Napon punjenja akumulatora


Recommended Posts

Koliko bi trebalo da bude normalan napon punjenja akumulatora na bmw iz 89god 520i !?

Bio sam juce kod elektricara rijesio mi je punjenje nije punio nikako jer su bile otisle cetkice na alternatoru..

Rekao je da dodjem nakon 2 ili 3 dana da prekontrolise opet kakvo je punjenje, jer je mjerenjem utvrdio napon od 13,6V kad je upaljen motor i na leru sa 1.000 obrtaja bez ukljucenog ijednog potrosaca..

Mjerio sam napon i ja danas i konstatovao isti napon punjenja na leru znaci 13,6V to je bez potrosaca a kad upalim kratka svjetla napon padne na 13,45V, jel to normalan napon punjenja ili nesto nije uredu i dalje sa punjenjem ??? Trebam li ocekivat probleme sa akumulatorom zbog ovog napona ili ce se on stici napunit na ovim naponima !? Sad auto pali odlicno vidim da je akumulator pun cim tako pali ali me malo ti naponi bune..

Ranije na ford mondeu sam mjerio napon na leru od 14,0V i kad upalim kratka svjetla onda padne na 13,6V sto mi je prevelik pad napona a na BMW primjecujem da je manji napon punjenja ali i da je manji pad napona kod ukljucenih potrosaca sto znaci da ce doci na istih 13,3V sa svim potrosacima kad je motor na leru kao i u mondeu na leru.. i nije bilo na mondeu problema zbog toga pretpostavljam da je onda i na bmw-u sve OK ??

Ako moze malo pojasnjenja oko normalnog napona punjenja bio bih svima zahvalan..

Link to post
Share on other sites

Nije to bas tako jednostavno :)

Prvo, posto ti je alternator bio neispravan onda si verovatno ispraznio akumulator vise nego sto treba ili sasvim - trebalo bi ga skinuti i staviti na punjac da se lepo napuni, zatim izmeriti stanje kapaciteta akumulatora.. To mozes uraditi na dva nacina, "viljuskom" koja se za to koristi, ili tako sto stavis akumulator u auto i meris mu napon kada zaverglas, u oba slucaja napon ne bi trebalo da pada ispod 10.5V.

Ovo kazem zato sto neispravan akumulator moze da izazove pad napona punjenja koji ti meris, a opet je i dobro za akumulator koji je ispraznjen vise nego sto treba da se napuni na punjacu, nego iz 100 puta i cimanja na alternatoru

Dalje, racunaj otprilike da se svaka od 6 celija akumulatora treba da puni sa oko 2.4V, to izadje 14.4V, i to je neki napon koji bi bilo najbolje videti pri merenju. Tvoj alternator je od 90 ili 115A, kada upalis svetla moze biti veca struja koja se vuce sa alternatora, ali napon ne bi trebalo da pada.. Kad bi bilo tako, znaci popalis svetla, ventilaciju, brisace, muziku, i sta jos imas, pasce ti napon na 10V, e pa to tako niti moze niti sme :prankster2:

Link to post
Share on other sites

CasperBg82, zaboravio sam reci da zbog ovog kvara kad nije punio nikako istrosio mi se bio totalno akumulator i stavio sam ga bio na aku. punjac i punio se 17 sati dok ga nije na kraju uspio napunit... i tek tad sam bio otisao do elektricara a nisam bio ni palio kratka svjetla niti ikakav potrosac u autu znaci samo sam upalio auto i otisao bez ijednog potrosaca do elektricara znaci bio je pun do vrha !!! Znas kako mi je upalio juce ujutro nakon sto se napunio nakon tih 17 sati punjenja.. evo i danas pali perfektno samo me jos ti naponi bune..

Aj vidicu da mu premjerim napon prilikom paljenja jer nemam tu viljusku otpor za mjerenje..

Kad popalim sve potrosace u autu napon na kumulatoru padne na 13,2V na leru.. moram nekog ufatit da dodad gas bar na 2.000 obrataja pa da vidim onda koliko ce da pokaze..

Link to post
Share on other sites

Dobro ti je punjenje. Struja koja pise na alternatoru je za max obrtaje i normalno je da ne moze na leru da podmiri potrebnom strujom sve potrosace (svetla, ventilator..) i tada dolazi do pada napona.

Link to post
Share on other sites

Nista oticu onda opet kod ovog auto elektricara neka pogleda ionako je rekao da navratim jer mu je taj napon punjenja malo prenizak, nevolim da mi fali struje u autu :)

Link to post
Share on other sites

Evo vec par dana ima od popravke cetkica alternatora i auto se ponasa odlicno sto se tice akumulatora !!

Vidicemo kako ce da se ponasa nakon nekih mjesec dana.. necu ici jos kod elektricara bas da pratim dal ce vremenom da se prazni akumulator vise nego sto ce da se puni..

Link to post
Share on other sites