Savet oko izbora ulja za automatski menjac


Recommended Posts

Ako radi besprekorno, bolje nemoj sam da čačkaš... Ako ispušta neke čudne zvuke, nećka se i proklizava pri promeni brzina, bolje oteraj u Deltu nego sam da čačkaš. Promena filtera i ulja nije tako banalna kao kod ulja i filtra motora, a i ulje (BMW lifetime za automatske menjače) se teško nalazi kod nas...

Moraš takođe da budeš 100% siguran koji tačno model menjača imaš, jer ugrađivao se i GM 5L40(E), ali i ZF A5S360/390R - naravno ulja i filtri su različiti.

Link to post
Share on other sites

Menjac radi, lepo se salta, ali ne bih cekao da se nesto lose desi pa da mi sutra bude kasno, obzirom da sam auto skoro kupio i ne znam da li je neko pre menjao ili nije a presao je oko 200k.

Menjac je GM 5L40 i na netu sam nasao da ide ulje Texaco etl 7045E ali posto je isto tesko naci od navedenog proizvodjaca, od kojeg drugog proizvodjaca bi mogao da uzmem navedeno ulje.

Link to post
Share on other sites

Menjac radi, lepo se salta, ali ne bih cekao da se nesto lose desi pa da mi sutra bude kasno, obzirom da sam auto skoro kupio i ne znam da li je neko pre menjao ili nije a presao je oko 200k.

Menjac je GM 5L40 i na netu sam nasao da ide ulje Texaco etl 7045E ali posto je isto tesko naci od navedenog proizvodjaca, od kojeg drugog proizvodjaca bi mogao da uzmem navedeno ulje.

Ako je auto presao 200.000 i nije menjano ulje krajnje je vreme:)Dali je menjano ulje ili ne najlakse ces videti dali su glave na srafovima na karteru i dalje zeleni ili je boja pocela ili se vec oljustila....Ako boje nema i oljustila se ulje je vec menjano....Nije presudno da ulje bude ovo gore koje si naveo jel se jako tesko nalazi....Kupi bilo koje ulje kvalitetnije koje ispunjava GM Dexron III standarde.....i neces imati nikakavih problema.Filter sa dihtungom ovde na zapadu kosta 33 eura po sadasnjim cenama....Litar ulja je oko 25-27 eura zavisno od dobavljaca.Sama promena nije komplikovana i treba ispostovati procduru koja je objasnjena jedno 10-tak puta i na ovom forumu....Ali ako auto ostavljas majstoru koji zna sta radi i ima sav potreban alat sama zamana traje kao i zamena motornog ulja.

Link to post
Share on other sites

Malo korisnih informacija pre nego što se upustiš u avanturu kupovine ulja i filtera, proveri prvo koje ti je boje nalepnica:

http://www.automatikoelwechselsystem.de/files/AutomatikgetriebeOelstandskontrolle.pdf

Inače, ako je nalepnica narandžasta ili žuta ide Texaco ETL 7045E, ili bilo koje drugo koje zadovoljava (sada već bajati) standard Dexron-IIIG ili noviji standard. Ako je zelena (A5S-390R) onda ide Texaco ETL 8072B ili bilo koje drugo koje zadovoljava Dexron-VI standard.

Link to post
Share on other sites

Kod automatskih menjača ne postoji izbor ovog ili onog ulja već se za sve modele koristi ulje po fabričkoj specifikaciji dok je izbor po sopstvenom ophođenju pogrešan.Ulja kod aut.menjača se ne dele na crvena,zelena,žuta i sl.što je česta pojava kod pojedinih majstora već kao što rekoh po fabričkim specifikacijama.Većina ulja za aut.menjače se mogu naći samo u originalu dok za neke starije modele se može naći i od nekog drugog prozvođača.Za tvoj model ide ulje koje si pomenuo dakle ETL7045 mada za precizne podatke bi morao dati i broj šasije,i proizvodi ga TEXACO.I u BMW ponudi u originalu je kanta od 20l.čiji je proizvođač Texaco.Dakle ako ga uzimaš u BMW pakovanju nemaš litarsko pakovanje već ćeš natočiti iz bureta od 20l,ako nađeš u Texaco onda ga ima u pakovanju i od 1l.

Link to post
Share on other sites