Prljava tecnost u rashladnom sistemu


Recommended Posts

Rijec je o bmw 520i iz 89god. Naime, od kad sam ga kupio primjetio sam da je u rashladnom sistemu tecnost toliko prljava da nemogu vise da je gledam i moram da je ispustim i nesto rijesim po tom pitanju..

Koja je procedura? Odvrnem gore na hladnjaku cep i dole ispod hladnjaka vijak i cekam da iscuri sva tecnost.. i koju tecnost da naspem , mogu obicnu prokuvanu vodu !? Treba li sad sipati antifriz obzirom da ide ljeto i da smo izasli iz zime ? Mogu nekoliko puta da naspem prokuvanu vodu u hladnjak i da tako nekoliko puta uradim dok ga ne procistim da bude bistra tecnost u hladnjaku !?

Inace, kad naspem tecnost u hladnjak jel treba odmah da upalim auto ili da pricekam kao da se popune one rupice u hladnjaku i dal treba da ztvaram gornji cep ili treba da bude otvoren tada kod prvog paljenja da izadje zrak iz sistema !?

Postavih dosta pitanja ali to bi bilo ono sto me interesuje uglavnom.. za sada :) HVALA!

Link to post
Share on other sites

Odvrnes cep gore i cep dole na hladnjaku i pustis da iscuri

Treba da odvrnes i sraf na bloku, da iscuri voda iz bloka, nalazi se na sredini ispod izduvne grane (na slici pod br.7)

http://bmwfans.info/parts/catalog/E34/Sedan/Europe/520i-M20/LHD/M/1989/browse/engine/engine_block/

Onda zatvori donji cep na hladnjaku, uzmi crevo i stavi u bocu i lepo pusti vodu neka tece da se sve ispere

A sistem se ozracuje na malom plasticnom zavrtnju na hladnjaku (br.7)

http://bmwfans.info/parts/catalog/E34/Sedan/Europe/520i-M20/LHD/M/1989/browse/radiator/radiator/

Odvrnes grejanje i sipas rashladnu tecnost sve dok na taj otvor ne podje tecnost bez mehurica

Link to post
Share on other sites

Sve jasno !

Samo mi reci na sta si mislio kad si rekao odvrnem grijanje ??

Mislio si vjerovatno na poklopac od rashladnog sistema gdje se sipa tecnost !? I pretpostavljam da si mislio na taj isti poklopac da sipam tu rashladnu tecnost dok na tom poklopcu ne krene da izlazi tecnost bez mjehurica ili ??

I jos jedno pitanje na ovom drugom linku se vidi da je boca skinuta gdje je ocrtan nivo tecnosti u rashladnom sistemu.. jel je lako skinuti htjeo sam je skroz izvadit da je operem nekim sredstvom jer se ne vidi kroz nju do kojeg nivoa je tecnost u sistemu nemogu da procjenim ni kad odvrnem cep jer je to neprecizno kad gledam odozgo kroz taj cep.. pretpostavljam da su to dva ili tri sarafa maksimalno i vidi se dole neka gumica ima koja zaptiva dole na dnu boce..

Link to post
Share on other sites

Grejanje u kolima odvrnes na crveno, da se otvori ventil i da procirkulise voda i kroz mali hladnjak

Tecnost bez mehurica treba da pocne da izlazi na otvoru za ozracivanje

Bocu mozes da skines, ali za posledice ne odgovaram :)

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=14931

Link to post
Share on other sites

Mislio je da upalis auto pustis grejanje na max, da bi se sto pre otvorio termostat i da bi mu dosuo jos malko tecnosti u hladnjak(falice malo kad otvori termostat)

I to je tacno, u principu i treba da se ozracuje na radnoj temperaturi, ali ako nije bas strucan bolje neka vezba dok je 'ladan :)

to ce biti sasvim dovoljno, pogotovo kod ovih sistema koji imaju prelivnu posudu

Link to post
Share on other sites

OK, da vidim jesam li ukapirao..

1. Odvrnem cep gore i cep dole na hladnjaku i pustim da iscuri rashladna tecnost

2. Odvrnem saraf na bloku, da iscuri rashladna tecnost iz bloka

3. Zatvorim donji cep na hladnjaku, uzmem crijevo i stavim u bocu i pustim vodu da se sve prljavstine isperu

4. Zatvorim dole cep na hladnjaku i zavrnem saraf na bloku

5. Odvrnem plasticni vijak za ozracivanje na hladnjaku i odvrnem grijanje u kabini na max

6. Upalim motor

7. Sipam rashladnu tecnost sve dok na taj otvor za ozracivanje ne podje tecnost bez mehurica

8. Cekam da se motor ugrije da bi se otvorio termostat i onda mu dospem jos malko tecnosti u hladnjak kolko bude trebalo

9. Zavrnem saraf za ozracivanje

Jel to ta procedura il sam nesto previdio..

A kako mislite da se ozraci auto na radnoj temperaturi !?

Zar nije ovo ozracivanje kad sipam tecnost dok nevidim da ne izlaze vise mjehurici vec sama tecnost !?

Link to post
Share on other sites

A sto mislis !? Mogu nesto da zeznem !?

Ako uradim sve ovako kako su mi rekli ovdje na forumu hocu da zeznem sa ozracivanjem ??

Link to post
Share on other sites

Postupak si otprilike dobro shvatio, jedino sto treba da sipas tecnost dok ne krene na cep za ozracivanje DOK JE MOTOR UGASEN.

Nakon toga kad upalis motor i pokrene se vodena pumpa, pocece da kruzi voda i da izlaze mehurici, e tad dolivas jos dok ne prestanu mehurici i to je to

Link to post
Share on other sites

CasperBg82, OK shvatio sam ! Znaci kad dospem dovoljno da krene izlazit na cepu za ozracivanej tad palim motor i dolijevam dok ne prestanu mjehurici , jasno sve nema sta..

777.boban , drug nemoj me pogresno shvatit al ako nesto znas o ovome daj reci da me ne plasis bez nekih argumenata..

Link to post
Share on other sites