Recommended Posts

Pozdrav svima

Moj radni kolega je primjetio da kompletna karoserija previse vibrira, dok se auto nalazi u leru (ustvari to su mi rekla njih dvojica, a oba se bave automobilima). Ja na zalost nisam imao jos priliku da to provjerim na nekom drugom autu. Radi se o e-46 330d,2002, touring, automatik. Jedan je rekao da je moguce da su nekakve pakne na motoru (da li je ovdje mislio na nekakve lezajeve, to ne znam). Da li je ovo normalno kod ovih modela? Napomenucu da je kod auta izvrsena promjena motora i da sadasnji motor ima oko 125.000km. Pri tehnickom pregledu, majstor mi je napomenuo da postoji mogucnost da je promjena motora kriva za te vibracije tj da nesto nije kako treba nastelano. Sta vi mislite sta je u pitanju?

Link to post
Share on other sites

Covjek na tehnickom pregledu mi je rekao da to nisu nosaci motora jer se to manifestuje na sasvim drugi nacin (lupanje pri kretanju i sl), sto ne znaci da je odmah u pravu. Cim stignem moracu ga dati na kompletan pregled. Nadam se da mi se nece osvetiti to sto nisam uradio test prije kupovine iako mi je prodavac to predlagao :prankster2:

Link to post
Share on other sites

Covjek na tehnickom pregledu mi je rekao da to nisu nosaci motora jer se to manifestuje na sasvim drugi nacin (lupanje pri kretanju i sl), sto ne znaci da je odmah u pravu. Cim stignem moracu ga dati na kompletan pregled. Nadam se da mi se nece osvetiti to sto nisam uradio test prije kupovine iako mi je prodavac to predlagao :prankster2:

Prodavac ti je dobro savetovao, možda baš sa namerom da te na vreme "uveri" da je sve OK i da nema potrebe da proveravaš bilo šta kad on već nema šta da krije. Iskusno od njega, ali provaljena fora, za investiciju kao što je automobil ne treba verovati nikome na reč, uglavnom ko radi drugačije zažali...

Ako ti auto trese na leru, prvo bih pogledao nosače motora i proverio da li je motor uopšte montiran ispravno obzirom da je menjan.

Medjutim ovo što kažeš da čuješ "lupanje pri kretanju" (može da) ukazuje na nešto drugo, pa ako pored tog simptoma osećaš i vibracije pri kretanju i pri promeni brzina, "čudan", neartikulisan "zvonkast" zvuk (ne znam kako bih ga drugačije opisao) iz motornog prostora, i ako je auto izgubio malo od startnosti i performansi naročito pri naglim ubrzavanjima, onda ja "tipujem" na plivajući zamajac. Čest i karakterističan problem na snažnim dizelašima, a naročito ako si zamenio "samo" motor a ne i kompletno kvačilo, jer je 125 k km ipak (malo) prerano da zamajac ode pa bih rekao da je u pitanju stari zamajac koji je ipak "izbrojao" neki kilometar više.

Proveri simptome i javi utiske.

Link to post
Share on other sites

M54, nisi me bas razumio, ne lupa on pri kretanju, vec to je majstor rekao da je znak ako su otisli nosaci motora :). Auspuh sam samo pregledao na brzaka dok je auto bilo na dizalici pri promjeni ulja i nisam primjetio da je negdje "labav". Na zalost, posao mi ne dozvoljava vise vremena kako bih uradio kompletan test, ali cu to ipak morati uraditi sto prije.

Link to post
Share on other sites

Ne mora biti labav da bi stvarao vibracije...

Dovoljno je da nije namesten pod dobrim uglom i da stvara vibracije..

Ovo ti pricam iz sopsvenog iskustva, tresao mi se ceo auto... Isao u par servisa i svi su govorili da mora pletenica da se zameni, cak mi i preporucivali 2 da stavim (i za to trazili 200 EUR)... Na kraju otisao do ljudi koji imaju mozga i resili mi problem za 1000 din. ;)

Link to post
Share on other sites

Pa kako se onda najbolje moze primjetiti da je auspuh pogresno montiran tj kako provjeriti da li je do njega. Moram napomenuti da to nisu neke jake vibracije, ali kada se covjek nasloni rukom, recimo, na krov ili ruku stavi na upravljac, osjeti se podrhtavanje.

Link to post
Share on other sites

Pa za pocetak baci oko, ili stavi ruku na zavrsetak zadnjeg lonca... Ako se na njemu vide (osete) vibracije vrlo verovatno da je to u pitanju... Ali nista dok ne posetis nekog majstora koji ce ti proveriti nosace motora i sve ostalo... Mozemo samo da nagadjamo da li je auspuh, ili nosaci, ili zamajac ili nesto deseto... ;)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

mozda ce mi se neko smejati, ali sad sam usao u kucu, ceo dan sam se zezao sa ventilatorom u kabini i verovatno ga bacio u debalans i sad kad je upaljen vibrira ceo auto, sutra stavljam drugi, hocu reci da i sitnica moze da drmusa

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Izvinjavam se na zakasnjelom (ili se pise zakasnjenom:)?) javljanju. U oktobru sam bio malo u rodnom kraju i usput sam otisao i kod majstora da zamijenim ulje u automatskom mjenjacu. Napomenuo sam mu da mi se auto malo vise trese tj vibrira i pitao jeli to normalno. Odmah je posumnjao na nosace motora na sta sam mu ja rekao da mi je moj majstor u austriji odgovorio da su u redu. Otvorio je haubu i odmah konstatovao da je desni kompletno otisao. Kada je podigao motor odmah je i ulje iscurjelo iz istoga (zanimljivo je da je prije podizanja motora bio potupno suv). Stavio je novi i od tada mi auto manje vibrira a usput sam primjetio da je mirniji kada gasim motor. Mada je tada rekao da je lijevi ok, vjerovatno cu i njega uskoro promijeniti posto mislim da se to vibriranje moze jos umanjiti.

Izvinite sto sam nakon nekoliko mjeseci opet ozivio ovu temu :)

Link to post
Share on other sites