zuta lampica za ulje - potreban savet


Recommended Posts

Upomoc-potreban savet

radi se o m52tub20-e46 coupe, zuta lampica za ulje se pali i posle zamene senzora za ulja-oil leveling sensor, znaci nema pravila nekad se upali u voznji-nekad kad ugasis auto, ulje je isto zamenjeno novo stalno je malo ispod max i ne mrda, isto kad je menjan i senzor, djek na senzoru je cist ko suza ima odlican kontakt.

-e sad pitanje je dali je potrebno nekakvo isklucivanje te greske preko dijagnostike, posto ne javlja nikakvu gresku na dijagnostici motora?

ovo pitam posto u ovlascenom servisu kazu da treba neko reprogramiranje instrument table, isto ovo se desilo mom drugu, na istom motoru, senzor zamenjen, megjutim u servisu su mu rekli posto mu je instrument tabla menjana, nije originalna, ne mogu da reprogramiraju i da iskljuce gresku.

-dali treba da uradim to reprogramiranje instrument table(kod mene je originalna) ili nije ispravan novi senzor??????

Link to post
Share on other sites

Ako je senzor taj koji je pravio problem, posle njega nije potreban nikakav reset jer se samom montažom novog senzora greška više ne javlja tj. lampica se ne pali. Ovo pišem iz iskustva jer sam upravo na sadašnjem autu zakačio na jednom odronu neko kamenje i oštetio senzor za ulje koji se zavrće odozdo u karter, i palio mi je na svakom kontaktu žutu lampicu za ulje na po nekih 20 sekundi ali nakon toga sporadično i bez pravila, tokom vožnje. Zamena senzora je rešila problem i nakon davanja kontakta sa novim senzorom za ulje lampica se više nikada nije upalila do današnjeg dana.

To oko "neoriginalne table" i reprogramiranja iste ne mogu da komentarišem jer nisam upućen i nikada nisam imao prilike da saznam nešto o tome niti sam čuo/video da je neko to radio, tako da ne mogu da pričam o tome. U najmanju rukku bilo bi dobro probati za svaki slučaj sa novim (može i polovnim ali funkcionalnim) senzorom pre nego što dozvoliš da ti raskupusaju instrument tablu. Koliko si siguran da je zamenjen odgovarajući senzor, jer ih ima dva koja se odnose na motorno ulje i možda je zamenjen pogrešan senzor (koji je radio) i onaj neispravan je još uvek u autu?

Link to post
Share on other sites

koja dva druze? koliko znam ima samo jedan senzor na karteru koji meri kolicinu ulja i daje signal za zutu lampicu.

ma nisam i ja za kupusanje table, to nikako, nego hteo sam da saznam dali treba neka dijagnostika-kalibracija ili je novi senzor neispravan.

evo ga pod br.14

MjY2ODhfcA.png

Link to post
Share on other sites

Ako je senzor taj koji je pravio problem, posle njega nije potreban nikakav reset jer se samom montažom novog senzora greška više ne javlja tj. lampica se ne pali. Ovo pišem iz iskustva jer sam upravo na sadašnjem autu zakačio na jednom odronu neko kamenje i oštetio senzor za ulje koji se zavrće odozdo u karter, i palio mi je na svakom kontaktu žutu lampicu za ulje na po nekih 20 sekundi ali nakon toga sporadično i bez pravila, tokom vožnje. Zamena senzora je rešila problem i nakon davanja kontakta sa novim senzorom za ulje lampica se više nikada nije upalila do današnjeg dana.

kako si uspeo da ga razvalis kad ima onoliki debeli zastitni lim preko njega?

Link to post
Share on other sites

koja dva druze? koliko znam ima samo jedan senzor na karteru koji meri kolicinu ulja i daje signal za zutu lampicu.

Nisam napisao da ima dva senzora u karteru, nego dva senzora koja mogu da se "odnose" na motorno ulje u ovom smislu, tj. da pale žutu lampicu za ulje. U karteru je naravno jedan senzor, taj koji si prikazao na slici i upravo taj sam ja zamenio. Ali isti problem (paljenje lampice za ulje) može da pravi i ovaj senzor ili tačnije rečeno prekidač za pritisak ulja pod brojem 12 na slici:

OTU0NjRfcA==.png

Tako da, ako si zamenio senzor proveri i ovo, jer ako i nakon zamene senzora i dalje pali lampicu moguće da si senzor menjao bez potrebe i da je problem u ovom drugom delu.

kako si uspeo da ga razvalis kad ima onoliki debeli zastitni lim preko njega?

Veoma lako, tačnije rečeno iznenadjujuće lako jer niti je bila baš velika kamenčina u pitanju niti sam ja išao nekom ludačkom brzinom, ali sam tek kasnije zapravo shvatio koliko sam imao sreće što šteta nije bila daleko veća. Jednostavno, iza krivine je bio odron a u levoj kolovoznoj traci je bilo dolazećih vozila iz suprotnog smera tako da nisam mogao nikako da izbegnem kamenje, samo sam kočio ludački i pokušao da izmanevrišem i izbegnem ono najkrupnije. Nakod udarca koji nije bio naročito jak sam za svaki slučaj stao na sledećem proširenju puta i pogledao ispod auta da vidim ima li neke štete. Video sam da nedostaje veći deo te zaštite o kojoj pričaš ispod ali nisam mogao da vidim da je senzor oštećen, i što mi je bilo najbitnije video sam da je karter čitav pa sam se vratio u auto. Medjutim čim sam dao kontakt upalila se žuta lampica a ja sam pretrnuo u momentu jer sam pomislio da mi je svo ulje već iscurelo i da zato nisam video da išta curi. Kakav papan, ali u strahu su velike oči :lol: Naravno vratio sam se "pod auto" i uverio se da karter jeste čitav, a pošto je i temperatura motora bila normalna nastavio sam put. Tek kad su mi kasnije u servisu digli auto na dizalicu, video sam šta se zapravo desilo. Da nije bio senzora (koji je prilično glomazan i ima podeblji donji deo tj. bazu u kojoj se nalazi elektronsko kolo) da "primi" udarac, na udaru bi bio karter motora a on je od legure aluminijuma, što znači da bi onaj kamen vrlo verovatno "prošao" kroz njega kao kroz margarin :( Majstor mi je rekao da sam imao nevidjenu sreću, mada je i meni samom bilo jasno kad sam video pod auta na dizalici...

PS. Inače ta zaštita o kojoj pričaš... Niti je toliko debela (moja procena radi se o nekih 4-5 mm debeloj zaštiti) a što je još važnije nije u pitanju nikakav lim, nego najobičnija plastika ojačana staklenom vunom, iliti ono što se "narodski" zove fiberglas. I budi uveren da 4-5 mm fiberglasa teško da će da sačuva karter od ovakvih udaraca, on ima protektivnu ulogu ali daleko od toga da je tu da štiti karter od jakih mehaničkih oštećenja. Njegova uloga je da pre svega zaštiti donji postroj motora od vode, snega, soli, vlage i sl. sa puta, i eventualno od nekih manjih oštećenja, a sem toga radi aerodinamike je bolje da je pod što ravniji jer je manje kovitlanje vazduha ispod auta tj. bolji je protok vazduha koji brže struji ispod auta i tako stvara "downforce" efekat, što omogućava bolje prianjanje i ležanje auta na putu. Dakle ima tu stvari zbog koji je onoliki fiberglas nakačen ispod, ali evo ja prenosim svoje iskustvo svima da znaju o čemu je reč i ne uzdaju se previše u njegovu zaštitnu ulogu kod ovakvih situacija. Ja sam tom prilikom imao ipak sreće pa je jedina šteta bio senzor i to što sam morao da menjam taj fiberglas, ali posledice ovakvih "susreta" sa odronima po putu mogu da budu daleko ozbiljnije od ovog, naročito ukoliko je u to vreme sreća zauzeta na nekom drugom mestu... :)

Link to post
Share on other sites

pa zar kod tebe nema "reinforcement plate" na prednjoj osovini,

kad smo menjali senzor video i drzao sam tu plocu, mogu da se zakunem da to nije fiberglas, nego bas neki metal od kojeg je izradjena ta ploca ispod kartera-ima samo mali plasticni deo koji se vadi pri zameni ulja, ovaj drugi deo na prednjem delu ispod hladnjaka je plastika.

nego ova slika sa senzorima sto si postavio, u kojoj kategoriji na bmwfans si je izvuko i gde se tacno nalazi ovaj drugi senzor za pritisak ulja-koji btw mislim da je za crvenu lampicu ulja ne za zutu, ali nisam siguran :unknw:

Link to post
Share on other sites

Pazi, počeli smo priču o zaštiti ispod kartera, a ispod njega direktno je fiberglas ploča pa i taj mali deo koji se skida radi ispuštanja ulja, i to je od plastike. To je jedna stvar, i to je ono što sam ja polomio a i senzor sam oštetio tako jer je naravno on neposredno iznad te ploče od fiberglasa.

Tu ploču ili reinforcement plate koji sad pominješ je nešto drugo, to je više unapred, baš kao što kažeš na prednjoj osovini, dakle nije neposredno ispod kartera i senzora o kojem sam pričao tj. o kojem se ovde priča. Daleko je taj senzor od prednje osovine, a samim tim i od "sanki" kako se narodski naziva to ojačanje. Dakle nesporazum, pričao sam dakle o ploči neposredno ispod kartera, koja se šrafi sa jedno 5-6 šrafova na pod automobila. Ta ploča je definitivno fiberglas jer sam imao nesreću da se lično uverim u to. :rolleyes:

PS. Za ovaj senzor ukucaj u polje za pretragu "oil pressure switch", pod tim nazivom je naveden na bmwfans. Moguće je da on pali crvenu lampicu jer prati naravno pritisak ulja, ali ako si već zamenio senzor u karteru moguće je da je problem u njemu, jer jedino oni mogu da pale lampicu za ulje u jednom ili drugom slučaju. Ako nije ni on u problemu, onda me stvarno čudi šta jeste u pitanju kod tebe? :unsure:

Link to post
Share on other sites

malo smo zastranili od teme ali evo o cemu pricam,

pod brojem 3 ti je reinforcement plate sa malim plasticnim poklopcem za ispustanje ulja i nalazi se tacno ispod kartera.

ODc5ODVfcA.png

p.s. videcu ovo oko drugog senzora, hvala

Link to post
Share on other sites