Svetla u kabini i zujanje


Recommended Posts

od nedavno sam ponosni vlasnik e34 525i. uzeo sam da mu sredjujem enterijer i ne mogu da verujem sa kakvim sve majstorima sam imao posla. O tome nekom drugom prilikom.

Uglavnom, neki dan mi iscuri akumulator. Isproveravam redom, akumulator, napunim, odnesem u servis, kazu ima kapacitet, ispravan. Prikljucim posle toga amperazu izmedju kleme i ispitivaca on vuce 2,00, a kazu da je tolerancija do 0,08. Malo razmislim pa se zatvorim u autu i posle 15 sekundi cujem neki klik i obori mi amperazu na 0,02. Vidim da je povezano sa vratima. Tako da jos uvek ne mogu da provalim zasto mi je izvukao akumulator. Ako mi se opet to desi javicu.

Elem, danas provalim da mi ne rade svetla u kabini (srednje i ona dva zadnja). U ladici radi, i u gepeku radi. Takodje ne radi ni kada prekidac za svetlo postavim u bilo koji polozaj. Isproveravam sve osigurace sa onom zujalica metodom, svi ispravni.

Da li neko moze da mi kaze da li ima neki relej koji kontrolise samo svetlo u kabini?

Takodje na automobilu je neki jeftiniji exkalibur alarm koji je imao foru da kada je aktiviran i kada uhvatim bravu (vozacevu) upali svetla u kabini i krene da zavija (ko Fata sarmu);-) Alarm radi samo se svetla u kabini ne pale i vise ne radi ni ta fora sa bravom, Alo neko ima ideju hvala.

Sto se tice zujanja ono se odnosi na zvuk koji dopire iza kasetofona i to kad se auto pali i gasi. Drugar sa foruma mi rece da je to neki da li motor koji ima veze sa klimom. Medjutim ono sto me interesuje je to da li je normalno da nakon gasenja motora on zuji pune 3 minute? Merio sam. Da li ima veze sa zagrijanoscu motora jer sam primetio da je krace radio kada sam startovao hladan motor?

Hvala.

Link to post
Share on other sites

Pregledaj te zice od alarma koje su provucene kroz vrata i prekidace od alarma i od svetla , najverovatnije je tu problem, mozda negde pravi spoj i vuce struju, a vidis da je i svetlo povezano preko njih pa zato ne radi ni svetlo

Pogledaj da li se to zujanje cuje u motornom prostoru, kad se stavi pogresan relej ili kad ne valja relej hoce da ostane da zuji step motor ler gasa, mozes i da ga pipnes rukom ispod usisne grane

Link to post
Share on other sites

Pregledaj te zice od alarma koje su provucene kroz vrata i prekidace od alarma i od svetla , najverovatnije je tu problem, mozda negde pravi spoj i vuce struju, a vidis da je i svetlo povezano preko njih pa zato ne radi ni svetlo

Pogledaj da li se to zujanje cuje u motornom prostoru, kad se stavi pogresan relej ili kad ne valja relej hoce da ostane da zuji step motor ler gasa, mozes i da ga pipnes rukom ispod usisne grane

Bio sam prisutan kada je alarm postavljan. Uopste nisu kablovi provlaceni kroz vrata. Samo je radjeno ispod volana, tamo gde je gomila kablova i uticnica. Alarm radi kako treba osim te fore sa svetlom i bravom. Inace zujanje se cuje bukvalno ispod konzole za kontrolu ventilacije. Koliko sam primetio kada sam kupio bembaru to zujanje se sve vreme culo. Neko mi je rekao da to zujanje proizvodi da li ventilator klime ili motor, slagacu te jer nesto izjednacava. Sutra cu da proverim kada mi je motor hladan da li krace traje to zujanje pa javljam. Usput cu da skinem i klemu pa da vidim sta se desava. Za svetlo cekam neki odgovor. Cisto sumnjam da vuce struju jer mi instrument pokazuje 0,02 ampera. Dakle kada su vrata otvorena pokazuje 2,0 (sijalice ne gore). Kada se vrata zatvore pokazuje i dalje tu vrednost nekih 15 sekundi, onda cvakne i spusti vrednost na 0,02. Kapiram da je to taj relej za gasenje svetla u kabini. Ali da li moze sam relej da vuce 2 ampera ako ne gore sijalice?

Ne znam, ako neko ima neku ideju sta bi moglo da bude i kako da proverim neka javi.

Pozdrav i hvala.

Link to post
Share on other sites

Ako ti svetlo u kabini ne radi ni kad ga rucno palis onda proveri osigurac F21, konekcije (da li dolazi 12V do prednje svetiljke)i sam prekidac u prednjem svetlu.

Link to post
Share on other sites

Ako ti svetlo u kabini ne radi ni kad ga rucno palis onda proveri osigurac F21, konekcije (da li dolazi 12V do prednje svetiljke)i sam prekidac u prednjem svetlu.

proverio sve osigurace i svi osiguraci su ispravni i ovaj 21 jer je on zaduyen i za svetlo u gepeku koje radi. 12 v ne dolazi do svetiljke u kabini, prekidac proveren i radi.

Takodje sam dobio informaciju da je zujanje iza prekidaca klime normalno i dolazi od klapni sistema za grejanje t.j. hladjenje, ali nije normalno da se ne gase posle 15 sekundi. Kako da resim taj problem? Krajnja varijanta elektricar ali bi prvo pokusao sve ostale varijante.

Hvala.

Link to post
Share on other sites

Ako ti je panel za klimu sa potenciometrima, odnosno usmerivaci idu preko motorica a ne preko sajli onda taj panel u sebi ima mali ventilator koji uvlaci vazduh na merenje temperature istog. Verovatno cujes njegovo zujanje, ili kada ugasis auto on zatvara sve klapne za usmeravanje vazduka pa se one cuju neko izvesno vreme nakon gasenja auta. Ispod zadnjeg sedista bi trebalo da imas par modula koji regulisu rad svetla u kabini i jos par radnji oko podizaca prozora. Pogledaj ta dva ili tri modula. Ako ti za ove stvari udje iole priuceni elektricar to ti vise nikad nece proraditi, znaci samo ko razume sta pali to svetlo i kako ga pali. Kreni od zadnje klupe.

Link to post
Share on other sites

Kad se gleda sa leva na desno: panel klime ima tri dugmica vertikalno pa tri rucice horizontalne, i tri kruzna potenciometra jedan pored drugog. Ne znam kako se strucno zove takav panel, ali se nalazi slika na ovoj adresi:

http://www.google.rs/imgres?start=92&hl=sr&client=firefox-a&hs=fQw&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1920&bih=943&tbm=isch&prmd=imvnsfd&tbnid=3Wl-o2Hs82QwQM:&imgrefurl=http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php%3Ff%3D1%26t%3D39152&docid=rFgzfILNlMWILM&imgurl=http://www.sas.com/poland/images/draft/klima1_1.jpg&w=640&h=278&ei=gWUlUKzSMeXk4QT0oYDwCA&zoom=1&iact=hc&vpx=1221&vpy=341&dur=1414&hovh=148&hovw=341&tx=158&ty=71&sig=107280069859348235886&page=3&tbnh=78&tbnw=179&ndsp=54&ved=1t:429,r:6,s:92,i:24

PRVI ODOZGO!

Da li je to taj ne znam, ali ono sto se desava, a to sam vec rekao, kada dam kontakt to zujanje pocinje da radi i ne prestaje UOPSTE. Kada automobil ugasim zujanje se cuje 3 min i oko 20 tak sekundi. Mislim da to nije normalno.

Naravno da sam upoznat sa "strucnjacima" u oblasti elektronike na prostoru nase drage drzave s toga sam i mislio da pokusam da pronadjem odgovor ovde. Skinuo sam zadnjie sediste i nasao sam module, onaj ZKE i GM (ako sam dobro napisao). Ta dva modula su crne boje. E sad ako je problem u njima kako da to provalim? Jel moram da trazim polovne pa da isprobavam. Inace na nekom sajtu sam procitao da ti moduli znaju da pobrljave pa se onda skine klema od akumulatora saceka malo i opet postavi. I to sam probao, cak sam sve osigurace povadio u jednoj varijanti misleci da cu tako da smanjim potrosnju u sistemu i smanjim verovatnocu da ce ponovo da pobrljavi, i opet nista.

Hvala na aodgovoru, cekam dalje predloge.

Link to post
Share on other sites

Sa osiguraca 21 struja dolazi prvo na svetiljku i tek sa nje na module. Ako ne dobijas 12V na svetiljci nemoj ni gledati module nego pogledaj dovod sa osiguraca na svetiljku.

Link to post
Share on other sites

1. Kako to da ispitam?

2. Na nekoj semi sam video da u tom sistemu ucestvuje i neki relej. Da li je to tacno i koji je?

3. Da li uopšte relej moze da odsece struju?

4. Da li se taj relej nalazi u prednjoj kutiji ispod haube ili poozadi ispod sedišta?

Hvala

Link to post
Share on other sites

Evo pregledao instalaciju i pronasao problem. Ispod neba postoji konektor do kog se moze doci jedino ako se skinu sarafi koji drze stitnike za sunce. Konektori su se otkacili i zato nisam imao svetlo. Zahvaljujem se svima koji su pokusali da mi pomognu oko resenja za svetlo. Ostaje mi sada da proverim samo jos ovo zujanje.

Link to post
Share on other sites