Spasavanje hladnjaka u slucaju lomljenja (gornje) lulice na koju se kaci crevo - E34


Recommended Posts

Iako izbegavam da krpim delove koji su od kljucnog znacaja za funkcionisanje, ovog puta sam ipak to uradio jer hocu da ugradjujem klimu pa da ne kupujem hladnjak dvaput, a posto je ovo cest problem odlucio sam da podelim svoje iskustvo...

U mom slucaju pukla je gornja lulica hladnjaka, znaci ono parce na koje se navlaci gornje crevo, auto je E34 M50. Zapravo pukla je lulica, maltene cela, plus se taj deo koji je ostao raspukao vertikalno, znaci dupli problem.

Crtez sistema

bmwfans.jpg

Ja sam ovo odradio pomocu delova koji se koriste za centralno grejanje jer sam zeleo da budem apsolutno siguran da ce izdrzati u svakoj situaciji! Cela zajebancija ce vas kostati oko 1500-2000 dinara (bakarni elementi oko 500, lepak 800, tecnost za dihtovanje hadnjaka 650). Radio sam na autu direktno, ko zeli moze da demontira mada je pristupacno i ovako.

*Da pojasnim pre nego sto pocnete zezanciju: pored toga sto treba sve da bude udihtovano, problem se javlja i zbog toga sto je unutrasnji promer lulice manji nego unutrasnji promer originalnog creva koje se inace navlaci na nju i vi treba da premostite tu razliku.

Pocinjete akciju:

1) Uzmite neki ostar, manji nozic, tipa perorez i obradite deo na kome se lulica slomila, a zatim ocistite unutrasnjost lulice, ali pazljivo da vam ne bi mnogo plasticnih opiljaka upalo u hladnjak. Dobro bi bilo da zbog kasnijih koraka “ljustenjem” plastike prosirite rupu za pola milimetra, milimetar. Sada sto preciznije premerite unutrasnji precnik lulice i ponesite sa sobom originalno crevo koje ide preko nje da bi pogodili promere.

2) U radnji koja prodaje opremu za centralno grejanje (Etaz, Deltaterm...) kupiti:

*Bakarne redukcije i spojnice za grejanje su tako osmisljene da uvek idu knap jedna u drugu ili jedna preko druge pa cete i vi prilikom kupovine tako birati.

- MESINGANI nipl – ima svega par dimenzija, vi birate onaj koji je malo manji od rupe ili knap (vodite racuna da bude istog promera na oba kraja) i uzmite bas mesingani, nemojte pocinkovani. Primeticete da je navoj dosta dubok ali vam to i odgovara. Jedan kraj cete ubaciti u hladnjak, a na drugi kraj se navuce spojnica odgovarajuceg promera pa preko nje redukcija na koju cete navuci crevo.

Ms nipl

mesinganinipl.jpg

- 1x bakarna redukcija (28-35 cini mi se,ili tako nesto) i 1x spojnica (28 valjda, ili jos jedna redukcija pa skratite na prelazu), zavisi sta nadjete u radnji.

Slika redukcije

redukcija3528.jpg

Slika spojnice

spojnica35.jpg

3) Za ovaj korak vam treba kalaj za lemljenje u zici i plinska boca sa gorionikom (moze i brener, mozda cak i onaj fen za skidanje farbe ako je dovoljno jak). Sad pravite samo jedan kraj nipla, ne oba! Nipl stavite u stegu, bogato namazite pastom za lemljenje (preporucujem da kupite ako nemate, puno znaci) i dobro ravnomerno zagrejte. Kada pasta prokljuca navoj zapunite kalajem- debljina u zavisnosti od toga kolika je razlika izmedju promera nipla i promera lulice. Trebalo bi samo toliko koliko da se popuni navoj i da tako pripremljen nipl udje u lulicu LAGANO! Ako mora na silu onda prosirite rupu jos malo ili skinite malo kalaja jer ce vam se raspuci lulica, a i necete imati posle mesta za lepak.

***Kad ga zakalajisete, nipl hladite lagano, prvo sa par kapi i toplom vodom da vam ne ispuca.

4) Nakon sto ste zavrsili kraj koji ide u hladnjak prelazimo na drugi. Bogato namazite pastom za lemljenje i navucite spojnicu preko, malo zaokrenite, vodite racuna da bude sve precizno. Opet zagrejte kao malopre i zakalajisite iznutra! Spoj nek vam bude lep, ravnomeran, nema potrebe da preterujete, kada procuri na drugi kraj to je savrseno, visak odstranite. Potpuno isto ponovite sa trecim delom- redukcijom i gotovi ste: jedan kraj vam je pasent za hladnjak, drugi kraj pasent za crevo.

5) Sad vam treba cuveni Bison magicni lepak… dvokomponentni epoksid sa cesticama metala u sebi. Nevezano za ovu pricu, njime mozete da zavrsite bukvalno sve, najbolji lepak koji sam ikada koristio! Kada se potpuno osusi pretvori se u komad plastike i sve zacementira. Moze da se busi, sece, brusi…obradjuje kako zelite, ali nikada nece popustiti, otporan je na temperaturu, tecnost i sve spoljne uticaje, bukvalno moze da zameni parce metala. Zalepio sam njime i spojler na repu, to je haos kako drzi. Ima da se kupi npr. u Merkuru, nesto preko 800 dinara kosta tuba.

Bepoxymetal.jpg

Ja sam preko lepka kao dodatno ojacanje, jer mi se raspukla lulica, sa spoljne strane,a preko navoja na niplu, stavio prohromsku selnu, vi mozda ne morate ali ne skodi. Sa spoljne strane, na spoju lulice i samog hladnjaka se nalaze kao neka mala plasticna ojacanja...u zavisnosti od toga koliko lulice vam je ostalo- odsecite te delice nozem koliko da selna legne celom sirinom.

Zamesajte lepak i bogato namazite unutrasnjost lulice i onaj kraj nipla koji ste kalajisali, ubacite ga u rupu vodeci racuna da nesto ne zaserete ili zalepite nesto sto ne treba jer kad se stegne…cao. Par minuta zadrzite, dok malo ne uhvati, nanesite lepak na spoj lulica-hladnjak, lulica-nipl...sve lepo i bogato namazite jer ce vam pruziti dodatno ojacanje u slucaju da je negde krenula neka pukotina i to je to, za danas ste zavrsili. Cekate 8-10 sati da to stegne kako valja (ostavite drugi kraj slobodan i skinite cep sa hladnjaka, da vazduh moze da cirkulise slobodno), nakon toga mozete da navucete crevo i da vozite, posle 24h je ostvarena puna cvrstoca.

Kao poslednji korak, ni ovo nije moralo ali ne skodi, sipao sam Wynn’s tecnost za dihtovanje hladnjaka, savrsen za kapilarna curkanja, ako je neka kap mislila negde da se provuce sad nece garantovano!

Krajnji rezultat

IMAG0444.jpg

IMAG0445.jpg

U sustini nije nista strasno niti komplikovano ako se ima sav pribor, ja sam imao i zavrsio sve za sat vremena.

Posle ove operacije auto je vozen na relaciji BG-Bajina basta i to preko planine punim gasom-BG, BG-Meljak-Ruma-BG...nije pustio ni pola kapi, racunajte da ce sve ostalo da se raspadne ali ovo ce ostati ovako kako jeste! :dance3:

Link to post
Share on other sites

Fino i temeljno uradjeno,mada postoji mnogojeftinija i prostija varijanta koju sam ja jednom za takodje e34 uradio.

Obicna cevka, precnika lulice i creva,sa jene strane sam kodstrugara odradio navoj, na taj navoj namazao bizona i direktno usrafio u hladnjak, na drugom kraju stavio crevo i to je bilo sve. Dosta prostije i jeftinije i drzalo je sav period dok je e34vorka bila kod mene, ali mislim da to drzi i dalje.

Link to post
Share on other sites

A moze i tako, ali se se meni crevo nekako dosta rasirilo, ne bih mogao da ga stegnem do unutrasnjeg precnika lulice,pustalo bi mi. Morao sam na kraju odgovarajuci precnik da mu napravim. Probao sam prvo sa onim sivim PVC cevkama za vodu al se izdeformisalo od temperature :/

Link to post
Share on other sites