Recommended Posts

Pojavi se ponekad. Recimo, startujem sa raskrsnice i sa osrednjim gasom dobijam pozamašnu količinu dima iz auspuha. Boja, jako teško odrediti, s obzirom da je bila noć i u retrovizoru vidim kako mi auto iza mene osvetljava, najpribližnije dim sive boje. Već na sljedećoj raskrsnici podignem obrtaje do 2500 (525tds) i nema dima uopšte ? Sljedeći primjer : topao motor, prilikom paljenja, nakon kraćeg verglanja, dosta dima izbaci, da bi nakon nekoliko sekundi probao opet da ga upalim i dima nema uopšte :pilot: . Primjetio sam čak da kad ga provozam preko 2000rpm jedno vrijeme sam miran bez dima.

Link to post
Share on other sites

Vidi, ja vozim 524td i na osnovu iskustva svog i nekih drudih ljudi koji takodje voze dizel, mogu ti navesti par razloga, pa ti proveri.

Kazes sivkast dim, proveri da nije plavkast jer kazes nocu si video. Ako je plav dim, onda ti najverovatnije trosi ulja. Proveri ga.

Za malo vise dima, ne brini jer je za dizel to normalno.

Takodje kada ga palis oslusni ga i ako ti odmah po paljenju cakce, nesto slicno kao traktor mada mnogo tise, onda moras na stelovanje pumpe.

Link to post
Share on other sites

OK, svakako ću pregledati o čemu se radi, mada nije plavi dim (skoro sam siguran). Zaboravio sam da napomenem da na pun rezeorvar sipam litar shell-ovog dvotaktola (za podmazivanje bosch pumpe) a ne znam kako se dvotaktol miješa sa naftom. Izgleda mi kao da pumpa povuče to ulje odjednom i tada zadimi, jednostavno nema pravila. U svakom slučaju vrlo sam zahvalan na komentaru, a i kada sam vidio novu 7-icu iz 2006. i slona iz 2007. kako ostaviše trag za sobom pri malom gasu, mnogo mi je lakše. Moram da kažem da sam mijenjao dihtung bosch pumpe jer je stari (balio), kako kažu bošisti i nakon toga nisam išao na štelovanje pumpe jer auto ide fantastično. Izgleda mi da ipak treba otići.

Link to post
Share on other sites

OK, svakako ću pregledati o čemu se radi, mada nije plavi dim (skoro sam siguran). Zaboravio sam da napomenem da na pun rezeorvar sipam litar shell-ovog dvotaktola (za podmazivanje bosch pumpe) a ne znam kako se dvotaktol miješa sa naftom. Izgleda mi kao da pumpa povuče to ulje odjednom i tada zadimi, jednostavno nema pravila. U svakom slučaju vrlo sam zahvalan na komentaru, a i kada sam vidio novu 7-icu iz 2006. i slona iz 2007. kako ostaviše trag za sobom pri malom gasu, mnogo mi je lakše. Moram da kažem da sam mijenjao dihtung bosch pumpe jer je stari (balio), kako kažu bošisti i nakon toga nisam išao na štelovanje pumpe jer auto ide fantastično. Izgleda mi da ipak treba otići.

Vidi, to sa shell-om zaboravi jer ti nece pomoci. Samo dzabe bacas pare.

Sa druge strane proveri filter za gorivo, ako treba zameni ga jer nije bog zna sta skupo.

Takodje ako ides kod majstora da proveris sve to, pogledaj bar i grejace, i menjaj svaki koji je otisao. Jbg ide zima pa treba upaliti masinu. To ti je prijateljski savet, jer sve to nije skupo a treba itekako.

Link to post
Share on other sites

Pročitao sam u SAT reviji da treba sipati dvotaktol jer bosch pumpa treba da se podmazuje, a naša nafta je naravno nema dovoljno masnoće, e sad, računam da nisam napravio grešku samim sipanjem. Što se tiče filtera on je zamijenjen i grijači su po majstoru u redu. Šta dalje i dali bi trebao prestati sipati dvotaktol, mada par mojih drugara tvrdi da mašina ima ljepši rad nakon prvog rezeorvara sa dodatim uljem.

Link to post
Share on other sites

e druze vidi ovako, nevozim bmw ali vozim dizela, elem, ono shto ti ja mogu reci je da shto se tiche dvotaktola...hm...neznam.....nisam toliko za tu opciju...ja recimo s obzirom da sam mehanichar preporuchim ljudima da na ceo rezervoar nafte sipaju 1 litar najobichnijeg ulja (znachi uzmesh neki najobichniji galax) ili ti u prevodu na nekih 55litara nafte ( toliki je rezervoar kod golfa ) sipash 1 litar ulja.

jednu stvar bih ti preporuchio (ako svracash u beograd ) a to je da odesh u

BG-Diesel

- servis svih vrsta i tipova pumpi visokog pritiska za putnichke automobile

- kontrola i zamena brizgaljki

- ultrazvuchno pranje petrol dizni

- dijagnostika auto elektrike

Dobropoljska 21 kod partizanovog stadiona

telefon : 011/ 3693-269 i 2647-475

ja kod njih nosim pumpe (ustvari majstor kod kojeg radim on nosi) na servis a i dizne takodje tako da ako i dalje budesh imao dim iz auspuha svrati u taj servis i kazi im shta te muchi, siguran sam da ce ti pomoci.

Link to post
Share on other sites

Vidi, ja ne sipam nista u rezervoar sem nafte, mada ima ljudi koji to rade i to obicno ulje kao ste ti kaze Peki. U sustini kako hoces, mada je moje misljenje da ti to nista ne znaci. Pa brate, pumpa ne crkava tek tako a i predvidjena je da radi sa najobicnijom naftom kakva god ona bila.

A sto se tice dizni, to ti je pod obavezno. Ili ih ocisti ili menjaj. Jbg, na neki nacin kod dizela su ti one potrosni materijal.

Nemam pojma sta bi te jos zanimalo, dobro je proveriti kocnice, jer treba mrcinu od 1,5 tona zaustaviti. Takodje, provozaj ga malo po kaldrmi ili nekom drugom neravnom putu sa nekim malim rupama. Daj mu tu malo gas i oslusni ga. Ako cujes neko lupkanje ili tako nesto, pravac majstor. To ti je ujedno najbolji nacin da proveris radi li ti masina dobro, kakvi su amortizeri koliko je uopste utegnuta.

Link to post
Share on other sites

Ni sam nisam siguran. Pravo da vam kažem vjerujem u pisanje Mirka Alvirovoća jer činjenica je da taj čovjek jako dobro poznaje auto industriju i motore. Naravno nije isključeno da malo naginje na neke nama neprirodne stvari ali svi smo u suštini takvi. Svakako ću razmisliti o sipanju ulja uopšte. Što se kočnica tiče, ti ga nirvana žestoko pogađaš. Juče sam zamijenio prednje diskove i disk pločice. Cijena ? 120e diskovi i 70e pakne + ruke 20e. S tim što moram i zadnje ali kaže majstor mogu još 7-10 hiljada. Drugar mi je ponudio pakne za 28e par, ali naravno nisam pristao jer treba zaustaviti tu silu. Hvala na savjetovanju i pregledaću dizne. Još jednom mnogo hvala.

Link to post
Share on other sites