Gubljenje tecnosti za hladjenje


Recommended Posts

Od pre 7 dana postao sma vlasnik po meni najlepseg BMW-a, E36 u kupe verziji. odlucio sam se za motor M43 cisto iz ekonomskih razloga jer mi treba za vozanje po gradu.

Sve je bilo Ok kad odjenom sam ostao bez grejanja. Pogledam forum da vidim uzroke, i najjednostavnije mi je bilo prvo da vidim ima li dovoljno tecnosti za hladjenje iako sam je pri kupovni gledao kao i sve druge tecnosti. Iznenadim se da je boca u koju se sipa tecnost skoro prazna. Ajde posto ce toplije vreme sipam destilovanu vodu i posrce mi skoro 1,5 litara. Probam grejanje, radi, ja sav srecan odem kuci. Od tada sam prosao nekih 40ak km i recimo da je sve ukupno motor radio oko 2 sata. Grejanje radi, ali ajde da proverim tecnost kad ono ladan tus. Opet fali i sipam nepun litar. Ocigledno da nesto ne stima, otvorim cep za dolivanje vode upalim motor i gledam sta se desava. Kada mu dodajem gas nivo u posudi opada, kada pustim gas nivo se vrati. ali opet sam dolio skoro litru i nastavio da pratim. Isto, kada dam gas nivo opadne ali se vrati. Gledam na auspuh ne dimi mi beli dim, ne smrdi kao antifriz, zavucem se pod kola ne curi, u kabini grejanje na maximumu ne izlazi para da mi ukaze da mi je busan grejac kabine.

Teska nedoumica sta da radim dal da se motor otvara i proveri da nije glava napukla, ne znam ni sam. Takodje kada iz nekog ugla gledam u bocu sa tecnoscu za hladjenje ima ono presijavanje kao benzin u vodi, one dugine boje sto mi jos vise nagovestava da je u pitanju glava ili mozda gresim nem pojma.

Motor lako pali, radi na sva 4 cilindra, ima lep miran rad ne trza ne trokira, sad za 102KS motor solidno vuce nije da se raspametis, ali primecujem da ne gubi snagu,...

Ima li neko savet, sta bi jos mogao da pogledam, jel imao neko slicne simptome, jer normalno da povlaci vodu kada dam gas da nivo oada ili ne. Visko radi normalno, nema pregrevanja po satu,...

Ovo mi je prvi BMW iako ih obozavam nisam toliko strucan u ovome da bih mogao da dokucim sta je nromalno a sta ne kod njih.

Link to post
Share on other sites

to kad dodas gas da se nivo smanji i obrnuto je normalno, ali to sto gubi tecnost nije, nemoj odmah da otvaras motor, ako toliko gubi, pregledaj hladnjak, sva creva, sve racve.........znaci sve gde prolazi tecnost

Link to post
Share on other sites

Pregledaj dobro hladnjak, izmedju boce i hladnjaka zna da curi, jer gumica dotraje... Najbolje ti je da stavis karton ispoda auta upalis da malo odradi, najlakse ces tako videti, mada po kolicini vode koju si naveo da gubi, morao bi da vidis i bez toga.

Link to post
Share on other sites

Radio mi je u mestu u leru dobrih pola sata, sa povremenim davanjem gasa. Pogledao sam mesto gde sam parkirao, sve je bilo suvo, takodje ostalo je suvo kada sam odlazio, znaci toliko vode bi se sigurno negde videlo da curi. E sad, ajde ako je falilo pa sam dolivao a on je povlacio pa dok je proslo kroz ceo sistem, mozda je i to, ne znam, vidljivih curenja nema ni sa prednje strane motora gde su mu dva debela crva ni sa zadnje gde su tanja i racve, uostalom to bi surilo a ne kapljalo. E sad da trosi toliko nenormalno vode ne bi motor onako lepo palio i radio. Sad jedino sto mi ostaje je da pogledam svecice, ako su lepe bronzane lepo sagorevaju, ukoliko je nak mokra i nepravione boje prc glava ili dihtung ili nesto trece. Otvorio sam cep i sipao vode ckao da prodje voda kroz ceo sistem da se motor zagreje do optimalne temp. grejanje u kabini je odlicno, dolivao vodu dolio do maksimuma pa sad videcu sutra kako stoje stvari. I da, nemam paru u kabini kada pustim grejanje, suv vazduh je, znaci i grejac kabine je Ok, pod mi nije mokar nigde ne podliva u unutrasnjost a da se ne vide creva,...

U svakom slucaju hvala svakom na trudu i savetu, svaka informacija i savet znaci

Link to post
Share on other sites

Takodje kada iz nekog ugla gledam u bocu sa tecnoscu za hladjenje ima ono presijavanje kao benzin u vodi, one dugine boje sto mi jos vise nagovestava da je u pitanju glava ili mozda gresim nem pojma.

Uradi CO2 test.

Link to post
Share on other sites

Mislim da je stvar postala jasna.

Sada sam bio dole podigao haubu nivo Ok, ali nisma ni vozio, pogledam ulje i tu je bio kraj sumnje sta oze biti. Ulje je nekako svetlije braon boje i na meracu imam onu belu sluzavu masu. Znaci 99% mesa ulje i vodu da ne kazem bas 100%, e sad razlog ( ili dihtung zavrsio karijeru ili je glava pukla) Moguce i nesto trece ali ne znam, pa se pitam ima li jos nesto sto daje ovakve simptome?

Link to post
Share on other sites