pomoć i savet oko kupovine compact-a 316 2002. godište


Recommended Posts

Pozdrav svima,

skupio sam nešto para i hteo bih da pređem u višu klasu. Naišao sam na oglas compact-a iz 2002 kupljenog kod nas. Zvao sam radulović i kazu da je auto zadnji put bio kod njih sa 56 000 ( 2006.)i da su menjani "silent" blokovi. Motor je 1.8, probao sam da ispratim u drugim temama tu podelu posle 2000, ali malo ne kapiram, elem prodavac je drugi vlasnik kome je bilo skupo odrzavanje u ovlašćenom. Kupio je od prvog sa 80 000 ( 2009.), a auto sad ima na satu 120 000. Motor je sa lancem i prodavac je uradio prednji trap, tolko inf sam mogao da izvučem.

Prvenstveno mi je da je auto bezbedan i siguran. Pošto ne pravim veliku km, potrošnja u prvi mah i nije tolko bitna, ali verovatno bih mogao redukovati finansije ugradnjom gasa. Uglavnom vozim sam ili +1 tako da i prostor nije problem.

Zamolio bih vas za savete na šta da obratim pažnju iako mislim da je neki servis najmerodavniji, pa i da mi preporučite neki. Radulović traži oko 4800 za pregled ( dijagnostiku i trap).

Interesuje me i kolko je auto osetljiv u trapu, kolko cesto se ti silent blokovi menjaju, da li im je radni vek oko 55 000 km?

U Raduloviću sam cuo i da mozda el podizači znaju da odu i da motor na zadnjem brisaču zna da ode.

Unapred zahvalan

Link to post
Share on other sites

Ako si iz Bg ili okoline pronadji Batu u Mirijevu, kontakt će ti već ostaviti neko drugi, imao sam broj ali nisam prebacio u karticu kad sam menjao paket i mobilnog operatera. Najbolje jeste da se odradi pregled u ovlašćenom servisu ali ako ti je Radulović skup za svaki slučaj "okreni" Deltu, mislim da su čak jeftiniji jer su imali neku akciju 20 % jeftinije servisiranje i održavanje, da li je to završeno ne znam... U krajnjem slučaju nadji Batu, čovek poznaje BMW i odradiće posao kako treba, za naravno manju cenu.

Trapovi "idu" zato što su viljuške aluminijumske i ne podnose dobro ove naše kaldrme od puteva, ali to nije samo "problem" BMW-a već i mnogih drugih obzirom da su svi "jači" proizvodjači prešli na obilato korišćenje aluminijumskih legura za trapove a "slede" ih i svi ostali, tako da je to nešto na šta ćemo morati da se naviknemo u budućnsoti. Problem je što se to mnogo češće i ranije desi kod primeraka koji imaju felne od 17 ili više coli, jer sve udarce primaju upravo viljuške pošto zbog niskog profila gume nema ničega da "amortizuje" malo taj udarac. Sa nekim manjim felnama i sa profilom 55 i iznad, nije to tako učestala pojava mada sve zavisi od načina vožnje, pažnje vozača i toga gde se automobil vozi.

Na prednjem trapu se menjaju "silen" blokovi na svakih recimo 50k km (gruba procena, opet zavisi od vožnje), redje prednji stabilizatori, viljuške stradaju poslednje ali zato koštaju najviše, ubedljivo. Silen blokovi i nisu neki bauk, par je reda 60-ak evra sa ugradnjom što mislim da nije strašno obzirom da se ne menjaju tako često. Približno košta i par prednjih stabiliizatora, doduše navodim ti cenu za sedan model, mada ne verujem da je neka razlika... Zadnji trap redje strada, zadnji sileni su jeftiniji, a može da ti "ode" i prednji silen na diferencijalu koji opet ne košta puno (20-40 evra, zavisi od klase). Najteži problem pozadi mogu da budu šolje amortizera i nosači istih, što je dosta redak slučaj. Sve u svemu, sa malo pažljivije vožnje (ipak je u pitanju lični a ne službeni auto) naročito po lošim putevima, nisu mu trapovi tako loši i osetljivi.

Podizači, mehanizmi, elektromotori, sajle mehanizama... su generalno jedna od slabijih tačaka trojke i to ne samo serije E46. Ne znam od E90 kakva je situacija ali pre toga tu bolest "nasledjuju" jedna za drugom sve generacije ne samo trojke nego neretko i petice. Dosta neugodan kvar, jer popravka ili reparacija mehanizma može da košta od 60-70 evra naviše, a nov set ne verujem da je ispod 100 evra.

Što se tiče motora, nije čudo ako ne kapiraš jer su malo zbunili ljude sa nomenklaturom modela jer radne zapremine motora ne odgovaraju oznakama. Iako se taj Compact "vodi" kao 316i u pitanju je 1,8-litarski Valvetronic motor, vrlo dobar agregat, izuzetno mali potrošač koji troši u kombinovanom režimu oko 7 litara, a na otvorenom oko 5. Uz činjenicu da se ionako radi o laganom autu, potrošnja bi zaista trebala da bude vrlo prijatno niska, tako da mislim da je ugradnja plinskog uredjaja loša ideja što zbog činjenice da motor ionako malo troši što zbog činjenice da kvalitetan sekvent za taj model košta od 450 evra naviše, pa sedni i preračunaj koliko će ti hiljada kilometara trebati samo da isplatiš tu investiciju uz primedbu da pravilno ugradjen plinski uredjaj povećava očekivano potrošnju za nekih 10 % u poredjenju sa potrošnjom benzina. Znači o plinu dobro razmisli, dosta visoka investicija, a sa druge strane motor mali potrošač, pa ako baš ne nameravaš da zadržiš auto preko 5 godina ili ako ne prelaziš po 25 i više k km godišnje, ne znam da li bi to trebalo da radiš. Uostalom, olovku i papir u ruke pa izračunaj, da ne pravim ja račun bez krčmara ;)

Toliko, srećno u svakom slučaju u kupovini i ako imaš neko pitanje slobodno "pucaj" :D

Link to post
Share on other sites

Hvala Vam na brzim odgovorima...

Iz NS sam, pa ako neko ima kontakt od Dalmatinca, molio bih da ga prosledi.

NS je relativno mali grad i vecinu prevoza obavim biciklom, zato godišnje "nakupim" oko 10-15K km auto vožnje pa mi potrošnja nije veliki problem.

Na compacta sam se odlučio jer je ovaj eto sa nekom istorijom. Ne patim od izgleda auta, već mi je udobnost i sigurnost na prvom mestu. BMW je svoju reputaciju gradio godinama pa bih da budem deo zadovoljih "korisnika" :pilot:

Kolko sam shvatio razlika je samo u zadnjem delu tj. gepeku, a zašto nije popularan medju ljudima na forumu ne znam.

Ako je estetika samo, onda ok, ako ima nekih drugih boljki molio bih vas da podelite samnom,zato sam i otvorio temu da bih se raspitao?

Možda i preokrenem neke fun-ove ako pazarim i podelim svoje utiske ;)

Odem vikendom do vikendice, a put hvala bogu nije idealan, pa zato "strahujem" oko trapa, da mi to ne bude rupa bez dna u novčaniku.

Zabuna oko motora je da li je Valvetronik taj noviji ili ne, ali i to je sad jasno.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Hvala Vam na brzim odgovorima...

Iz NS sam, pa ako neko ima kontakt od Dalmatinca, molio bih da ga prosledi.

NS je relativno mali grad i vecinu prevoza obavim biciklom, zato godišnje "nakupim" oko 10-15K km auto vožnje pa mi potrošnja nije veliki problem.

Na compacta sam se odlučio jer je ovaj eto sa nekom istorijom. Ne patim od izgleda auta, već mi je udobnost i sigurnost na prvom mestu. BMW je svoju reputaciju gradio godinama pa bih da budem deo zadovoljih "korisnika" :pilot:

Kolko sam shvatio razlika je samo u zadnjem delu tj. gepeku, a zašto nije popularan medju ljudima na forumu ne znam.

Ako je estetika samo, onda ok, ako ima nekih drugih boljki molio bih vas da podelite samnom,zato sam i otvorio temu da bih se raspitao?

Možda i preokrenem neke fun-ove ako pazarim i podelim svoje utiske ;)

Odem vikendom do vikendice, a put hvala bogu nije idealan, pa zato "strahujem" oko trapa, da mi to ne bude rupa bez dna u novčaniku.

Zabuna oko motora je da li je Valvetronik taj noviji ili ne, ali i to je sad jasno.

po meni samo estetika i 3 vrata koja mi nikako ne odgovaraju a registracija ista kao za limuzine

Link to post
Share on other sites