E36 2.5 turbo drift project


Recommended Posts

Evo da ja predstavim svoj drift projekt, kopirat ću tekst sa bmwautoklub.hr-a da ne tipkam ponovno.

Dakle:

20.11.09

U pravilu nastavljam projekt koji je BMW bata kruno započeo prije par godina pa odustao, ali ovaj put u E36.

Motor je već složen, komplet uređena glava, promijenjeni leteči, karike, spuštena kompresija itd itd. Dakle pripremljen za konverziju na turbo. Uspio sam poklopit financijski dio projekta uz pomoć par sponzora, o tome ću isto kasnije.

Danas dovežen auto, tražio sam coupea ali ništa nije bilo u ponudi da odgovara dobrom limarijskom stanju pa sam našao jedan 4door u odličnom stanju. :clap:

Da ne duljim, fotka :bye1:

photo_36efc.jpg

Radovi počinju idući tjedan!

23.11.09

Danas prvi radni dan, pa smo malo šarafili :rolleyes: Hvala Bajku i Svenu na pomoči što su trgali sve živo što se dalo iz auta :dance3:

Ugl počupana je komplet unutrašnjost, svi tapecirunzi, oplate itd itd. Eto kako to trenutno izgleda:

92092601.jpg

41594400.jpg

33173146.jpg

31362745.jpg

23053153.jpg

Ovo je višak djelova što je Švabo ugradio u tvornici :dance3:

17011004.jpg

Auto je u ODLIČNOM limarijskom stanju, sad kad smo sve počupali dolje sam oduševljen. Na 2-3 mjesta ima naznake da je počeo malo hrđati ali sve je to neznatno, jedino gdje je malo više (ali opet minimalno) je kod vozačkih nogu dolje ali će se riješiti ovih dana :)

Mulde nikad nisu dirane, krakovi šasije su odlični što znači da je sve kao prvog dana kad ga je Hans spustio sa trake :dance3vs1:

Treba to sad malo oprat, usisat, posložit itd.. Radovi se nastavljaju :dance3:

Ja zadovoljan :unsure:

Nego, ovo sam radio 2 sata i baš je super :dirol:

40175691.jpg

I napokon slika cijelog auta:

48276350.jpg

1.12.09

Danas kupljena Sparco EVO školjka, nosači školjke te Sparco H-pojas.

skoljka.jpg

3.12.09

Danas kupljeno ovo:

photodq.jpg

(nije sve na slici ali) getriba, intercooler (od Mercedesovog kombija nekog najvećeg, treba ove plastične krajeve složit u željezne/aluminijske, 4x diska, 4x pločice, kuplung set od 2.5 12 ventila jer i zamašnjak stavljamo taj (nije dvomaseni), dihtunzi, ulja (za razradit motor), filteri, seleni (zadnje već imam powerflex, prednji idu ekscentrični od M3a, kugle, itd itd.. Ugl cifra je preko 17 000kn bila za ovo sve (turbina dolazi idući tjedan danas je naručena).

Inače, Drndak mi je poklonio hidro ručnu za Božić. Hvala još jednom :notworthy:

photozg.jpg

5.12.09

Dobro, kad najebe kupit ćemo jači.

Danas kupljen volan, nemam bolju sliku :lol2:

phototd.jpg

8.12.09

Jučer smo Kruno i ja bili u Ivaniću di je mašina i sve. Odnjeli smo getribu, kuplung set, neke dihtune što je trebalo, karter na koji smo složili povrat ulja iz turbine, itd. da to krunin stari se pošarafi po motoru i idući tjedan idemo kombijem po to.. Onda slijedi 1500-2000km razrade.

Evo i mašinka :good:

photocl.jpg

10.12.09

Danas smo smontirali volan.. (slovo M je negdje ispalo pas mu mater)

21348904.jpg

Raskupusali smo onaj stari sic i povadili/izrezali sve što nije trebalo da bi napravili šine kako bi sic mogli micat naprijed-natrag po potrebi. Taman kad smo mislili zavarit nosače školjke nestalo plina u aparatu za varenje pa ćemo to riješit kroz koji dan..

91580550.jpg

Danas smo dopeljali motore iz Ivanića, moj i od Marina (M5) s kombijem. Dok smo čekali da stigne kombi nismo imali pametnijeg posla pa smo smontirali foliju na krov, nije ispala savršeno ali za ono što treba je odlična :msn-wink:

57342375.jpg

Do kraja tjedna će se prebacit akumulator u gepek, danas smo umjesto sata (tamo ispod kontrola ventilacije) ugradi brodski prekidač za svaki slučaj - prekid "+" sa akumulatora :)

Motor će sutra bit ubačen u auto, nadam se da ću i struju stić spojit pa počinje razrada do iza nove godine.. :lol2:

11.12.09

Danas se opet malo radilo.

Oko 12h situacija je bila ovakva:

84057140.jpg

Fino smo sve to pošpricali ivasolom, oprali miniwashem i sad je to puno bolje. Može se još malo detaljnije ali glavno da nije nered. Sliku opranog nemam..

Onda par sati kasnije ovo:

58978761.jpg

Ubacili smo mašinu, spojili kardan, treba sredit još par stvari (stavit servo pumpu, hladnjak, monitrat auspuh, sredit struju) što planiram riješit do kraja sredinom idućeg tjedna i spreman je za razradu :msn-wink:

Danas sam kupio i traženi hladnjak ulja, od 750i, biti će idealan :punk:

78928491.jpg

11.12.09

Pričao sam baš danas s Krunom o tome, svatko ima svoju priču.. :lol2:

Budemo vidjeli, reć ću mutoidu da te nazove :msn-wink:

Ugl danas se isto šarafilo, tj ja sam ko idiot ležao ispod auta 4 sata jer je dizalica bila zauzeta pa smo podklocali auto.

Pošarafili smo kardan, promijenili komplet crijeva od goriva, nabavili luster kleme koje su falile, kupio sam i servo pumpu da napokon možemo upaliti motor..

28537397.jpg

Prebacili smo akumulator u gepek, privremeno samo stavili, za vikend ću složit nekakav nosač da to stoji..

21898954.jpg

46736398.jpg

Lac mi je složio i prekidač za svaki slučaj :jelen:

71045721.jpg

I na kraju spojili to ovako jer se akumulator ispraznio.

Zeleni pomaže bijelom :punk:

48711802.jpg

Zaključak: motor je upalio :clap::clap:

U ponedjeljak kad Kruno kupi co2 za aparat za varenje ćemo povarit auspuh privremeno, povarit nosače školjke i gas :bye1:

14.12.09

Čikeša, ja ne bih htio koristit ulja koja ti preporučaš jer ne bi 3 puta mijenjao glavu, blok itd : II

Danas se opet radilo.

Step1:

Otić po faking plin za aparat za varenje, bila je treća sreća jer prvo u subotu nisu radili, a danas sam išao po snježurini dva puta jer je prvi put istekao atest boci..

36200682.jpg

Step2:

Auto na dizalicu:

18219084.jpg

Step3:

Skompletirat 2u1 cijev (privremeno) i povarili to te montirali na auto..

34339151.jpg

Step4:

Posudit MAF senzor koji mi treba samo privremeno da ne kupujem bezveze. Hvala zivisic :notworthy:

52487617.jpg

Step 5:

Killer koji sam kupio su mi uvalili od e39 pa mi nije pasao (morao bih rezati krakove šasije a to mi se nije dalo). Kruno je imao neki od 325 bez klime (manji) pa smo za privremeno stavili njega, nabavit ćemo killer od auta s klimom. Zamjenske neću kupit jer su smeće.

Također smo složili i shortshifter prilikom preslagivanja šalttebla od 6cyl modela.

92923407.jpg

Step 6:

Povarili smo nosače na original šine da ostane pomicanje naprijed-nazad:

29748324.jpg

I sve to skompletirali u auto koji vozi :burnrubber:

Što je najbolje auto ide začuđujuće dobro s obzirom da je smanjivana kompresija itd.. Naravno ovak od cca 2000okretaja do 3000 max.

Sutra još skompletirat nosače za akumulator u gepeku jer je samo stavljen i još par sitnica.. Izvadit probe i to je to :msn-wink:

Ubija me činjenica da sam npr ubacivao M3 motor da bi danas već praktički bilo spremno za vožnju ali opet kada se ovo složi do kraja biti će to skroz druga priča.. :burnrubber::burnrubber:

14.12.09

Btw još u subotu (kad je bio neuspješni pokušaj nabavke aparata za varenje) se radilo, pa sam izmeđuostalog stavio satove od 6cyl :msn-wink:

vani

71105705.jpg

ugrađen

75993804.jpg

Sa 4cyl satom ne bi dobro pokazivao okretaje, a i nema preko 220kmh :to_become_senile[1]:to_become_senile[1]:laugh:

11.01.10

Na kraju se ispostavilo da je to ta turbina tako da problema nije ni bilo..

Manjih problema je bilo s motorom pa smo sve komplet nanovo presložili, al baš sve, slika imam mali milijun al otom potom. Važnija novost je da je stigla kutija iz C-mod-a:

28414588.jpg

A u njoj drift varijanta gewindi.

Gewinde su stvarno ozbiljnije nego street varijanta, od samog promjena gewinde, tvrdoće, upside-down su itd.

Danas su smontirane bez prevelikog namještanja visine itd jer auto tako i tako neće završit na ovim felgama, zima je (snijeg po cesti) itd itd. al evo slika:

39884021.jpg

Krajem tjedna ću opet izvadit probe, napravit 1500km i onda kod limara da riješi što je hrđa napravila u ovih 18g njegovog života (sitnice, ali da to bude sve kako treba) :clap:

Samo da se još ovim putem zahvalim sponzoru kluba, vučnoj službi FEF koji je dovukao auto iz Ivanića do Zg za nikakvu lovu :punk: I hvala Foleru na preporuci :clap:

photomk.jpg

08.02.10

Da ne bi rekli da smo stali : II

Dakle, izvadio sam probe, natukao 1600km, natukla me murja (skoro) i tako to :laugh: Pred kraj razrade sam počeo auto navijat do 6-6300 i stao sam se sa jednim forumskim 2.5 koji je čak mapiran i identični smo :laugh: Nebitno to..

Ostavio sam auto na limariji koja je bila malo lošija u predjelu pragova iako na prvi pogled to nismo vidjeli. Također kao i svaki 18+g auto na par mjesta (rubnjaci, tamo di je rezervna guma, di je bio akumulator itd) je počeo hrđati (nisu bile rupe ali naznake hrđe su se vidjele). SVE to je sanirano, oba praga su kupljena NOVA i promijenjena s tim da nije bitno fizički prag kao "oplata" nego ono što je ispod.. Dosta toga je bilo strunulo pa je to sve limar složio na novo (tjedan dana je bio auto kod njega) i uz dodatna pojačanja na mjestima gdje se auto diže jer je to bilo lošije..

Da ne duljim, poslat će mi prijatelj limar slike jer je sve dokumentirao, ja imam ovako samo koju.

Prije/najgori dio:

9bed7546.jpg

Početak radova (što sam ja svratio jednom vidjet kako napreduje):

79018631.jpg

Sve komplet gotovo (pragove nisam farbao jer će ić oni plastični preko):

66686288.jpg

I kako mi je istekla registracija, a da se ne vozim od limara do mehaničara još jednom svaka čast sponzoru kluba auto-FEFu jer za članove kluba ima doslovno smiješne cijene :clap:

82703810.jpg

Ova limarija i sve skupa me malo materijalno koštala više nego sam planirao ali jebiga šta je tu je, kroz koji dan treba upasat kiler ulja i intercooler naprijed i u VEP po lajtune.. Zatim prešarafit komplet donji dio od 6cyl modela (svi djelovi su već u autu) i počet radit ispušnu granu itd.. :bye1:

26.02.10

Bila je pauza 20 dana jer se smišljalo kako složit hlađenje ulja bez da se kupuje kućište filtera ulja od M3a ali nakon što je propala "ideja" jednostavno sam 15ak dana pretražio doslovno cijeli balkan dok nisam našao kućište filtera ulja od M3a ili bar da ga netko hoće prodat (par ljudi je imalo ali na komplet motoru pa nije htjelo skidat i tak). Slovenci nemaju, Srbi nemaju itd.. Skoro sam kupio jedno potrgano/slomljeno pa išao varit ali onda sam ipak naletio na jedno u Karlovcu (tnx 2 djzuka) i isti čas se uputio u Karlovac po to..

I evo ga:

245kdtx.jpg

Nakon toga je trebalo otić u VEP hidrauliku na Vrapce koji su mi napravili lajtunge, prihvate itd, to sve ugurat u kućište da dihta (moram sam posebno radit te gumice koje drže xy bara i temperaturu u Gumarija Čavić tako nešto) i voala:

sfunnq.jpg

Hladnjak ulja od 750i V12 - valjda će bit dovoljan :laugh:

i1mh3b.jpg

Vezni lim sam još prije par dana napasao da upašem kiler ulja iza kilera vode (odnosno ispred, ovisno kako se gleda):

313n6ah.jpg

I sve spojeno sa lajtunzima za do 10 bara:

jzy06q.jpg

144495.jpg

Danas sam to malo istestirao (koliko sam mogao bez registracije) i iznavijao ga par puta u tih 20ak kilometara. Rezultat je super, nigdje ne curi, dovod ulja u kiler bude "vruć", a nakon hlađenja i odvod prema motoru bude osjestno hladniji, rekao bih "mlak". To je to :punk:

Sutra još treba smislit neki primitivni nosać kilera ulja da to ne leta okolo..

Osim toga sutra je još u planu poskidat prednji branik i upasat intercooler (vjerojatno će flexa puno radit) i onda pauza 10ak dana jer imam neke ispite, a i čekam da stigne ispušna grana:

tm-e36-1.jpg

Eto ga :bye1:

27.02.10

Kako sam i rekao, danas malo upasivali kiler.

Koliko god djelovalo lako poskidat branik, vezni lim i sve to dolje i nije baš jer se oni štiftovi zapeku i idu teško u pm.. Nebitno, sve to dolje:

313jgwp.jpg

Stvar koju sam pokušao izbjeć je da moram radit nove izlaz/ulaz u kiler (kak' se to već zove) i da će ovi postojeći pasati ali nema šanse da se tako provuku crijeva pa sam sflexao tu plastiku i ovaj tjedan ću napravit nove te aluminijske koji će pasat :flex:

15dqk46.jpg

Vezni lim sam morao izbacit, napravit ćemo neka svoja pojačanja. Vjerojatno ću razrezat i dio branika koji prekriva malo intercoolera. Ugl sve sam to nabrzaka vezicama pripasao da vidim da li stane i kako i eto ga:

v5h5k0.jpg

Sad još u principu napravit te aluminijske izlaz/ulaze, nosače i to je to. Kad stigne grana našarafit turbinu gore i onda se počet zajebavat sa cijevima :punk:

312h6ph.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sta reci sem odlican posao i svaka cast!!

Pratim projekat na bmw.ak tako da sam vec video.., ali drago mi je da si postavio i ovde!

Poz... :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

Nije loše, znam da će ić ki kuga prvenstveno zato šta je 2.5, a još sa turbom, uffff... :girl_cray2:

Koju turbinu mećeš, jeli skinuta sa nečega ili custom nova iz dućana i koliko planiraš konja izvuć???

Link to post
Share on other sites

Turbina je nova i direkt iz garretta naručena, serijski ne ide na nijedan auto.

GT28RS

turboz.jpg

Po omjeru usis/isp kućišta i po kompresorskoj mapi trebala bi počet punit već na cca 2800rpm, a turbina je za 270 do 360ks po nekim specifikacijama.

Ja sada, u ovakvom motoru očekujem oko 280ks ali iduće godine (ako bude zdravlja i novaca) ubacit kovane klipove i klipnjače pa će to sigurno bit preko 350ks.

Link to post
Share on other sites

Nice nice!!!! :girl_cray2: :preved: :o :o

Jedan mali savet,nisi trebao da farbas taj hladnjak za ulje.....Razmisli malo ima li funkciju taj hladnjak ako ga ofarbas.... :o :lol2: :lol2: :lol2:

Link to post
Share on other sites
Nice nice!!!! :girl_cray2: :preved: :o :o

Jedan mali savet,nisi trebao da farbas taj hladnjak za ulje.....Razmisli malo ima li funkciju taj hladnjak ako ga ofarbas.... :o :lol2: :lol2: :lol2:

Šta će mu bit? Pofarbao sam ga sa sprejem koji je otporan na toplinu, zašto bi to utjecalo na njegov rad? Uostalom, i radi kako treba (lajtung dovoda ulja je vruć, a odvoda mlak - dakle ohlađen).

I to nije bilo nikakvo farbanje preveliko već samo malo posprejano tamo di se boja oljuštila čisto radi estetskog izgleda :lol2:

Sad čekam ispušnu granu, već sam napravio T25 flanđu za ispušnu granu koju ću navarit da se upaše turbina. Sad mala pauza, imam 10ak dana zajebancije na FAXu i onda je to to. Mislim da bi do 1.4 auto trebao biti izmapiran i da vozi.

Megasquirt dolazi u ponedjeljak-utorak :lol2:

Link to post
Share on other sites
Cudi me da se nisi odlucio za Vems??

Mitja (Slovenac) će mi slagati standalone, a on radi sa Megasquirtom koji je izmeđuostaloga i pristupačniji cijenom pa eto idem na MS. A i za to što meni treba i više je nego dovoljan :girl_cray2:

Link to post
Share on other sites
Turbina je nova i direkt iz garretta naručena, serijski ne ide na nijedan auto.

GT28RS

Po omjeru usis/isp kućišta i po kompresorskoj mapi trebala bi počet punit već na cca 2800rpm, a turbina je za 270 do 360ks po nekim specifikacijama.

Ja sada, u ovakvom motoru očekujem oko 280ks ali iduće godine (ako bude zdravlja i novaca) ubacit kovane klipove i klipnjače pa će to sigurno bit preko 350ks.

I koliko te onda na kraju izašla turbina sa transportom, i PDV-om i svim tim pizdarijama uračunatim?

Link to post
Share on other sites

Ok..., M.S dodje sigurno u pola jeftiniji od Vemsa tako da i nije mala usteda... :dance3:

Link to post
Share on other sites
Ok..., M.S dodje sigurno u pola jeftiniji od Vemsa tako da i nije mala usteda... :dance3:

Da, s tim da tu u HR koliko ja znam sa Vemsom radi T.H performance koji osim za cijenu struje + ugradnju + mapiranje traže preko 3000€, a Mitja će slagat to "sponzorski" uz nekakav popust, inače je cijena 1100€. Naravno mapiranje na valjcima itd..

Link to post
Share on other sites

Daklem, kupio sam intercooler od mercedesovog kamiona samo zato što je bio ogroman. Nisam se sjetio odmah pogledat da li pašu prihvati za crijeva i naravno nisu pasala pa je bilo potrebno radit kadice.

Kruno složio kadice :clap:

314p2s9.jpg

Zatim je bilo potrebno kod tokara napravit nove prihvate od aluminijske cijevi po staroj samo malo duže:

fo2cyb.jpg

Odnjet to sve kod čovjeka koji vari aluminij i eto ga:

23h3h4k.jpg

Još prošli tjedan sam napravio rupu u braniku koju ćemo još malo doradit, ovo je samo privremeno i ne izgleda baš najljepše ovako bez intercoolera:

ff0l8w.jpg

Testing testing:

1zf22ir.jpg

I nakon što smo sve to izmjerili da bude u centru složit nosače za intercooler i branik. S tim da su nosači za intercooler složeni od ovih guma koje drže getribu:

2vnjrbb.jpg

Naravno nemam sliku auta kad smo zašarafili branik gore jer sam zaboravio fotkat.. :fish:

Osim toga nabavljen je još prije i blow off ventil:

1t8ql2.jpg

Stavljene su denso iridium stupanj hladnije:

img-293-1-large.jpg

Naručena je pumpa goriva za do 400ks i regulator pritiska goriva sa manometrom koji stižu.

Još čekam ispušnu granu da stigne tako da ću, nadam se, do kraja tjedna uspjet složit ovu desnu stranu od intercoolera do usisne grane, moram otić kupit poliranih inox cijevi, koljena, šelni itd..

P.S. tak sam se zajebo' što sam išao radit sam svoje ove aluminijeske kadice jer samo aluminij, tokar, materijal i varenje košta skoro 100€ :clapping:

Link to post
Share on other sites

Idemo dalje! :(

Prvo malo glumit idiota - kako stavit cijev od 3 metra u E36 :(

u1.jpg

Kupljene i ove šelne koje na kraju ne paše (za točno određeni promjer su, a ja sam zaboravio uračunati debljinu crijeva pa mi ne pašu i moram to u Ponedjeljak ići zamijeniti)

u2.jpg

Malo koljena..

u3.jpg

Testing testing - da li paše:

u4.jpg

Onda to sve popikat i odnjet na varenje kod frenda koji ima aparat za varit Inox:

u5.jpg

Otić u Zaprešić kod onog tipa koji radi gumena koljena i sve od gume po mjeri po dva koljena (naravno zaboravih slikat). Ta šugava koljena koštaju 280kn komad, ne kužim na koju foru.

Sve to smontirat gore i eto ga. Kako ne pašu šelne koje sam kupio "na ključ", stavljene su ove obične privremeno:

u6.jpg

Sad čekam da stigne ispušna grana i onda radimo drugu stranu..

Link to post
Share on other sites

Ej dečkovi.

Mislio sam ga registrirat ali sam nabavio prikolicu pa ću ga ipak vući na prikolici (bolje je i za sam auto, ipak nije za cestu). Neću imat ni suvozački far (svijetlo) tako da se i neće baš moć registrirat. Inače, u papirima je 316i. :thank_you2:

Jučer smo cijeli dan prepravljali ispušnu granu (imam slika samo ne stignem sada prebacit) i uspjeli smo složit turbinu da dođe gore.

Napravljena je i T25 flanđa (na ispušnoj grani je bila za T3 turbinu). Mitja mi je donio i dizne od M5, napravljen je lajtung za dovod ulja u turbinu. Povrat ulja u karter je složen itd. Nemam slike od toga, poslikat ću za vikend.

Evo samo jedna dok smo testirali poziciju turbine (turbina je na drvenim klocnama na slici), sada je još bliže faru i udaljenija od motora.

25913_1332504827573_1079592918_988303_7179690_n.jpg

Link to post
Share on other sites

Evo malo fotkica..

Flanđa i dihtung za ispuh s turbine:

photo4wg.jpg

Dizne od M5:

photo5tv.jpg

Još jedno koljeno i spoj prema intercooleru:

photo2gv.jpg

I par fotki:

photo3jnu.jpg

photop.jpg

photo6q.jpg

Danas i sutra složit auspuh. Povezat IC i turbinu. Povrat ulja je složen samo čekam jedno gumeno crijevo koje sam dao radit po narudžbi pa da se to spoji sa karterom. Dovod ulja na turbinu je složen i tak. Dizne od M5 ubacit i onda paljenje za test.. :msn-wink:

Link to post
Share on other sites

Skinuli izolaciju sa haube, moram ovih dana zaštiti i haubu i muldu sa nekom toplinskom izolacijom jer će ju turbina pregrijat/otopit/dignut boju.

45939119.jpg

Turbina i privremena izolacija od komada aluminija ili čega već dok nema auspuha..:

46318325.jpg

Napravljeno crijevo sa Fi 65 na fi 30 (ako sam dobro zapamtio) da paše na izlaz sturbine prema intercooleru:

44516459.jpg

Stigao i montiran (nemam sliku još) regulator pritiska goriva:

55245477.jpg

Link to post
Share on other sites