Recommended Posts

1. Kupis dobar originalan visko

2. cekas da se motor ohladi

3. Izvadis usmjerivac vazduha

4. Uzmes 36mm i odvrnes saraf viska, clockvise, ako se vrti onda treba ti neko da ti vuce kais, da ga stegnes....

5. Kad ga budes izvadio, onda imas 3 sarafa koji drze ventilator za visko..

6. Sve vratis nazad

7. Ides sam na cugu i hvalis se konobaru da si zamijenio visko na BMW-a i da sad sve sljaka....

Link to post
Share on other sites
Ljeto 2008, temperatura vani 45, ulica Kneza Milosa, kolona do ulice 29 Novembar. Svi idu brzinom od 5 km/h a tebi dize temperaturu ali jos nisi vidio kazaljku jer gledas kako da nekome ugrabis. Znaci crkao je elektromotor od vrucine i tezine ventilatora. Posle sat vremena eksplodira kiler, glava i digutng su u qrcu........nije trosak ali.... :)

M3 GT nema visko. Garantujem, nego el ventilator.

330 Ci ili uopsteno 3.0 u e 46 imaju verzije bez viska sa elektro ventilatorom.

Milan iz aloneta mi je rekao da je kod novijih sve veca tendencija da iz fabrike izlaze bez viska, sa el vent, jer manje opterecuju radilicu, tj motor se lakse vrti.

Ne vidim da oni imaju problem sa kneza milosa. cak se i ne secam da je u kneza milosa bila takva guzva da ne mrdas. ima mnogo zakrcenijih ulica.

A kada ti se podigne temperatura preko npr 88 stepeni, davac ukljucuje ventilator, on radi, kada padne on se gasi. Stvar postoji 100 godina...

Kod BMW-a koji su imali visko, uvodjenje el. ventilatora umesto viska im daje lakse okretanje motora, pa isporucuju nesto vise snage na tockove.

To je kao sto su ranije kompresori klime bili preko remenice, pa kad upalis klimu, kao da si ugasio 1 cilindar i vise trosi, sada su kompresori elektricni, pa nema razlike ni u snazi ni u potrosnji.

Servo pumpe. ista stvar.

To je samo evolucija, trazenje ekonomicnijeg resenja. Usteda snage, goriva, veka trajanja...

Link to post
Share on other sites

Sto sad, da zizvadimo servo pumpe i da stavimo elektricne?

Druze, znam ja sve to ali poenta je u tome sto ovi motori/auti iz fabrike su dosli sa viskacem, i kraj price.

Nikad nisam probao da budem pametniji od BMW-ovih techa.

Link to post
Share on other sites
Sto sad, da zizvadimo servo pumpe i da stavimo elektricne?

Druze, znam ja sve to ali poenta je u tome sto ovi motori/auti iz fabrike su dosli sa viskacem, i kraj price.

Nikad nisam probao da budem pametniji od BMW-ovih techa.

Ma naravno, zato sto je on projektovan tako, i sta sve ne elektronski, ali kad mi rikne visko, moguce da cu u konsultaciji sa Klinikom da razmotrim tu opciju.

Link to post
Share on other sites
ja predlažem neku izvedbu uradi sam. Recimo umjesto viska sasvim fino može raditi onaj ventilator za hlađenje, može se kupiti u svakoj malo bolje opremljenoj kineskog prodavnici.

Uz minimalne dorade sasvim dobro ispunjava svoj zadatak, a daleko manje košta, što znači, više novca ostaje za čupave presvlake i razne naljepnice raznih boja i oblika.

Link to post
Share on other sites

kad ugasim motor ventilator radi par sekundi,da li je to znak da je visko crko....

sad to oko zamene nije mi bas najjasnije al valjda cu se snaci...pozdrav

Link to post
Share on other sites

Jašta nego crko, čim ugasiš treba da stane odmah, i kod mene je crko, kako nisam danas išao u BL da kupim nov drug mi reče: imam ja visko 100% je dobar, promjenili (po recepturi dr. 528iA) i ono samo jednom cak, već drugi put je vintao ugašen desetak sekundi i eto džaba mjenjali, novo je novo

Znači prva stavka iz recepta 528iA je najbitnija - danas se uvjerio

Link to post
Share on other sites

Batalite se ljudi tih kombinacija...te elektro te cuda....pa zar mislite da smo mi ovde pametni a u BMW rade budale?Ma daj...ja sam na predhodnom autu imao elektro i....crkne termodavac i on pregreje iz cuga! Sve ima svoje prednosti i mane a visko ,i ako je mana,izasla je iz BMW-a pa neka je!

Nego ti druze lepo novi visko i gotova stvar!Ako ti je ovaj trajao 10 godina i novi ce! :preved:

Link to post
Share on other sites

I ja kazem. Recimo visko na moj auto je zamijenjen prije godinu dana, ne samo visko vec cijeli sistem hladjenja.

I siguran sam da ce to trajat bar jos 7 godina.

Link to post
Share on other sites
kad ugasim motor ventilator radi par sekundi,da li je to znak da je visko crko....

sad to oko zamene nije mi bas najjasnije al valjda cu se snaci...pozdrav

gotov je .....

Link to post
Share on other sites

Ako nisi pri novcu ima jedno pomocno resenje, da se zaglavi u 2 brzini, ali to je pomocno.

Ako te zanima to, ili nekog drugog, neka kaze, meni je vrteo 10 sekundi kad ugasim auto, a sada ne. Ali taj auto prodajem, pa sta cu mu, nije idealan.

Link to post
Share on other sites

ovo je srbija ..... sta je to original deo?

Link to post
Share on other sites

sta je ustvari visko,komplet sa ventilatorom ili nesto drugo...gde da nadjem original..u moje bmw-ee nikad nisam stavljao turske delove i sl...da li da ga porucim iz nemacke posto imam i tu mogucnost...

Link to post
Share on other sites
sta je ustvari visko,komplet sa ventilatorom ili nesto drugo...gde da nadjem original..u moje bmw-ee nikad nisam stavljao turske delove i sl...da li da ga porucim iz nemacke posto imam i tu mogucnost...

Nije u kompletu sa ventilatorom! Na njega se ventilator kaci a on posle na remenicu!

Ako hoces da budes siguran i imas mogucnost bolje naruci! :preved:

Link to post
Share on other sites
sta je ustvari visko,komplet sa ventilatorom ili nesto drugo...gde da nadjem original..u moje bmw-ee nikad nisam stavljao turske delove i sl...da li da ga porucim iz nemacke posto imam i tu mogucnost...

Jedno je sigurno. Ne uzimaj polovni, nikakve koristi od njega. Desi se da ti majstor tvrdi - super je - a kada ga stavis on zajebava.

Fan_Blade_with_Clutch.jpg

Visko je sive boje (u sredini) :preved:

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Kupio sa novi visko u Sarajevskoj,prodavac mi rekao da ga pre ugradnje držim 24 sata horizontalno....E sada prilikom zamene ,mislim kada se ugradi da li ima neka procedura ili auto moze odmah da se vozi

Link to post
Share on other sites