

Ford Mercon

Nissan ECVT

Allison C3/C4

Catarpillar TO-2

ZF TE-ML 09A/B

MAN 339F

VOITH 556.335

...a nema ni GM-a, mada to ulje ne valja za Nissanov CVT.

Ok dilema oko ulja resena.......Bas da mora Texsao 7045e i ne mora.Jos jedna podvala iz Bmw-a kao i ona da je ulje vecno i da se nikad ne menja!Moze se koristiti bilo koje ulje Dexron III koje ispunjava GM specifikacije ili ako bas volite da negde u nazivu piste Bmw trazite BMW specifikacije LA 2634 ili LT71141

Mi nasli i kupili Red Line u prodavnici za Americka vozila po ceni vise nego povoljnoj.....Za vikend verovatnio promena pa bice i par slika ako dozvoli vreme!

Hvala svima na savetima i preporukama.......

Link to post
Share on other sites