Recommended Posts

Ako ulja imaš dovoljno a ipak se pali žuta lampica koja se gasi nakon 15-ak sekundi onda je "krivac" senzor za ulje, najverovatnije oštećen ili njegove instalacija/kontakti u prekidu, možda je samo raskačen. Podigni auto na dizalicu u servisu ili na nekom kanalu i odozdo ćeš videti taj senzor, "zavrće" se u karter sa donje strane i ima na sebi konektor. Na slici pod brojem 9:

OTU0NjRfcA==.png

Nov je oko 100 € a možeš da montiraš i polovan obzirom da nije neki "kritičan" deo u pitanju, a u tom kontekstu dobra vest je da je praktično isti i za četverce i za šestake BMW-a tih godišta, odnosno jedan te isti se montira i na dizele i na benzince, tako da će odgovarati senzor za ulje sa bilo kojeg modela tj. serije, od 1 do 7, pa čak i sa X modela.

Pozz

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ako ulja imaš dovoljno a ipak se pali žuta lampica koja se gasi nakon 15-ak sekundi onda je "krivac" senzor za ulje, najverovatnije oštećen ili njegove instalacija/kontakti u prekidu, možda je samo raskačen. Podigni auto na dizalicu u servisu ili na nekom kanalu i odozdo ćeš videti taj senzor, "zavrće" se u karter sa donje strane i ima na sebi konektor. Na slici pod brojem 9:

OTU0NjRfcA==.png

Nov je oko 100 € a možeš da montiraš i polovan obzirom da nije neki "kritičan" deo u pitanju, a u tom kontekstu dobra vest je da je praktično isti i za četverce i za šestake BMW-a tih godišta, odnosno jedan te isti se montira i na dizele i na benzince, tako da će odgovarati senzor za ulje sa bilo kojeg modela tj. serije, od 1 do 7, pa čak i sa X modela.

Pozz

M54, upravo imam sam isti problem, znači nakon startovanja motora palila se žuta lampica za ulje i ugasi se nakon 10-15 sekundi (konstatacija majstora je bila da je neispravan senzor nivoa ulja - br.9). Nakon toga odrađen servis, zamenjeni svi filteri, ulje Castrol Edge Turbodiesel 5w40 100% synt. (sve po katalogu), stavljen novi senzor kupljen u BMW centru u Novom Sadu SWAG proizvodjac (broj dela se poklapa) isto sve po PS-u.

Onda tek pocinje kidanje zivaca, sad se ne pali nakon startovanja motora, vec nakon voznje od 15 do 40 minuta (kako-kad), upali se zuta lampica i sija sve vreme, cak sija i 10-ak sekundi nakon sto ugasim auto i izvucem kljuc. Nivo ulja besprekoran, tik uz maksimum (inace smo i probali i da dolijemo jos i da ispustimo na 30% do maksimuma, ne pomaze).

Sta da radim?

(savet, pomoc, bilo sta...)

Link to post
Share on other sites

Žuta lampica može da se "pali" iz tri razloga: niskog nivoa ulja, defektnog senzora ulja u karteru (i njegovim instalacijama naravno), ili u ekstremno retkom slučaju da je sama lampica defektna tj. da iz nekog razloga dolazi do naizmeničnog paljenja iste (na jednom forumu sam naišao na iskustvo vlasnika E46-ice koji je imao takav problem).

Pošto je kod tebe nivo ulja u redu, prvi potencijalni uzrok otpada.

Ako ti je senzor nivoa ulja zamenjen, samo kao mogućnost napominjem da je moguće da dihtung (na onoj ranijoj slici koju sam okačio pod brojem 10) koji se montira sa senzorom nije postavljen (zaboravio majstor, ispao tokom montiranja i sl.) i da zbog toga može postojati problem, ili da je nakon montiranja istog majstor možda zaboravio da prikači konektor na isti ili da je možda tokom ugradnje sam senzor oštećen, a moguće je da je samo kontakt zaprljan tj. da dolazi do prekida kontakta. Moguće je i da je intalacija do samog senzora (kabl) oštećen, ili da je odgovarajući konektor na tom kablu oštećen/zaprljan. Sve u svemu, treba se auto ponovo podići na dizalicu i sve detaljno dole ispitati i proveriti, očistiti konektori, uveriti se da je dihtung (br. 10 na slici) ugradjen, a ako treba senzor treba ponovo izvaditi (bilo vi šteta da se to ulje koje se ispusti baci jer je novo, ali onda posuda u kojoj će biti sakupljeno kako bi se kasnije ponovo vratilo u motor mora biti ekstra čista, kao iz apoteke) i proveriti da li uopšte radi, eventualno probati sa drugim. Provere radi, valjalo bi taj senzor probati na nekom drugom autu pa ako ne radi (što je itekako moguće i pored toga što je nov), onda bi trebalo da se pozoveš na garanciju jer pretpostavljam da si je dobio obzirom da senzor nije nimalo jeftin i da si ga kupio kod renomiranog prodavca.

Ako se ispostavi medjutim da senzor na drugom autu radi odlično, i ako se ispostavi da su ti instalacije na automobilu kao i konektor za senzor ispravni, onda ti kao "krivac" ostaje treća opcija, tj. da i ti imaš isti problem kao i onaj tip kojeg sam pomenuo, a kojem se lampica za ulje palila sporadično, pa je čovek isto menjao senzor bez potrebe jer je na kraju ispalo da mu je pokvarena sama lampica :blink: Zaista redak slučaj ali eto i to se dešava.

Sve u svemu to su ti opcije, mimo ovoga ne znam šta bih ti drugo rekao. Problem je verovatno opet u senzoru (i uopšte instalacijama za isti), i trebalo bi što pre da se obratiš BMW centru sa fiskalnim računom i pozoveš na garanciju, i ako oni imaju servis zatražiti da ti na licu mesta provere u čemu je problem. Prodali su ti deo koji nije nimalo jeftin, i u najmenjem slučaju ti duguju ono što se na zapadu zove "customer support" odnosno duguju ti podršku nakon što si im kao kupac ukazao poverenje i svoj novac, naravno.

Eventualno bi pre "egzibicija" mogao da se auto zakači na dijagnostiku tek da se proveri da ne prijavljuje neki drugi problem, i ako sistem prijavljuje neispravan senzor za ulje trebalo bi "očistiti" grešku iz memorije i resetovati sistem, pa onda opet startovati auto i proveriti ima li promene. Moguće da je i pored zamene senzora greška ostala u memoriji i da pravi probleme, ali to je malo verovatno. Medjutim. bolje je uvek probati lakšu varijantu pre težih i skupljih poslova, tako da bih ja krenuo sa rešavanjem problema od dijagnostike.

Nadam se da ćeš brzo rešiti problem i javljaj rezultate!

Link to post
Share on other sites

Sve ti je M54 detaljno opisao ja bih ti samo dodao i potvrdio prethodno izlaganje da ti je najmerodavnije da zamoliš nekoga ko ima isti takav senzor na autu da ti da njegov(ako je ispravan normalno)a ti njemu svoj tako ćeš 100% znati u čemu je problem.Druga zanimljiva stvar u svemu tome je što taj isti senzor ide i na druge modele serije 1,3,5,7,X ali kod njih se ne dešava taj problem već sam na e46 što znači da nešto utiče što on crkava i nije kriv loš fabrički senzor.Slična situacija je kod žabica na podizaču stakla ili ti vođici koja ide identična i na e36 i na e34 ali lome se samo kod e36 jer je kod njih fabrički loše urađen sistem podizača i kedera,i ovde postoji nešto što ubija senzor kod e46!!

Link to post
Share on other sites

Sve ti je M54 detaljno opisao ja bih ti samo dodao i potvrdio prethodno izlaganje da ti je najmerodavnije da zamoliš nekoga ko ima isti takav senzor na autu da ti da njegov(ako je ispravan normalno)a ti njemu svoj tako ćeš 100% znati u čemu je problem.Druga zanimljiva stvar u svemu tome je što taj isti senzor ide i na druge modele serije 1,3,5,7,X ali kod njih se ne dešava taj problem već sam na e46 što znači da nešto utiče što on crkava i nije kriv loš fabrički senzor.Slična situacija je kod žabica na podizaču stakla ili ti vođici koja ide identična i na e36 i na e34 ali lome se samo kod e36 jer je kod njih fabrički loše urađen sistem podizača i kedera,i ovde postoji nešto što ubija senzor kod e46!!

OK, ali s' obzirom da stvarno ne mogu da iskopam nikog ko ima E46 i ko bi mi "pozajmio senzor da probam", pokusavam da konstatujem da li je ovaj novi koji sam namontirao ispravan i da li je moguce da novi senzor daje pogresne informacije (ili pak neki drugi deo pogresno obradjuje podatke koje dobije od senzora i prijavljuje nizak nivo ulja na tabli)?

Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se na prethodnom post-u, u žurbi i nervozi nisam pročitao post od M54, tako da bih molio moderatore da obrišu post a članove da ga zanemare.

Moram nesto smisliti, nisam znao da problem moze biti i u diht-gumi za senzor, ili u prljavom kontaktu, no prikljucivali smo ga na dijagnostiku i prijavljuje samo "relej žarenja", tj. "fault code 4203 - relej žarenja (grejača), opis: nema komunikacije (vod podataka)" - Da li ovo moze biti povezano sa senzorom ulja?

Link to post
Share on other sites

Ne moraš tražiti striktno nekog ko ima e46,isti je i od većine drugih možeš proveriti,a postoji i mogućnost da taj što si kupio ne valja.Kažeš da si uzeo Swag,to jeste Nemački proizvođač ali nije BMW,ipak je original original,nađi ti nekog prijatelja ko će ti pozajmiti svoj a ti njemu daj tvoj pa ćeš nam ispričati šta je bilo,ipak je tako najbolje.

Link to post
Share on other sites

Dogovorio sam sa ovom ženom u BMW centru, vratiću joj senzor i papir na kome stoji izjava automehaničarske radionice da je nakon nekoliko pregleda, kompjuterske dijagnostike i ostalih papazjanija utvrđeno da je senzor neispravan, a ona će dalje poslati distributeru i dobiti ili drugi senzor ili vratiti novce. U međuvremenu ću staviti dobri stari "pokvareni" senzor (koji je doduše manje palio lampicu za ulje).

Još bolje bi mi bilo da dobijem pare nazad s' obzirom da i sam kontrolišem nivo ulja u motoru često, a slučajno ako počne da gubi ulje onda bi se upalila crvena lampica. Kontam da je taj senzor za nivo ulja ustvari pomagalo za one koje ne žele s' vremena na vreme da zavire pod haubu svog ljubimca (Provere nivoe ulja i ostalih tečnosti itd.).

Link to post
Share on other sites

sta je sa kalibracijom tog senzora (sa originalnim BMW softverom), jel neko imao takvo iskustvo???

jel se resava problem naravno nakon ugradnje novog ne polovnog senzora?

Kazu da nema potrebe za podešavanjem bilo kakvih parametara s' obzirom da se taj senzor ugrađuje na više modela (Bmw X5 E53 E36 E38 E39 E46 E52 E53 E60 E83 E85). Kod mene na primer na dijagnostici nije izbacio grešku na senzoru.

Što se tiče rešavanja problema, ja ga nisam rešio ni ugradnjom novog senzora, tako da je moj savet trenutno: Kontroliši nivo ulja s' vremena na vreme ili kupi originalni BMW-ov oko 140 EUR (inače SWAG je 85 EUR).

Na kraju, najveća je misterija zašto nam na E46-icama riknjavaju ovi senzori češće nego na drugim modelima. Kada bi to saznali i rešili onda bi vredelo uložiti u originialni BMW-ov senzor... Ovako svake 2-3 godine kupuj nov senzor :suicide2:

Link to post
Share on other sites

Ovako svake 2-3 godine kupuj nov senzor :suicide2:

Ako si uspeo da dobiješ nazad svoj novac iz BMW centra, ja ti preporučujem da na nekom auto otpadu skineš originalni BMW-ov senzor sa nekog auta, Nino ti je naveo da je senzor isti za maltene sve modele BMW-a tih godišta, dakle ne moraš da juriš isključivo trojke po auto otpadima tako da je mogućnost da ćeš senzor naći relativno brzo i lako zaista velika. Još bolje je da oteraš auto na "lice mesta" i da ti zamene senzor i odmah da proveriš da li radi, jer kod mnogih garancija prestaje onog momenta kad izadješ sa auto otpada. Ovako ćeš završiti posao brzo (uglavnom ugradjuju deo koji uzmeš kod njih besplatno) i neće te moći prevariti sa neispravnim senzorom.

Inače senzor crkava uglavnom zbog mehaničkih oštećenja jer je izložen spoljašnjim uticajima, kamenju po putevima i atmosferskim uticajima. Kod trojki crkava nešto ćešće iz razloga što one ionako imaju niski klirens, a kod modela koji su dodatno spuštani i imaju kraće opruge situacija je još gora. Iz istog razloga sam i ja morao da menjam taj senzor svojevremeno. Medjutim, ne crkavaju baš tako često kako si ti napisao. Ja sam senzor kod mene zamenio pre više od 2 godine i od tad nemam problema...

Pozz

Link to post
Share on other sites

Sutra ujutru vozim auto kod majstora da vadi senzor i da mi potpise "izjavu o neispravnosti senzora", pa cu da vidim sta ce uraditi BMW centar. Ne zavisi od mene, a ni od BMW centra puno, jedino mogu da se molim Bogu da distributer nece imati na lageru senzor, pa ce mi onda verovatno biti vracen novac (ili mozda uzmem nesto drugo u zamenu). Mislim da je Vudim Trade distributer, ajde da ih zovemo ujutru i da porucimo sve senzore sa lagera, pa kad mi BMW centar vrati novce, otkazemo porudzbinu hehehehe :D

Zezam se, javljam sta sam uradio cim dodjem i ja do informacija

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Sutra ujutru vozim auto kod majstora da vadi senzor i da mi potpise "izjavu o neispravnosti senzora", pa cu da vidim sta ce uraditi BMW centar. Ne zavisi od mene, a ni od BMW centra puno, jedino mogu da se molim Bogu da distributer nece imati na lageru senzor, pa ce mi onda verovatno biti vracen novac (ili mozda uzmem nesto drugo u zamenu). Mislim da je Vudim Trade distributer, ajde da ih zovemo ujutru i da porucimo sve senzore sa lagera, pa kad mi BMW centar vrati novce, otkazemo porudzbinu hehehehe :D

Zezam se, javljam sta sam uradio cim dodjem i ja do informacija

i?

jel reseno ?

Imam isti problem. Takodje sam bio u istoj radnji...

Link to post
Share on other sites

Problem resen, ipak je bio SWAG-ov novi senzor problem (jel' preosetljiv ili koji mu je andrak, uglavnom je bez razloga prijavljivao nizak nivo ulja)

Dakle, na kraju sam reklamirao SWAG i uzeo sam neki jeftiniji (oko 7.600 din) u BMW centru, namontirao pre dva dana i sad funkcionise bez problema i ne prijavljuje nikakvu gresku. Kaze mi zena iz BMW centra da su inace imali problema sa SWAG-ovom elektronikom.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

U slucaju da je sve ispravno, i instalacija i nivo ulja, zuta lampica ukazuje i na pritisak ulja;)

Nije druze, zuta lampica je iskljucivo za nivo ulja, kad se javi crvena, to je znak za promenu pritiska ulja.

BMW e46 user manual kaze da postoje dve indikacije lampice za nivo ulja:

1. Tokom voznje se upali zuta lampica i neprekidno sija - Treba voziti pazljivije, ne dalje od 50 km i proveriti nivo ulja i dosuti ulje ukoliko ima potrebe.

2. Prilikom gasenja auta ako se upali i sija 10-15 sekundi neprekidno zatim se ugasi (bez obzira da li je kljuc izvadjen iz brave) - Treba hitno proveriti nivo ulja i zamenuti ulje u motoru prvom prilikom.

Nigde ne pominju pritisak ulja, kod mene se npr. ne javlja nijedna lampica otkad sam stavio ovaj drugi senzor.

Link to post
Share on other sites

A kod mene lampica kad upalim auto se upali, svetli par sekundi, onda isprekidano sija jedno 10ak sekundi i posle nista

Mozda kod tebe tako prijavljuje neispravnost senzora. Skini Owner's Manual za tvoj model (328i) i procitaj, ili negde na dijagnostiku.

Link to post
Share on other sites