E60 razlike N52B23 i N52B25


Recommended Posts

Motor N52 je radjen u verzijama od 2,5 i 3 litra, znači nije postojao 2,3-litarski N52 motor. Shodno tome, postoje samo N52B25 i N52B30 verzije, ali ne postoji N52B23 motor. I ako je negde u literaturi oznečen tako, to je neispravno mada jeste lakše za razumeti i vidjao sam na više mesta tu oznaku.

Dakle u 523i i 525i je isti motor, onaj 2,5-litarski. Zabunu unosi činjenica da je taj motor radjen u dve verzije snage, i kao što si rekao ta razlika je oko 30 kW. Razlika nije samo u maksimalnoj snazi nego u opštem karakteru motora i ponašanju u celom radnom spektru motora. Kod slabije verzije obrtni moment je manji i pomeren ka višim obrtajima u poredjenju sa jačom verzijom, koja ne samo što je elastičnija i bolje povlači sa nižih i srednjih obrtaja, nego i maksimum snage ostvaruje na većim obrtajima od slabije verzije (230 Nm @ 3500-5000 obrtaja naspram 250 Nm @ 2750-4250 obrtaja, snaga 174 KS @ 5800 obrtaja naspram 218 KS @ 6500 obrtaja). Dakle slabija verzija je dvostrano "osakaćena", jer trebaju joj viši obrtaji da isporuči vučnu silu ali "katapultiranje" traje kratko :thumbsup: dok jača verzija počinje daleko ranije da povlači, održava vučnu silu preko srednjeg opsega ali je istovremeno i u stanju da duže održava tempo jer maksimum snage isporučuje na nekih 700 obrtaja kasnije od slabije verzije. U praksi, ovo sve ima velikog uticaja na ponašanje auta, ubrzanja i medjuubrzanja. Iako su razlike u performansama primetne, razlika u snazi je čisto softverske prirode, znači isti je motor u principu samo što su drugačije mapirani odnosno postoji "normalna" verzija ovog motora i namerno oslabljena verzija istog.

Razlog ovome je bio poslovna ekonomija. Umesto da pravi još jednu verziju istog motora (sa manjom radnom zapreminom), BMW je samo "osakatio" softver i mape na 2,5-litarskoj verziji i tako praktično (ne i faktički) dobio i treću verziju N52 motora, a sve to kako bi imao veći izbor motorizacije za svoje modele. Razlike izmedju 523i i 525i su vrlo primetne u performansama, ali su isto tako bile i u ceni. BMW je inače N52 motor ugradjivao osim u peticu i u Z4, X3 i noviju seriju 3, sve dok ga nije zamenio N53 motorom pre nekoliko godina.

Pozz :D

Link to post
Share on other sites
Motor N52 je radjen u verzijama od 2,5 i 3 litra, znači nije postojao 2,3-litarski N52 motor. Shodno tome, postoje samo N52B25 i N52B30 verzije, ali ne postoji N52B23 motor. I ako je negde u literaturi oznečen tako, to je neispravno mada jeste lakše za razumeti i vidjao sam na više mesta tu oznaku.

......

To za onznaku je zanimljivo, vidjao sam po sajtovima da koriste B23 ali kao sto si rekao ta oznaka zvanicno ne postoji, ta slabija varijanta je znaci detjunirana jaca variajnta, razlika je zaista osetna, 177ks naspram 218ks mislim.

Da li to znaci da se zamenom ECU ili reprogramiranjem postojeceg dobija veca snaga ili su takodje potrebne promene brizgaljki, benzinske pumpe i sl. ?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

neznam sad da nije fora u usisnoj pored mape ali nesto slicno imamo u proslosti....eta 2.7 koja je jako slaba u odnosu na 2.5 cak i 2.3 predhodnike.osim sto ima manju usisnu ima manje i otvore u glavi i ima dizne 5v a ne 12v kao ostala braca....

osim sto bmw siri spktar ponude motora kako kaze koleg klink on takođe jako cesto pogađa granice u KW u tablici osiguranja.

Za primjer mozete uzeti motore od 84kw,110kw,143kw kao i ovaj gore slabiji n52b23 koji su na samoj granici prelaska u visku klasu....ili npr m52b28 koji je takođe na granici prelaska u visku klasu i koji ima manju usisnu nego m50b25 brat a otvori na glavi su veci od otvora na usisnoj.sta se svabama ne sviđa,kad kupuje auto i pri reistraciji skonta da ga 1KW kosta 200 ili vise € kao sto imamo primjer opel kadet 1.8 koji za samo jedan 1KW prelazi u vsu grupu osiguranja....

Link to post
Share on other sites
To za onznaku je zanimljivo, vidjao sam po sajtovima da koriste B23 ali kao sto si rekao ta oznaka zvanicno ne postoji, ta slabija varijanta je znaci detjunirana jaca variajnta, razlika je zaista osetna, 177ks naspram 218ks mislim.

Da li to znaci da se zamenom ECU ili reprogramiranjem postojeceg dobija veca snaga ili su takodje potrebne promene brizgaljki, benzinske pumpe i sl. ?

Pozdrav

Lepo ti covek napisao, razlika je u kubikazi, 523 ima motor zapremine 2,5l a 525 3,0l n52b30 ima veci precnik i hod klipa.Na 3,0 motoru precnik klipa je 85mm hod 88mm dok je 2,5precnik 82mm hod 79mm.

Mozda gresim, ako gresim neka me neko ispravi :thumbsup:

Link to post
Share on other sites
Lepo ti covek napisao, razlika je u kubikazi, 523 ima motor zapremine 2,5l a 525 3,0l n52b30 ima veci precnik i hod klipa.Na 3,0 motoru precnik klipa je 85mm hod 88mm dok je 2,5precnik 82mm hod 79mm.

Mozda gresim, ako gresim neka me neko ispravi :thumbsup:

Nisi dobro shvatio, tj. nisi pazljivo citao sta je covek napisao pa odatle zabuna, 525 i 523 nose razlicite oznake ali oba modela imaju isti motor sa oznakom N52B25 i zapreminom od 2.5 L ali razlicitim performansama i karakteristikama.

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...