Problem sa osiguračem


Recommended Posts

Pozdrav svima! Novi sam član i vlasnik 318i touring, 1990. god od pre par dana. Auto ide kao mećava i izuzetno je stegnut (utisak koji sam stekao za sada), ali molim sve iskusne članove da mi kažu nešto više o tom modelu. Inače, imam utisak da je motor nešto budžen, kada je snaga u pitanju. Naime, model je 318i touring, a ima 136 KS. Tražio sam na internetu i nisam našao nigde takav model. Uglavnom su 1800 kubika a oko 115 ks. Imam problem sa njim oko električne instalacije. Pali i radi dobro i na benzin i na plin ali u toku vožnje izgori jedan osigurač koji mora da se menja da bi auto ponovo mogao da startuje motor. Šta može da bude u pitanju? (Da li nije ogroman i nerešiv problem :unsure: ). Hvala unapred!

Link to post
Share on other sites

Slikaću motor u toku dana i okačiti slike. Što se osigurača tiče, izgoreo je i 20 ampera, tako da mislim da nije do njega. Otac mi je elektrotehničar po struci i gledao je neke šeme na internetu, kaže da je više uređaja povezano na njega ali tek treba da se ustanovi šta je u pitanju. Posetiću danas majstora koji je nekad vozio takvu kockicu pa da vidim šta će da kaže. Koliko najviše može da košta popravka oko toga? Hvala puno na savetima!

Link to post
Share on other sites

Sve zavisi sta je u problemu, kad otkrijes ,znaces koliko kosta. Probaj da otkačiš sve uredjaje na tom osiguraču pa vraćaj jedan po jedan, i stavi kad to radis slabiji osigurač.

Link to post
Share on other sites

Uzmes lepo semu, evo okacicu ponovo, pregledas lepo sve osigurace, da li su oni koji trebaju da budu tu jer ljudi cesto kad menjaju stave koji imaju a ne koji treba.. Ima nekoliko osiguraca i od 30 ampera, ako je stavljen od 20 nije cudno sto izgori

69368588.jpg

Fuse 1 - 7.0 A Main beam, left

Fuse 2 - 7.0 A Main beam, right

Fuse 3 - 15.0 A Additional fan

Fuse 4 - 15.0 A Direction indicators

Fuse 5 - 30.0 A Wash/wipe, front and rear, Headlight washers, Intensive cleaning system

Fuse 6a - 7.0 A Brake lights, Cruise control, Interior light(s)

Fuse 6b - 15.0 A Additional brake light(s)

Fuse 7 - 15.0 A Horn

Fuse 8 - 30.0 A Heated rear screen

Fuse 9 - 15.0 A Engine electrics, Automatic transmission position indicator

Fuse 10 - 7.0 A Instruments, On-board computer, Reversing light(s), Service indicator

Fuse 11 - 7.0 A Fuel pump, Fuel supply pump

Fuse 12 - 7.0 A Radio, Lights and levels self diagnosis

Fuse 13 - 7.0 A Dipped beam, left

Fuse 14 - 7.0 A Dipped beam, right

Fuse 15 - 7.0 A Rear fog light(s)

Fuse 16 - 15.0 A Heated seat(s)

Fuse 17 - 30.0 A Sliding roof, Windows

Fuse 18 - 30.0 A Additional fan

Fuse 19 - 7.0 A Mirror(s), Heated mirror(s)

Fuse 20 - 30.0 A Blower, Air conditioning

Fuse 21 - 7.0 A Interior light(s), Glove box illumination,Luggage compartment light(s),Torch, Clock,Radio memory,On-board computer

Fuse 22 - 7.0 A Tail light(s), left, Rear parking light(s), left

Fuse 23 - 7.0 A Tail light(s), right, Rear parking light(s), right, Licence plate light(s),Instrument panel lighting

Fuse 24 - 15.0 A Hazard warning lights

Fuse 25 - 30.0 A Not used

Fuse 26 - 30.0 A Not used

Fuse 27 - 30.0 A Central locking, Heated door lock(s), On-board computer, Horn, Audio system

Fuse 28 - 30.0 A Cigarette lighter, Antenna motor, Independent heating system

Fuse 29 - 7.0 A Front fog light, left

Fuse 30 - 7.0 A Front fog light, right

Relay R1 Additional fan

Relay R2 Horn

Relay R3 Main beam

Relay R4 Dipped beam, Rear fog light(s)

Relay R5 Heated seat(s),Sliding roof

Relay R6 Additional fan

Relay R7 Mirror(s), Heated mirror(s), Blower, Air conditioning

Relay R8 Front fog lights

Relay R9 Switching off rear fog lights (when main beam selected)

Relay R10 Wash/wipe, front and rear, Intensive cleaning system

Link to post
Share on other sites

Rešen je problem. U pitanju je bila ogoljena žica od rikverc svetla koji je ručica menjača kačila prilikom promene brzine, što je izazivalo spoj i gorelo osigurač. Žica je izolovana i više nema problema (bar ne za sada :preved: ). Inače, otac je po profesji elektrotehničar, a ne elektroničar a kvar je uspeo da locira preko nekih elektrošema koje smo pronašli na internetu. Hvala svima na savetima i pomoći! Biće s moje strane još mnogo pitanja pošto sam totalni amater kada su u pitanju automobili.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...