e30 By Tokyo (No2)


Recommended Posts

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Sale Formulica

Tokyo brate ne bi da ti off-ujem temu ali aj mi molim te objasni koja je fora sa ovim sperovima posto vidim da se razumes ( bez uvrede za ostale forumase koji jednako poznaju materiju ),sta mu znace one oznake 3.nesto 4.nesto i koja je razliku u odnosu na normalan diferencijal ???Inace auto ti je extra :clapping:

Link to post
Share on other sites

Vlada je pogresio ali nema veze, sto je veci broj, nisu brzine krace nego je prenos kraci, brzine su vezane za menjac a ne za diferencijal...

Druga recenica je takodje netacna...

Automobil sa sper diferencijalom takodje proklizava kada gubi trakciju, samo sto proklizava sa oba tocka dok god je razlika opterecenja izmedju tockova manje od 25%, kada se taj odnos poveca i kada jedan tocak ima manje oterecenje, taj isti tocak ce da provrti isto kao na obicnom diferencijalu, takozvanom open diff-u...

Ne znam koliko si me razumeo, ima tih prica po forumu koliko hoces, a mozes i da googlas, ako vidis slikovitije, bice ti lakse!

Link to post
Share on other sites
Guest Sale Formulica

evo da pitam jos jednu stvar vezanu za dif ,posto sam izguglao i shvatio kako radi sad me zanima kako se postize blokada od 25% na sper difu ili bilo koj drugi procenat(za 100% je jasno :D ),da li se stavljaju neki zupcanici razlicitih velicina ili sta ??? izvini te na dosadi ali mene nije sramota da pitam sta me zanima a ne znam :)

Link to post
Share on other sites
Guest Sale Formulica

Casper druze ako mislis na ovo

"LSD, odnosno sper: radi sve izmedju ova dva krajnja stanja, 0% i 100% blokada. Postoje razni sperovi, sa razlicitim nivoom zatvaranja, progresivni. full time sa istim odnosom, itd...U principu, LSD se ponasa kao otvoren diff dok ne dodje do gubljenja trakcije na nekom od tockova, kad se deo snage, u zavisnosti od procenta klizanja, preusmerava na drugi tocak (ili osovinu). To i tako rade recimo progresivni sperovi kao sto je centralni viskodiff na Imprezi, X-drive, itd...Postoje i lamelni koji procenat klizanja zasnivaju na klizanju lamela, slicno kao na kvacilu, drugi opet princip blokiranja zasnivaju na zagrevanju viskoznog ulja (kao viskoventilatori), itd...Postoje i elektronski sperovi, koji ne koriste mehaniku za blokiranje prenosa snage na tocak koji kliza, vec selektivno kocenje svakog tocka na osovini (X-drive tako radi, zadnji diff na F430 itd...). Kako znati da li auto ima sper? Pa dignes ga na dizalicu, okrenes jedan od pogonskih tockova, pa ako se okrece i onaj drugi, ima sper "

procitao sam malopre ali i dalje stoji pitanje KAKO se deo snage preusmerava na tocak koji ne kliza pitam za mehanicki dif bez ovih elektronskih cuda i ulja i sta sve vec,to me zanima ,pise ovde lepo da se preusmerava ali ne pise na koji nacin ,mislim da se niko do sad nije toliko produbljivao :D,nemoj da mislite da nesto sad zabedjujem samo pokusavam da shvatim te sitnice :)

Link to post
Share on other sites

Za bmw vazi ovaj deo, odnosno lamelni sper

Lamelni sper: u principu isti kao i obican otvoreni diff samo sto u kucistu postoji set lamela (kao kod kvacila). Kada se levi tocak okrece istom brzinom kao i desni, lamele se okrecu istom brzinom i sa leve i sa desne strane, nema frikcije, nema zatvaranja. Kad se javi razlika u rotaciji, dolazi do frikcije izmedju lamela unutar diffa i one pocnu da zatvaraju, kao kvacilo, i pocinju da salju visak obrtnog momenta na drugu stranu diffa, odnosno na drugi tocak. U zavisnosti od snage opruga koje drze lamele jednu uz drugu, broja i jacine frikcije samih lamela, sper moze da prebaci 20,30,50% ukupne snage na bilo koji tocak, shodno procentu zatvaranja na koji je deklarisan. U zavisnosti od toga i sper ima klasifikaciju kao 20%, 30%...BMW M modeli imaju obicno lamelni sper od 25% odnosno dozvoljavaju 25% snage da ode na tocak koji se sporije vrti, odnosno onaj koji i dalje ima trakciju.

Link to post
Share on other sites
Guest Sale Formulica

Za bmw vazi ovaj deo, odnosno lamelni sper

Lamelni sper: u principu isti kao i obican otvoreni diff samo sto u kucistu postoji set lamela (kao kod kvacila). Kada se levi tocak okrece istom brzinom kao i desni, lamele se okrecu istom brzinom i sa leve i sa desne strane, nema frikcije, nema zatvaranja. Kad se javi razlika u rotaciji, dolazi do frikcije izmedju lamela unutar diffa i one pocnu da zatvaraju, kao kvacilo, i pocinju da salju visak obrtnog momenta na drugu stranu diffa, odnosno na drugi tocak. U zavisnosti od snage opruga koje drze lamele jednu uz drugu, broja i jacine frikcije samih lamela, sper moze da prebaci 20,30,50% ukupne snage na bilo koji tocak, shodno procentu zatvaranja na koji je deklarisan. U zavisnosti od toga i sper ima klasifikaciju kao 20%, 30%...BMW M modeli imaju obicno lamelni sper od 25% odnosno dozvoljavaju 25% snage da ode na tocak koji se sporije vrti, odnosno onaj koji i dalje ima trakciju.

do jaja ,sad mi je sve jasno , hvala jos jednom na strpljenju i edukaciji :D sutra se zavlacim ispod auta da proverim kakav mi je dif :lol:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Alpine konacno u funkciji, kompletno sredjene, napred 7J nazad 8J, do sad mi se najvise dopadaju od svega testiranog... B)

Za sad samo jedna fotka, dok se ne ispolira auto i ne okine sa pravim aparatom... ( ovo sa mob-m je promasaj )

imag0760t.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Druze,evo sad procitah ovaj topic od pocetka,do kraja... Sve sto mogu da kazem je... Kapa dole,svaka cast... Radis sve sa ukusom,imas isti ukus kao ja,fabrika,bez kič i ljakse tuning delova... Jos jednom,svaka cast... Savrsen auto! :)

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.