Recommended Posts

chesto chitam na kako ljudima ovde crkavaju pumpe...

evo 1 mali savet kako da se sachuva, tj kako da joj se bar produzi vek trajanja. ovo se iskljuchivo odnosi na automobile koji imaju ugradjen plin. po shemama (talijanskim) pumpa za gorivo se ne "seche" dok auto radi na plin. tako radi vechina automobila i kod nas. E sad, poshto gorivo dok auto radi na plin stalno cirqlishe, i poshto ga bracha srbi voze sa jako malo benzina, chesto i bez benzina uopshte, to je jedan od najcheshchih razloga za crkavanje pumpe. Jer dok pumpa radi ona se zagreva, a benzin je hladi.

reshenje tog problema lezi na buvljaq, po prodavnicama autodelova i koshta nekih 60 dinara.

Ovo shto sada predlazem je qlturnija varijanta od seljachkih reshenja da se ugradi neki prekidach u kabini i sl. Znachi potreban je 1 relej oznake 87a. taj relej che se prikachiti negde oko releja za pumpu. Kod BMWa je to obichno zica ljubichasto-zelene boje. Ta zica treba da se "cvikne" i oba ta cviknuta dela prikachiti na relej. (na njemu sve jasno pishe shta gde ide, shta je shta) ostache vam josh samo da do njega dovedete i + sa plinskog ventila ili shpulne sa rasprshivacha i naravno - (masu).

kada je relej povezan u trenutq kada auto prebaci na plin odnosno kada se otvore elektromagneti za plin on che momentalno iskljuchiti pumpu kako ne bi vrtela bez veze.

POstoje razno razne teorije oko ovog pitanja tipa: dizne mi se vishe ne hlade gorivom pa se brze prljaju, kada pumpa pochne ponovo da vrti povuchi che mi shtroq iz rezervoara, ako mi u preticanju nestane plina i ja hocu da ga vratim na bezin koliko chu chekati tada na odziv gasa itd...

Dizne ne treba hladiti benzinom, jer dok je auto na plinu dizne ne rade, shtroq neche povuchi jer da je tako povukao bi je i prilikom paljenja, odziv za gas che imati momentalan jer u crevima i dalje ostaje pritisak.

kod mene je ovaj problem ovako reshen pre 5 godina i do sada nisam imao probleme sa pumpom. ni ja ni vlasnik pre mene.

Link to post
Share on other sites

Ukoliko se dizne ne hlade benzinom koji protice kroz rail, brze ce da zapeknu ili skroz da crknu. Koliko je to brze je pitanje, ali se svi proizvodjaci gasne opreme slazu oko neiskljucivanja pumpe, pa ne znam zasto im ne bi verovali.

Pumpa je najnizi deo u sistemu ubrizgavanja, tako da i par kapljica vode koje mozete da imate u rezervoaru, mogu da prave problem, ako pumpa ne radi. Voda je teža od benzina i taloži se uvek dole. Pored toga u celom vodu benzina uvek imate pritisak i auto je uvek spreman za sledece paljenje. Pumpa gura odredjeni pritisak trošile dizne ili ne, a višak ide nazad preko ventila koji održava taj pritisak. Ionako je projektovana da radi puno vremena, pa joj je svejedno da li se benzin trosi ili ne. Vazno je da je uvek u benzinu, jer i ona mora da se hladi.

Kako god bilo, meni je dovoljan razlog da bas svi proizvodjaci gasne opreme insistiraju da se pumpa iskljucuje. To oni nisu smislili bez razloga i napamet, a sigurno ne zele da ti crkne pumpa brze, pa da psujes i gas i onog ko ga izmisli.

Naravno, svako moze da radi po svome i da cini ono sto misli da je bolje za njegov auto, ali moje misljenje je da od ovog konkretno nema koristi, a zahteva dodatno prckanje oko instalacije.

Meni konkretno je uvek najmanje 15 litara u rezervoaru, i recimo 5-10% voznje mi je na benzin, posebno sada zimi. To je mozda skuplje na prvi pogled, ali meni je i dalje i benzinski sistem u savrsenom stanju, pa mi je to isplativije kad dugorocno gledam.

Link to post
Share on other sites

dizne NECHE da zapeknu zbog toga shto se ne hlade

dizne che zapechi kad-tad ukoliko se vozi na plin bile one hladne ili tople

njih prlja plin, tachnije masnocha plina u kombinaciji sa vechom temperaturom samog plina.

dizne zapeknu i kada auto stoji neko vreme, znachi hladan

dizne neche zapechi samo dok rade

dizne benzinske ne crkavaju tako lako

pumpi nishta ne smeta da ne vrti dok je auto na plinu

sam razlog shto ne radi dok auto ne radi na plin joj POVECHAVA vek trajanja

ako pumpa ne radi znachi da NIJE BITNO da li je u benzinu ili ne, jer nema tada razloga da se greje samim tim i da je ishta hladi.

a shto se tiche "kapljica vode", one bi pravile problem svaki put kada se auto pali tj kada pumpa pochne da vrti

pumpa kada ne radi isto je kao da je ugashen auto

kod svake k glave pumpa je iskljuchena

na tvoje zakljuchke ja sam dao odgovore josh u prvom postu, ali sada sam poqshao samo malo vishe da ti ih priblizim. bash zbog toga da ne bi qckao sve ovo i u prvom postu odgovorio sam u najkrachim crtama

Link to post
Share on other sites