Recommended Posts

pazi najbolje bi bilo da sipas ulje koje je do sada koristio ,ako ne znas koje... B) . Mozes CASTROL PROTECTION :o da uzmes ono je najbolje za kocku imas i BMW-ovo ulje koje znatno skuplje i bolje ,ali je i redje pa ce ti isti trositi vise tog ulja... :preved: :preved:

Link to post
Share on other sites

samo mineralno ulje, moje iskustvo je mobile ili valvoline a trenutno koristim valvoline max life inace isti motor na plinu. Pokazalo mi se nekako najbolje. Sipao sam jednom polusintetiku i primetno vise je trosio ulje a brat moj je u 1.8 m40 imao castrol i posrkao je kao lud a sada ima mobile i znatno je bolje

Link to post
Share on other sites

ako je auto presao vise od 200 000 onda sipaj mineral .... marka je manje bitna

Link to post
Share on other sites

Jbm li ga ima li veze, ali ja na dizelu koristim strogo mobilov polusintetik. U sustini cuo sam od mnogih ljudi da je najbolje koristiti polusintetik, e sad sto ces njega zameniti na 10.000 km a ovo drugo na 12.000-15.000 po meni ne igra ulogu. Ipak je bolje staviti ulje koje najbolje prija motoru, nego skrtariti.

Znaci, uzmi ono koje je najbolje za tvoj motor jer stedeti 3600-4000 din. za ulje koje menjas na 10.000, nema smisla. 10.000 km je znas koliko jbt, to ti je 1god voznje, nekome i vise.

Link to post
Share on other sites

narvno da netreba skrtariti, ali ti motori su prvljeni kada nije bilo polusintetike i sintetike a klinik mi je lepo objasnio zbog cega ide minerlno ulje. ukratko u pitanju su zazori izmednju karika i cilindara i na starijim motorima mislim po godistu i tehnologiji a ne kilometrazi su veci nego danasnji savremeniji i tu mineralno dolazi do izrazaja jer je gusce i popunjava tu prazninu. Kod novijih motora zazori su manji i za takve motore razvijena je nova vrsta ulja to jest polusintetika i sintetika. Kako sam ja dobro razumeo polu i sintetika su izasle na trziste oko 1998 godine. Stoga moj predlog tebi je da sipas neko dobro mineralno. kazem ti koristim valvoline mada imas mobile ili motul koja su izizetno dobra ulja, a sto se tice kilometraze ja 10000 predjem za manje od 4 meseca.

Link to post
Share on other sites

Danas sam opet razgovarao sa majstorom i on mi opet rece, samo polusintetik. Pitao sam ga za mineralno i rekao kao sto je neko ovde napisao da tada nije bilo polusintetickog vec se upotrebljavalo mineralno a njegov odgovor je bio da kako vreme ide, tako se sve usavrsava pa tako i ulja. Kaze, pusti ti sta ti drugi pricaju, ja ti savetujem polusintetik, jer je najbolje, a ti ako hoces uzmi mineralno, ja cu ti staviti sta mi doneses. Meni je potpuno svejedno.

Link to post
Share on other sites

jedino sto mogu da ti kazem je da probas pa da vidis,kazem ti imao sam polusintetiku i to mobilovu kupljenu u autotrndu jer je provereno original i ipak sam se vratio na mineralno, jer je ono gusce i vise mu odgovara bas zbog tih zazora a ti kako hoces. Drugar mi radi kod curcica i oni stavljaju mineralno u m40. Eto toliko pa ti sada odluci. Pozz

Link to post
Share on other sites

Trenutno koristim liquim oil 10/40 po preporuci majstora,on je predstavnik za to ulje. Ranije sam imao floridu 1.4 i koristio kastrol magnetik 10/40. Auto nije trosio ni gram ulja a isao je kao besan. Sad imam 316i e30 1992 koji sam dobio u zamenu za floridu, glava za glavu. Motor odlican, presao 244.000 km. Do sad sam ulozio oko 350 e u mehaniku i 330 e za plin i zatvorio krug, osim letve utravljaca (mehanicka).

Link to post
Share on other sites

Ja imam Castrol magnatec 10-40W i evo presao sam 6000 km od menjanja i nije potrosio ni gram ulja.

Ja sam kupio servo letvu pre neki dan a tad se se raspitao koja je cena letve. Obicna ti je oko 50e.

Link to post
Share on other sites

Gustina ulja nema nikakve veze sa sastavom ulja, dakle mineralno nije gusce od polusintetike ili sintetike.

Gustinu oznacava prvi broj na specifikaciji 0-30 ( u ovom slucaju 0 ).

10-40 mineralno i 10-40 sinteticko su iste gustine!

Tacno je da se povecanjem kilometraze na motoru, povecavaju zazori u istom a to se delimicno resava sipanjem gusceg ulja ( 15-50, 20-60 ) i uvek je najbolje da to bude sintetika, pa polusintetika a na kraju mineralno.

Naravno da je ranije postojalo samo mineralno ulje i da se vremenom razvila polu i sintetika, ali to nikako ne znaci da je bolje starije motore voziti na mineralno nego sinteticko ulje.

Planirano je da se u sledecih 5god. potpuno izbaci mineralno ulje, jer kod njega postoji problem skupljanja necistoca iz motora i talozenja u njegovom sastavu, zato se sa povecavanjem predjenih kilometara ( 1000, 2000, 3000... ) povecava i njegova gustina ( samim time smanjuje mu se i potrosnja pa nasi majstori konstatuju tu pojavu kao osnovnu razliku kod mineralnog i sintetickog ulja, sto je totalno pogresno jer je kvalitet podmazivanja a ne potrosnja ulja na prvom mestu!!! )

Link to post
Share on other sites

Alo bre brate, ako hoces da imas dobro ulje a pritom i gusto, sto su ti mnogi predlozili, onda kao sto sam ti rekao u 2-3 posta.

Mobil polusintetik 15-40 i resena stvar

Link to post
Share on other sites

a sto na 5000 kada mi i majstor rekao na 10.000 a i u prospektu pise na 10.000 jer je polusintetika. Majstor mi reci da njega sipa vec drugi put i da je odlicno ulje, i jedno od boljih na trzistu. Rece i da Mobil nema veze sa MOBILOM i da jedino Mobil od ulja koristi preradjeno ulje i proizvodnja je u turskoj. Kaze oni su njemu opremili radionicu sa onim aparatom za brzo ispustanje ulja a on im skuplja preradjeno ulje u buricima.

Link to post
Share on other sites

Ulje se svuda u normalnom svetu skuplja jer mora da se reciklira i nemozes da ga poneses kuci pa da njime mazes ogradu na placu. Bilo koje ulje da kupujes moras da pazis da je original jer falsifikata ima koliko hoces. Ja koristim Mobil i jako sam zadovoljan i nema fore da me ubedis da je Luk Oil bolji.........

Link to post
Share on other sites

Ulje se svuda u normalnom svetu skuplja jer mora da se reciklira i nemozes da ga poneses kuci pa da njime mazes ogradu na placu. Bilo koje ulje da kupujes moras da pazis da je original jer falsifikata ima koliko hoces. Ja koristim Mobil i jako sam zadovoljan i nema fore da me ubedis da je Luk Oil bolji.........

Ma kakav lukoil, Mobil bre covece i ne razmisljaj. Procitaj i sam sta ti svi savetuju.

Mobil polusintetik 10-40 ili 15-40 koje god hoces, ako mislis da ti se motor kupa u dobroj kupki.

Naravni ima i boljih ali za 600 dindzi od Mobila nemas bolje. Na stedi pare na ulju, tu nema stednje.

Link to post
Share on other sites