ciscenje evaporatora u BMW E39


Recommended Posts

Jest da je ljeto iza nas al evo ako kome pomogne par savjeta bit ce mi drago, ja sam to odradio na krajnje jednostavan i mogu reci veoma efikasan nacin. Doduse ljetos kad sam dopunjavao sistem nesto je radio A/C majstor sa onom carolijom u spreju... klasicnom metodom, ukljucio ventilator na MAX i usprejavao ispred ventilatora... nije lose al i nije bas neko dugotrajno rjesenje.

Prije svega... zao mi je sto nisam slikao postupke pa da nabacim par slika al nastojat cu detaljno opisati sve sto sam radio, da napomenem jos jednom postupak je veoma jednostavan i vecina nas koji znamo promjeniti sijalicu ili ulje u motoru odradit ce ovo bez problema.

Potrebno je skinuti tapacir lijevo od nogu suvozaca da bi se dobio pristup do FSU, raskopcati taj senzor i izvuci ga napolje iz ventilacione kutije (dole ispred FSU je plasticna kopca koja fiksira senzor u lezistu)

Kroz isti taj otvor vidi se evaporator, ja sam ubacio unutra sijalicu 12V da vidim kako to izgleda prije i poslije ciscenja, mogu vam reci da je bilo svega unutra, cak i nekoliko listova i borovih iglica je dospijelo tamo pored onolikih filtera al to je usisivac rjesio u sekundi...najgore je bilo nesto crno sto se polijepilo po evaporatoru.

To sam na kraju rjesio sa Mr.Muscolo-Bathroom & Toilete a prethodno sam pokusao sa parom i majstor je ljetos uprskao sprej protiv tih bakterija pa nije bas nesto potrajalo, osim sto je auto malo zamirisao dan dva.

Mr.Muscolo sam maznuo iz zeninog "home antibacterial war`s" arsenala, nije agresivan na tkaninu, plastiku a nije ostetio ni evaporator koji je od aluminijuma, prije nego se uprska to sredstvo treba nabaciti neke stare krpe ili spuzve ispod otvora da dio tecnosti ne iscuri na tapacirung i onda se moze pristupiti pranju.

Dobra stvar je sto to sredstvo formira pjenu koja popuni sav prostor u i oko evaporatora te tako odradi posao i na mjestima koja se ne mogu direktno poprskati, nakon minut dva potrebno je isprati sve to a one crne naslage se otope u neku sluz koja se sad moze lako isprati.

Za ispiranje sam koristio bastensko crijevo 1/2" s tim da sam na kraju to reducirao sa komadicima gumenog crijeva koje koristimo za vakuume na motoru i u to sam tijesno ugurao komad bakarne cijevi duge oko 20 cm, bakarnu na kraju treba saviti pod 90stepeni i kraj malo spljostiti tako da mlaz vode bude lepezast i ostar.

Ubacio to kroz otvor, pomagao mi je kum :( koji je pomalo odvrtao vodu i nakon sto sam to sve oprao onda sam ponovo naprskao tecnost za ciscenje, ostavio par minuta da zapjeni i otopi prljavstinu te ponovo isprao... i sad je vidljiva crna fleka ispred garaze tamo gdje je sav taj shit iscurio kroz odvode za kondenzat. Na kraju sam malo naprskao FSU tako da se je sav cist, isprao one igle i vratio ga u leziste, skopcao kabal i upalio ventilator da duva i :D B) evo vec je proslo nekoliko dana i onaj miris svjezine je jos uvjek prisutan kao da sam sad sve to odradio... neuporedivo bolje od onih skupih spray-carolija osvjezivaca i jelkica.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...