Recommended Posts

sper dif i dif sa blokadom nisu isto

PA U CEMU JE RAZLIKA? I KAKO DA TI NAPRAVIM. NE RAZUMIJEM SE BAS U DIF.

A zar to nije isto? Cini mi se da na nemackom sper znaci blokada :lol: A ako hoces 100% mora da se vari malo :blink:

PA I AJ TEKO MISLIM. DOBRO ZA 100% I JA KONTO TAKO NESTO. ALI KAKO DA NAPRAVIM 70-80%. TO JE MALO TEZE. JEL TAKO?

Link to post
Share on other sites

Kada sam ja to gledao kako je jedan lik radio bilo je ovako....Postoje unutra lamelice koje su razlicitih debljina,pa je lik menjanjem i kombinovanjem tih lamelica menjao procenat spera,ali moras da imas nekoliko rasturenih da bi mogao da kombinujes.A na 100% zaboravi jer moze da pukne na suvom u krivini jer se onda istom brzinom okrecu levi i desni tocak

Link to post
Share on other sites

Kada sam ja to gledao kako je jedan lik radio bilo je ovako....Postoje unutra lamelice koje su razlicitih debljina,pa je lik menjanjem i kombinovanjem tih lamelica menjao procenat spera,ali moras da imas nekoliko rasturenih da bi mogao da kombinujes.A na 100% zaboravi jer moze da pukne na suvom u krivini jer se onda istom brzinom okrecu levi i desni tocak

Puno hvala. pokusacu nesto.

Link to post
Share on other sites

zavariti diferencijal nije lose ali ako ces avto samo koristiti za drag a ako ga mislis svaki dan voziti nebi ti preporucio nikako bas kako su gore naveli RADI PUCANJA

Link to post
Share on other sites

Evo malo o shperu..

http://www.birds.uk.com/parts-database/..%...E2433368301.pdf

Drugar uskoro zavrshava svoj auto,e30 sa komplet mehanikom trkachkog e36 koji je vozen kod nas na kruznim trkama,shper je 100% i to je jedini diferencijal za koji znam da nije dotezan ili varen sa celih 100%,kockin dif. moze da se nabudzi i fino da radi na 40% a ako neko hoce da pravi ST kocku kao ovaj moj ludak e onda mu treba 100% shper ali i mnooogooo para

Link to post
Share on other sites

Ja bi da napravim kombinaciju za moj M5 da imam malo za to potezanje i trkanje.

Trenutno je na njemu menjac od 535 koji je dosta kraci od fabrickog, pa sutra vracam fabricki.

E sada, racunao sam nesto, pa ako mu stavim menjac od 530 V8 i diferencijal od 520 imace sledece karakteristike:

Blokada mi je na 7800-7900 rpm.

Prvom isao 53km/h, drugom 91km/h, trecom 134km/h, cetvrtom 181km/h, petom 224km/h.

Ako mu pomerim blokadu na 9000rpm, neki lik tvrdi da moze to da mi napravi onda bi bilo ovako:

Prvom isao 61km/h, drugom 103km/h, trecom 153km/h, cetvrtom 206km/h, petom 256km/h.

E sada, fabrickih 315ks, chip i KN ce dati ukupno 360ks. Sa tako kratkim prenosom mora da ide ispod 5 sekundi do 100km/h.

Jer zna neko ko moze da mi nabavi shper od 520i (odnos 4.27:1) i shper od 535i ili 730i (odnos 3.64:1).

Ovaj od 520, moze i da se napravi, da bude pun shper, 100%. Ovaj drugi bi uzeo klasican, za svaki dan posto to dosta utice na potrosnju.

Link to post
Share on other sites

E sve si ti to fino pregledao i nacitao se svega i svacega na internetu i zasuo nas gomilom podataka koji su u najmanju ruku beskorisni ili tesko izvodljivi.

1. Menjac od 530 V8 ti neodgovara zbog zvona na kojem nije isto naleganje na motor, drugo i ako uspes da napravis medju plocu da bi ga pricvrstio na menjac ostaje ti problam duzine spojnicke koja bi ti ostala kratka za 3cm tako da mani se ideje stavljana V8 menjaca na redni sestak.

2. Dif od 520i nemozes da ugradis kod tebe jel ti imas veliki dif u kolevci sa debelim poluosovinama a, 520i ima dif slican kockici bez kolevke i tanke poluosovine, jedino resenje da bi stavio taj dif je da promenis ceo zadnji most i da ga stavis od 520i koji je puno slabiji u odnosu na taj tvoj sto je ravno ludosti.

3. Ovo o cipu i o KN filteru necu ni da komentarisem a, tek pogotovo ovo o 100% spera i zameni dif svaki dan i za svaku namenu.

Epilog cele price je sledeci: Neizmisljaj toplu vodu nadji taj fabricki menjac i stavljaj ga ako nemozes odmah da ga nadjes bolje se strpi jel to sto ti planiras nije uopste pametno :)

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao na 316 e36 diferencijal od automatika sa prenosom 4.45, auto je potezao kao lud, kao da ima 20-30 konja vise! Jedino je bio problem sto nije mogao preko 165 i sto do 100 km/h moras da ga isaltas bukvalno do trece! Takvog sam ga bio kupio i vozio dve godine dok mu zupcanici u diferencijalu nisu poprskali na kraju, a sto, ko ce ga znati!

Link to post
Share on other sites

E sve si ti to fino pregledao i nacitao se svega i svacega na internetu i zasuo nas gomilom podataka koji su u najmanju ruku beskorisni ili tesko izvodljivi.

1. Menjac od 530 V8 ti neodgovara zbog zvona na kojem nije isto naleganje na motor, drugo i ako uspes da napravis medju plocu da bi ga pricvrstio na menjac ostaje ti problam duzine spojnicke koja bi ti ostala kratka za 3cm tako da mani se ideje stavljana V8 menjaca na redni sestak.

2. Dif od 520i nemozes da ugradis kod tebe jel ti imas veliki dif u kolevci sa debelim poluosovinama a, 520i ima dif slican kockici bez kolevke i tanke poluosovine, jedino resenje da bi stavio taj dif je da promenis ceo zadnji most i da ga stavis od 520i koji je puno slabiji u odnosu na taj tvoj sto je ravno ludosti.

3. Ovo o cipu i o KN filteru necu ni da komentarisem a, tek pogotovo ovo o 100% spera i zameni dif svaki dan i za svaku namenu.

Epilog cele price je sledeci: Neizmisljaj toplu vodu nadji taj fabricki menjac i stavljaj ga ako nemozes odmah da ga nadjes bolje se strpi jel to sto ti planiras nije uopste pametno :)

Znam da je to ludorija. Nekako me privlaci, jbg.

Nego gledao sam juce menjac, navodno od m5, zvao sam te secas se, na kraju smo stavili lamelu i vrteli ga na podu, kad su likovi izvalili da znam za sve starije menjace odnose prenosa i kad smo izmerili da je to menjac od M30, oni su se setili kako u stvari izgleda M5 menjac, da je trodelni itd itd...

Ja sam dosao kuci i uzeo papir, olovku i te silne podatke, pa izracunao da je dif od 535 kod mene najblize fabrickoj varijanti. znaci M5 menjac i diferencijal, je samo malkice kraci od 535 menjac i diferencijal.

Kako imam menjac od 535, najjeftinije mi je da stavim shper od 535, 3.64:1 jer u buducnosti ako mi novi menjac od M5 crkne opet sam u istom problemu, ali me to kosta 3 skuplje, ako nadjem menjac.

Nudi mi se shper 3.45:1 (od 735i). Sa njim bi mi prenos bio duzi od fabrickog za 7% u drugoj, 9% u trecoj i 13% u cetvrtoj i petoj. To mi deluje malo puno. Tj da bi mi dosta usporilo auto.

Dok sam analizirao katalog za E32, dosao sam do sledecih zakljucaka. (kako mi je uzorak za zakljucivanje bio izuzetno mali, sansa za gresku je ogromna pa zato pitam KLINIKA za pojasnjenje)

730i, 730i cat, 735i i 735i cat su uporedjivani.

kod 730 i 735 je razlika samo u diferencijali, kod 735 je duzi diferencijal 5.51%

735i je jaci od 730i 11.67%, a ima bolje ubrzanje 12.66%,

735i cat je jaci od 730i cat 12.22%, a ima bolje ubrzanje 13.25%,

735i cat je jaci od 730i 7.11%, a ima bolje ubrzanje 7.23% i

735i je jaci od 730i cat 17.02%, a ima bolje ubrzanje 18.99%.

Kada se uporede obrtni momrnti i ubrzanja stvar je sledeca:

735i je jaci od 730i 14.55%, a ima bolje ubrzanje 12.66%,

735i cat je jaci od 730i cat 17.31%, a ima bolje ubrzanje 13.25%,

735i cat je jaci od 730i 10.91%, a ima bolje ubrzanje 7.23% i

735i je jaci od 730i cat 21.15%, a ima bolje ubrzanje 18.99%.

Moje pitanje je u stvari sledece: Ako stavim duzi diferencijal (pominjani 3.45:1), da li ce mi chip vratiti performanse. Ako stavim onaj od 535 shper (3.64:1) imacu iste performanse kao fabricki bez da stavljam chip.

Ovde je kod ovih E32 razlika u prenosu 5.5%, a one kako da kazem, kao da to ne osete, tj malo osete.

Da li ce ta druga koja bi bila 7% duza odnosno treca 9% napraviti veliku razliku u performansama?

Link to post
Share on other sites

De da kupim fabricki shper?

Treba mi 3.64:1

ovo je receno za KOCKU,i otprilike moze relativno brzo da se nadje,a za tvoj M5...vidi sa klinikom za sper,ali u svakom slucaju mislim da pravljenje spera je u najmanju ruku smesna ako nemas svoj servis i ako nisi majstor i ako nisi profi trkac da imas gde da iskoristis tih 100%.A cip i KN da ti daju 50-60ks.... :) nemoj da me shvatis pogresno ,ali to je SF tragedija

Link to post
Share on other sites

Znas sta Misic? Ti si car!!! Umorio sam se samo od citanja! Gde kopas sve ovo?

Kopam di stignem?

Imas lajsnu za krilo? Imam. Koliko? 5e. De si? U Sremcici. Auu... Aj dolazim.

A kad dodjem: Imas neki stari katalog za BMW? Daj...

I tako nabavim uglavnom informacije, onda uzmem papire i olovku, digitron i analiziram nesto sto me trenutno zanima.

Na netu nadjem ono sto ne mogu ovako...

Hahaha...

ovo je receno za KOCKU,i otprilike moze relativno brzo da se nadje,a za tvoj M5...vidi sa klinikom za sper,ali u svakom slucaju mislim da pravljenje spera je u najmanju ruku smesna ako nemas svoj servis i ako nisi majstor i ako nisi profi trkac da imas gde da iskoristis tih 100%.A cip i KN da ti daju 50-60ks.... :) nemoj da me shvatis pogresno ,ali to je SF tragedija

Jbg necu da dam za turbo 3000e...

Stavicu verovatno chip, pa kad mi i to dosadi, novi auto pa nek ide zivot...

Link to post
Share on other sites