U vezi registracije terenca


Recommended Posts

Zanima me da li moze neko da mi kaze kako se, po kom cenovniku ili ne znam sta naplacuje porez na luksuz ako bi kupio terenca i hteo ga naravno registrovati. Da li uopste postoji taj porez na luksuz? Ja sam samo cuo tako...

Link to post
Share on other sites

Po propisima pri registraciji vozila, po vrsti postoji samo putničko, teretno i motorcikl, dakle terenac se registruje kao putničko vozilo, što i jeste. 99% današnjih "terenaca" (SUV-ova, CUV-ova, Crossovera itd) ionako nije ni za ku*ac za vožnju po terenu, što je i logično jer se prave na običnim automobilskim platformama, imaju karoseriju umesto šasiju, imaju kojekakve spojnice umesto stalni 4wd sa mogućnošću mehaničke redukcije i blokada diferencijala, robusnost trapova i vešanja im je smešna za terence i očigledno prilagođena urbanoj i vožnji po auto putu, itd itd, da ne idem dalje u priču o terencima.

Elem, evo ovde sračunaj koliko bi te došla registracija:

http://www.registracija-vozila.rs/index.php

http://www.registracijavozila.rs/registracija-vozila-kalkulator/

Link to post
Share on other sites

Meni su majmuni na carini Nissan Navaru double cab pick up, carinili kao putnicki auto, pa je registracija zbog 2500cc bila velika, otisao sam na tehnicki pregled i uradio atest (mislim da je bio oko 11.000,00 dinara) i nakon toga sam ga registrovao kao teretno vozilo po ceni od oko 20.000,oo dinara.

Link to post
Share on other sites

Pick-up i treba da bude registrovan kao teretno, jer ima specifikovanu nosivost. S druge strane, džipovi nemaju specifikovanu nosivost jer i nisu namenjeni prevozu tereta nego ljudi, pa se stoga registruju kao putnički.

Elem, ne postoji taksa na luksuz što se vozila tiče, osim što narodski se pod tim podrazumeve veliki skok u ceni registracije putničkog vozila kada ima preko 2000ccm, a naročito preko 2500ccm.

Od prošle godine, nemoguće je džip registrovati kao teretno (kako bi bila jeftinija registracija) osim ako na njemu nisu izvršene prepravke u smislu da postane teretno i iste prepravke atestirane, uključujući i ispitivanje nosivosti.

Link to post
Share on other sites

Novi uskladjeni iznosi ovog poreza (uskladjenje indeksom potrosackih cena) a koji se primenjuju u 2012. godini su:

1. Путничка возила, односно за теретна возила

чија је највећа дозвољена маса мања од 3,5 t

Динара

1) до 1.150 цм3 - 1.030

2) преко 1.150 до 1.300 цм3 - 2.010

3) преко 1.300 до 1.600 цм3 - 4.440

4) преко 1.600 до 2.000 цм3 - 9.110

5) преко 2.000 до 2.500 цм3 - 45.000

6) преко 2.500 до 3.000 цм3 - 91.200

7) преко 3.000 цм3 - 188.490

Umanjenja poreza ostaju ista (vidi gore).

Objavljeno u Sl Glasniku RS od 29.12.2011.

Прописани износ пореза на употребу моторних возила умањује се за моторна

возила преко навршених пет година старости, и то за:

1) 15% - код моторних возила преко пет до осам навршених година старости;

2) 25% - код моторних возила преко осам до 10 навршених година старости;

3) 40% - код моторних возила преко 10 навршених година старости.

Изузетно од ставa 3. овог члана, за моторна возила старости 20 и више година,

порез на употребу моторних возила износи 20% од прописаног износа пореза на

употребу моторних возила из ст. 1. и 2. овог члана.

Link to post
Share on other sites