Recommended Posts

Probaj da osmirglas sasvim mesto gde felna naleze na glavcinu, isto ocisti i felnu na mestu koje naleze - mozda te zajebava rdja pa ne naleze idealno i remeti mu geometriju? Skini felne pa ako je zardjalo sve to....celicnu cetku u ruke pa ocisti sve da legne "ravno na ravno"

Link to post
Share on other sites

sad mi pada napamet... jel moguce da je disk desni kriv malo, pa kad kocim na velikim brzinama, da on trese volan? kako da proverim, da li je disk kriv?

Link to post
Share on other sites

nisam obracao paznju na koliko najvise trese. ali na velikim brzinama trese kad kocim, na malim ne. verovatno je taj desni disk fasovo zbog one bankine...

Link to post
Share on other sites
nisam obracao paznju na koliko najvise trese. ali na velikim brzinama trese kad kocim, na malim ne. verovatno je taj desni disk fasovo zbog one bankine...

Drug ako ti auto pri naglom kočenju zabacuje zadnji deo u neku stranu onda mogu da budu i klešta na nekom od zadnjih točkova ali ako si siguran da ti točak nije u ravni sa zadnjim druže savet nađi dobrog limara auto na hidrauličnu dizalicu da ti izmeri dijagonalno rastojanje krajnjih tačaka na sastavu zadnjeg trapa i šasije ako se razlikuje tu ti je problem po predhodnim postovima vidim da si imao peh odnosno bliski susret sa ivičnjakom odnosno bankinim zato me ceo kvar asocira na ovo drugo.Da li ti prilikom vožnje neki od točkova greje(ovo pitam zbog kočnica).

Link to post
Share on other sites
nisam obracao paznju na koliko najvise trese. ali na velikim brzinama trese kad kocim, na malim ne. verovatno je taj desni disk fasovo zbog one bankine...

Disk nema veze sa bankinom on je napravljen od takve legure da ne postoji šansa da se iskrivi već samo da puca ako imaš naprslina na njemu tu je problem ako ti klešta glave može i tu da bude.Najbolje je da kreneš sistematski odeš kod nekog ko ima veliku dizalicu stavite kola na nju olabaviš zadnji točak malo podignete vozilo skineš taj točak podignete vozilojoš samo toliko da svi točkovi budu odvojeni od zemlje (ako proveravaš zadnje kočnice auto ti je izbačen a ručna je spuštena )dok ti proveravaš kočnice felna ide kod vulkanizera kad završiš sa tom fazom spustiš vozilo montiraš gumu auto ubačen ručna podignuta auto podižeš do kraja gledate ramena spojeve trapa i šasije ako ništa nije pokrivljeno a nisu ni gume imaš bujnu maštu i nastaviš da voziš kao da se ništa ne dešava ili menjaš auto jer je neviđen maler sve u svemu sve se rešava za 3-do 4 sata u vrh glave.Moje mišljenje možda i grešim saslušaj i savete ostalih pa poslušaj sebe.

Link to post
Share on other sites

zadnji deo mo je odlican. ne pomera se ni malo kad kocim ili bilo sta.

jedino znaci kad stisnem kocnicu a idem brze, oce da trese volan levo, desno. nista strasno, ali nervira sto drhti. i kao sto sam reko, rastojanje od prednjeg desnog i zadnjeg desnog tocka je za 2 cm krace nekod kod leve strane. i da kazem, sve je bilo ok do tog dana, kad sam prednjim desnim tockom zagacio ivicnjak. od tad se sve ovo desava. e sad. pitanje je zbog cega onda trese ako nije disk, ako je zadnji trap ok, tockovi odlicni, gume nove, naleganje tocka na glavcinu perfetkno.... a ipak trese kad kocim.

Link to post
Share on other sites
zadnji deo mo je odlican. ne pomera se ni malo kad kocim ili bilo sta.

jedino znaci kad stisnem kocnicu a idem brze, oce da trese volan levo, desno. nista strasno, ali nervira sto drhti. i kao sto sam reko, rastojanje od prednjeg desnog i zadnjeg desnog tocka je za 2 cm krace nekod kod leve strane. i da kazem, sve je bilo ok do tog dana, kad sam prednjim desnim tockom zagacio ivicnjak. od tad se sve ovo desava. e sad. pitanje je zbog cega onda trese ako nije disk, ako je zadnji trap ok, tockovi odlicni, gume nove, naleganje tocka na glavcinu perfetkno.... a ipak trese kad kocim.

Blago podrhtavanje prilikom kočenja imaju sva vozila koja poseduju abs a uz njega nemaju ASP sistem po tvojoj priči vidim da je kod tebe malo drugačija situacija ja bih odradio isti postupak sa prednjim trapom (nisam razumeo da se radi o prednjem trapu)sa tim što bi pre svega proverio zubčastu letvu odnosno njene krajeve kod BMW je ona specifična i pozicionirana je niže od ostalih nemaca.Stvari koje me nerviraju rešavam u radionici tako na primer zbog jedne vakum pumpe na jednoj kockici solex karburator sam išao mesec dana pešice jer sam sistem ubrizgavanja goriva rasturo do najsitnijih detalja to što imaš veći raspon na jednoj strani nego na drugoj između točkova meni ne zvuči dobro u svakom slučaju ništa bez temeljnog pristupa problemu odkloniš jednu sumnju pa drugu i na kraju znaš na čemu si figurativno rečeno :(

Link to post
Share on other sites

Podigni auto pa pregledaj trap prednji sa desne strane. Mozda je pukla guma na nekoj cauri ramena (donja caura). Kada ona crkne auto trese pogotovo pri oko 80 na sat najvise.

Mozda si pomerio ceo most prednji (recimo) sa desne strane ako je labavo bio stegnut- tezak auto i bocni udar...mozda.

Mozda si iskrivio stabilizator sa desne strane prilikom udarca u bankinu.

Mozda si smrskao lezaj u solji amortizera prilikom bocnog udara.

Jebiga, ima previse "mozda"...

Auto na dizalicu (pravu- da ga dignes sasvim i lepo usetas ispod auta), pa pregledati sve sistematicno, ceo trap.

Ako ne uradis nista onda na premeravanje geometrije i znaces odmah kako stoje stvari.

Ovako samo bacamo slova ali kreni da radis ili kada podignes auto slikaj delove trapa pa daj slike sta mislis da nije u redu...

AJ SRECNO SA TIM KVAROM I DA GA RESIS STO PRE!

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

@ zeljko srb

pazi ovako,desilo mi se isto to sa alfom,zveknuo sam zadnji desni tocak u ivicnjak,iskrivio se volan,pojeo mi je zadnju desnu gumu jer nije isla pravo nego je bila izbacena malo na napolje.i kad sam skretao u leve krivine auto mi je bacao levo desno.felna je ostala prava.u pitanju je bio jedan sraf koji mislim da drzi viljusku.ili tako nesto,nisam siguran jer je cale namestio dok nisam bio tu.zamenjen taj sraf i sve se vratilo na mesto.sto se tresenja tice,to su verovatno kocnice.

Link to post
Share on other sites
okej, Hvala STALKER na odgovoru. javljam sta se desava.

Sličan kvar juče rešen ispale pločice sa reglaže .Urađena reglaža i balansiranje točkova sada je sve ok.Pitao majstora za savet kaže da su neretki slučajevi kada lageri glavčine promene svoj položaj usled lufta uglavnom 80% slučajeva problem sa trapovima.

Prenosim tuđe zapažanje možda pomogne

Link to post
Share on other sites