Recommended Posts

Pozdrav imam e36 1997 god uzeo sam felne originalne od e46 17, sa gumama 225/45/17 na stubuu pise da moze da nosi tu velicinu. Primetio sam u toku voznje kada smotam pun levi ili desni kada je napolju kisa gume cvile tj kace sa unutrasnje strane, ista stvar se desava i pozadi kada vozim nekog na malo vecoj uvali na putu cuje se da zakace u cemu je problem da li je felna sira nego sto je dozvoljeno inace ne znam koja sirina felni, pa ako neko zna u cemu je problem molim za pomoc. HVALA UNAPRED. Evo slike kako izgledaju felne slika je sa neta ali su moje identicne: http://img197.imagevenue.com/img.php?image=396340212_1fc1c1c2db5852e08ffc380_123_444lo.jpg

Link to post
Share on other sites

Kod tebe je problem sa ofsetom felne, fabricke felne za e46 obicno imaju ofset ET47 (pogledaj na unutrasnjosti felne, obicno je 7J ET47, 7,5J ET35), tako da su ti felne zapravo suvise uvucene i gume cesu unutrasnjom stranom negde, a za e36 ne znam koji je fabricki ofset, ali je sigurno manji (sto je ofset tj. "ET" manji, to su felne izbacenije sa strane). Trebaju ti distanceri od 20-ak milimetara.

Dimenzije guma su OK i nema potrebe da ih menjas, jer mislim da bez distancera ne moze da ti pomogne ni npr. 205/50 R17.

Link to post
Share on other sites

Gledao sam na felni tj skidao ceo tocak i gledao s unutrasnje strane nisam mogao da nadjem nikakvu oznaku. Da u pravu si kada sam skinuo prednji tocak unutra sa unutrasnje strane sam rub gume zakaci kada smotam pun vidi se na gumi a i na krilu unutra ali nista strasno malo skinuo prasine, pozadi samo pri vecoj brzini i ako je opterecen pozadi zakaci inace ovako nema problema. Ja se izvinjavam ali sam nov u ovoj temi oko felna pa me zanima posto kazes da su mi potrebni distanceri gde mogu to da kupim, ako ce oni resiti problem, i koji bi na mom autu odgovarali posto kazes da bi mi bili potrebni neki od 20mm verovatno ima svakojakih dimenzija. Jos nesto nece li kasnije biti problema ako budem stavio te distancere da krila spolja zakacinju u gumu pozdrav i hvala na odgovoru.

Link to post
Share on other sites

ili da stavis malo uze gume ili neke tanje distancere,ali problem je sta je najtanje moguce uraditi da bi mogao da se zakaci na ispust na glavcini.....ne verujem da bi moglo ista tanje od 15 mm,ali mozda i gresim,ali onda ce mozda pozadi da malo struzu od rub...

Link to post
Share on other sites

ili da stavis malo uze gume ili neke tanje distancere,ali problem je sta je najtanje moguce uraditi da bi mogao da se zakaci na ispust na glavcini.....ne verujem da bi moglo ista tanje od 15 mm,ali mozda i gresim,ali onda ce mozda pozadi da malo struzu od rub...

Ne vredi mu druže uže gume na 8J sirinu felne, suvise je siroka felna za npr. 205/50 R17, ako je namontira, guma će se razvući, biće auto tvrđi, neće imati dobru trakciju i brzo će izlizati gumu na rubovima.

e36 nosi identicne dimenzije felni kao e46, cak je za njega moguca dimenzija 8J*17' ET47, ali u praksi se vidi da češe.

Npr. e46 nosi ET20 7,5J felnu od 16 coli sa gumom 205/55 R16 bez problema i ne češe spoljnim rubom o blatobran, to sam lično proverio na svom autu. On sa ofsetom ET47 stavi distancere od 20mm i dobije ET27, guma nebi trebalo da češe bez obzira što je 225/45 R17, jeste da je malo šira od 205/55 R16, ali je u obimu ista.

@scorpion - pogledaj u gang-landu, distanceri su oko 5000 za 2 komada, a šrafovi (pošto će ti trebati 20mm duži) oko 2000 za 10 komada, nije mali trošak 14000 jbg. baš si ub'o felne sa zajebanim ofsetom. Ali najbolje bi bilo ako možeš da vidiš sa nekim od članova ako ima dva distanca, pa da ih probaš nazad, za napred nemaš brige, ako nazad ne bude češalo spoljnim delom gume o blatobran, napred neće sigurno.

Link to post
Share on other sites

ja na 8j napred vozim 215 45 17 i nije rastegnuta guma jako lepo stoji dok je pozadi 225 45 na 9,5j prilicno rastegnuta.

mada i kod mene sa et 38 malo zakaci napred kada je namotan pun

Link to post
Share on other sites

215/45 R17 moze na 8J felnu, to je zapravo maksimalna sirina na koju bi trebalo da ide, ali 225/45 R17 moze do 8,5J, zato ti je razvucena na 9,5J, ali nije strasno sto je razvucena, vec sto gubi performanse koje bi imala na uzoj felni i brze se haba.

@scorpion - probaj ono na sta prvo naletis, ako biras izmedju dve dimenzije, tj. ako ne cese niti sa 16, niti sa 20mm, onda uzimaj 20mm, lepse ce da stoje felne na kolima.

Evo koja guma bi na koju sirinu felne trebalo, plus jos neki parametri:

dimenzijeguma.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to post
Share on other sites

Druze gde tebi tacno kace felne ? Ako je ET za e36 7jx17 41, za 8,5x17 50 a za e46 8x17 46 nevidim nikakav razlog za cesanje. Pregledaj ti to dobro . Gume nemoras stavljati uze jer na e36 idu i 235-40-17.

Ako ti budu trebali distanceri javi se na ovaj broj , decko pravi profi a cene su mu korektne , 022-553-430,

063-7738-966 .

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Problem resen plastika ispod branika je kacila i jedan sraf koji drzi tu plastiku za branik. Posle duzeg testiranja shvatio sam da kaci samo na desnoj strani pa mi je to bilo veoma sumnjivo kada sam sve lepo pregledao nasao sam problem i resio hvala svima sto su pomogli.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Druze gde tebi tacno kace felne ? Ako je ET za e36 7jx17 41, za 8,5x17 50 a za e46 8x17 46 nevidim nikakav razlog za cesanje. Pregledaj ti to dobro . Gume nemoras stavljati uze jer na e36 idu i 235-40-17.

Ako ti budu trebali distanceri javi se na ovaj broj , decko pravi profi a cene su mu korektne , 022-553-430,

063-7738-966 .

vidim da se razyumes pa bi molio za pomoc. mogu li na moj bmw e36 da stavim felne 15 ciji je et 46. i na njih ocu da stavim zimske gume 195 65. auto je spusten prilicno da ne kazem maksimalno..ima li ti veze kakv e ili moram pored et da biram i profil gume

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...