Recommended Posts

pise mi na BC getribe not program i kao da krece iz trece brzine..trom je uzasno...sta bi moglo da bude i dal da remontujem moj menjac ako moze ili da uzimam polovan,tj,opet macku u dzaku.....??

Link to post
Share on other sites

pise mi na BC getribe not program i kao da krece iz trece brzine..trom je uzasno...sta bi moglo da bude i dal da remontujem moj menjac ako moze ili da uzimam polovan,tj,opet macku u dzaku.....??

greska menjaca,usao je u safe mode,imas samo trecu brzinu i rikverc

Link to post
Share on other sites

greska menjaca,usao je u safe mode,imas samo trecu brzinu i rikverc

hmm,ali menja neke brzine...sporije ali menja...trom je i kao da nema snage..

Link to post
Share on other sites

ne verujem da menja,mozda ti se cini,kad udje u safe ima samo dve brzine,treca i rikverc

kad izbaci grsku na BC tad verovatno imam samo trecu brzinu jer sam jedva krenuo sa semafora,onda iskljuci gresku i menja nekako ali sve je to opet usporeno,verovatno su lamelice otisle ili vec nesto,nemam pojma...

Link to post
Share on other sites

kad izbaci grsku na BC tad verovatno imam samo trecu brzinu jer sam jedva krenuo sa semafora,onda iskljuci gresku i menja nekako ali sve je to opet usporeno,verovatno su lamelice otisle ili vec nesto,nemam pojma...

ne mora da znaci da su lamelice,mozda i hidroventili,ko zna,verovatno mu nije radjen servis nikad ali to ti sad nije od pomoci,i da ga popravis opet je pitanje kako je popravljen i do kad ce raditi,da uzmes drugi-sam si rekao-macka u dzaku,kad bi mogao da nadjes manuelac i sve sto ide uz njega to bi bilo do jaja

Link to post
Share on other sites

jesi li remontovao,kupio polovan...??

Kupio drugi i zamenio. Opravka sa garancijom ti je oko 1200eur :) , posto nece da rade bez garancije, a da bi dali garanciju treba da izmenjaju sve i svasta i onda je to to, ali odakle 1/3 vrednosti auta za menjac i jos plus ulje i ostalo ...

ja sam platio 350eur drugi menjac, 80e zamenu,250eur ulje (bmw lifetime) i filter 30eur ...

Link to post
Share on other sites

Kupio drugi i zamenio. Opravka sa garancijom ti je oko 1200eur :) , posto nece da rade bez garancije, a da bi dali garanciju treba da izmenjaju sve i svasta i onda je to to, ali odakle 1/3 vrednosti auta za menjac i jos plus ulje i ostalo ...

ja sam platio 350eur drugi menjac, 80e zamenu,250eur ulje (bmw lifetime) i filter 30eur ...

hvala na kompletnom odgovoru..

Link to post
Share on other sites

sada sam isao na test voznju posto mi je sve vrlo cudno,SAD je saltao sve brzine,nije bilo nikakvih problema...mozda su to simptomi koji me upozoravaju na ulje i filter u menjacu?! bilo bi dobro da neko od strucnjaka da svoje misljenje

-jos jedan detalj,mozda nema veze sa ovim,jutros mi je upalio iz 20-tog puta iako je na -27 palio na pola kljuca..a sve to kad sam sipao gorivo na mol pumpi..od tad i radi nemirnije...ima li to neke veze sa menjacem i radom celog auta?

Link to post
Share on other sites

Meni je 2x ostao u safe modu, i ja kao ma ok je nesto se zbunio, proverim ulje, sve na normali...

I onda je jednog dana stao na uzbrdici ni da mrdne, hteo je u rikverc u napred ne.

Sacekam 10min, ostao u trecoj i tako se odvukao do servisa, sreca pa sam bio u kraju :D

Link to post
Share on other sites

Nisi rekao tačno koji je motor... ako je M50B20 il M50B25, onda je verovatno to ZF 5HP-18 odnosno BMW oznaka A5S 310Z.

Ne znam tačno za grešku, ali bih ti preporučio zamenu ulja ukoliko nisi dugo (ili ikad) menjao. Ako prilikom skidanja poklopca nađeš i neke komadiće metala, kao otkinute delove zupčanika, nešto ti je riknulo i mora ili na remont (ako ima ko i nađe delove) ili zamena kompletnog menjača. Ako ne nađeš nikakve komadiće, samo zameni ulje i filter i teraj do daljneg. Moguće da je bilo do ulja i povećanih frikcija unutar menjača. Takođe, nije nepoznato da automatski menjač ima problema ako je akumulator loš.

Link to post
Share on other sites

Nisi rekao tačno koji je motor... ako je M50B20 il M50B25, onda je verovatno to ZF 5HP-18 odnosno BMW oznaka A5S 310Z.

Ne znam tačno za grešku, ali bih ti preporučio zamenu ulja ukoliko nisi dugo (ili ikad) menjao. Ako prilikom skidanja poklopca nađeš i neke komadiće metala, kao otkinute delove zupčanika, nešto ti je riknulo i mora ili na remont (ako ima ko i nađe delove) ili zamena kompletnog menjača. Ako ne nađeš nikakve komadiće, samo zameni ulje i filter i teraj do daljneg. Moguće da je bilo do ulja i povećanih frikcija unutar menjača. Takođe, nije nepoznato da automatski menjač ima problema ako je akumulator loš.

Mala ispravka u e 38 ne postoji generacija m50 motora......

Zamenom ulja nista neces postici ne bacaj pare na uzaludne pokusaje....

Prilikom skidanja kartera sa aut menjaca sigurno neces naci ,,,komadice zupcanika,,,jer aut menjac nema zupcanike u sebi -radi na principu hidro kvacila......

Novija generacija motora itekako ima problema sa šaltanjem ako recimo crkne alternator u voznji ili se smanji napon punjenja

Ne mora kompletan remont da se radi obicno se po rastavljanju menjaca uoci kvar.....

Link to post
Share on other sites

Hvala Klinik.

Nego nigde nije rekao da je u pitanju E38, već samo je u naslovu teme stavio M50 automatic. Pogrešno sam se izrazio, nisam naravno mislio na klasične zupčanike, nego ga odlomljene parčiće metala (od hidrokvačila ili čega god još ima unutra). Ako to ne nađe kada skine poklopac kartera menjača, ima šanse da je mehanički možda ipak sve koliko-toliko OK, pa ako nikad nije menjao ulje i filter ima smisla da ga u tom slučaju promeni i vidi kako će biti.

Što se napajanja tiče, potpuno si u pravu. Na više foruma sam video da kažu da automatik ume da zeza ako struja nije OK - dal' alternator ne puni, ili je akumulator crko/ostareo i preslab da obezbedi stabilnost struje u radu.

BTW Klinik, da li možda ti radiš remonte automatika? Zlu ne trebalo, ali da znam... :)

Link to post
Share on other sites

hvala na odgovorima...blok motora je M50,tj,gusani blok koji je ubacen umesto nikasila...zbog toga sam napisao da je m50...razbusen je na 2,8 i stavljena glava od 2,8...

sad jedno pitanje,jesu li menjaci od m50,m52 i m54 indenticni ili ima razlike?

Link to post
Share on other sites

dsc00269by.th.jpg

dsc00268re.th.jpg

dsc00262fx.th.jpg

dsc00261jd.th.jpg

dsc00259jo.th.jpg

dsc00258of.th.jpg

dsc00257zb.th.jpg

dsc00256vx.th.jpg

dsc00255ye.th.jpg

dsc00224jw.th.jpg

dsc00223h.th.jpg

dsc00222kep.th.jpg

dsc00221wnb.th.jpg

dsc00220ay.th.jpg

dsc00218rn.th.jpg

dsc00215va.th.jpg

dsc00210ln.th.jpg

dsc00161uw.th.jpg

dsc00153tx.th.jpg

dsc00150fq.th.jpg

dsc00140bm.th.jpg

dsc00139oj.th.jpg

dsc00161xg.th.jpg

Ja sam dva 4HP22 otvarao i namestao, jedan zbog lamelica drugi zbog elektronike i solenoida, oba sam namestio, ovo je delic samo od slicica sto sam okacio jer mozda pomogne nekom, u sustini kod ovih modela 4hp22, 4hp24, 5hp... sve je sti princip u sustini, cak i elektronika sa 4HP22 moze da se prepravi za 4HP24. kod 5HP... je gotovo sve identicno...

Link to post
Share on other sites

desava se sledece,povremeno mi izbaci ,,getribenotprogram,, povremeno mi izgubi prvu brzinu dok ostale sve rade i to je to...verovatno ce mu blizu kraj....treba mi neko ko bi od 2 menjaca napravio jedan da valja...ima li ko da to zna,moze i hoce ??

Link to post
Share on other sites